Podziel się   

Biznes i gospodarka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2018-09-29 05:47:11 · Czytany 6037 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Małe, przytulne i tanie w budowie domy - o czym pamiętać, by taki postawić?

Życie wymusza oszczędności, które rosną proporcjonalnie do skali przedsięwzięcia. Dlatego też, gdy budujemy dom, staramy się na tyle zmniejszyć wydatki, by było to możliwe. Pamiętajmy jednak, że nie powinno się na wszystkim oszczędzać, a tylko tam, gdzie nie powoduje to niepotrzebnych komplikacji. O czym więc warto wiedzieć?

Projektujemy przyszły dom

 

Kluczem do rozsądnego obniżenia wydatków są dostępne w bogatej ofercie projekty domów tanich w budowie. Można naprawdę zaoszczędzić, decydując się na takie rozwiązanie, które nie pociągnie za sobą niepotrzebnych kosztów. Już jak wybieramy projekt, mamy do wyboru gotowy lub indywidualny - ten pierwszy jest tańszy, może nie idealny, ale warto pomyśleć, czy lepiej nam się nie opłaca.

Jak już wybierzemy (niezależnie, czy będzie to gotowy, czy indywidualny), pamiętajmy, aby przyszły dom cechowała konstrukcja o prostym kształcie ścian i dachu. Panuje tu prosta zasada: im więcej skomplikowanych rozwiązań, tym wzrasta koszt wybudowania domu. Jeśli więc marzymy o najtańszym rozwiązaniu, to celujmy w proste budynki o bryle prostokąta z dachem dwuspadowym.

Czy piwnica jest nam rzeczywiście potrzebna?

 

Dawniej nikt się nad tym nie zastanawiał - piwnica miała być i już. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, a więc świadomy inwestor zastanowi się wcześniej, czy warto. A jak będzie się wahał, to może przekonają go liczby, bo budowa tego pomieszczenia może obejmować od 10 do 30% kosztów całkowitych. To dlatego, że trzeba wykonać wiele zadań, jak głębokie wykopy, izolację przeciwwilgociową czy schody na kondygnację podziemną. Szkoda więc czasu i środków na taką inwestycję. Chyba że naprawdę mamy małą działkę i nie ma na niej miejsca na wybudowanie dodatkowych obiektów. W tej sytuacji można o tym pomyśleć.

Porządny wykonawca na wagę złota

 

Tutaj przewrotnie napiszemy, że nie warto oszczędzać, bo później możemy stracić jeszcze więcej - jak już wprowadzimy się do domu i zaczną pojawiać się usterki. Jeśli więc warunek najniższej ceny nie będzie tu obowiązywał, to rzeczywiście zaoszczędzimy w przyszłości. Jak jednak znaleźć firmę, która spełni pokładane w niej nadzieje? Przede wszystkim pytać - na forach internetowych, rodzinę i znajomych, sprawdzać oferty firm z okolicy, porównywać, jakie mają za sobą inwestycje itd.

Żeby więc wybudować dość tani dom, warto pomyśleć o gotowym projekcie, zdecydować się na nieskomplikowaną bryłę (świetnie sprawdzają się domy parterowe czy z poddaszem użytkowym), zrezygnować z pochłaniających mnóstwo pieniędzy dodatkowych kondygnacji, jak piwnica i wybrać wykonawcę, który może nie będzie najtańszy na rynku, ale zagwarantuje jakość.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Biznes i gospodarka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...