Podziel się   

Historia Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2016-02-01 15:27:16 · Czytany 11835 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Zbliża się jubileusz chrztu Polski

Fot: Internet

W 2016 roku czeka nas wiele ważnych wydarzeń o charakterze religijnym: pielgrzymka papieża Franciszka do Polski (28.07.-31.07.), Światowe Dni Młodzieży (26.07.-31.07.), pielgrzymka narodowa do Rzymu (druga połowa października br.) i jeszcze obchody jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. To ostatnie wydarzenie stało się celem konferencji prasowej, która miała miejsce 27 listopada 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Organizatorzy, zarówno władze świeckie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przedstawiciele władz Gniezna i Poznania, jak i członkowie Episkopatu Polski, przedstawili nader bogaty scenariusz obchodów tej rocznicy.

I tak już w marcu (11.-13.) odbędzie się jubileuszowy, X Zjazd Gnieźnieński; 14.04., w pierwszy dzień obchodów, w Gnieźnie odbędzie się uroczysta premiera filmu dokumentalnego poświęconego rocznicy chrztu; w czerwcu będzie miała miejsce międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Władca jako chrystianizator”; w czerwcu-lipcu-sierpniu odbędzie się 50 rozmaitych wydarzeń w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego, w tym Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska”. Z tej też okazji zorganizowana zostanie ogólnopolska kampania edukacyjna dla dzieci i młodzieży, mająca na celu przekazanie dzieciom z całej Polski ogólnej wiedzy o tym, kiedy odbył się chrzest Polski i w jaki sposób dokonał się akt chrztu Mieszka I. W samym Gnieźnie odbędzie się także „VII Festiwal Wyobraźni – feta na cześć Mieszka” – program adresowany zarówno do mieszkańców, jak i do osób przyjezdnych i turystów.

Również Poznań pragnie uczcić to niezwykłe wydarzenie, organizując z tej okazji rozmaite wystawy, projekty muzyczne, w tym premierę „Oratorium 966.pl”, utworu, który 15.04. zaprezentowany zostanie z udziałem 300 osób w Filharmonii Poznańskiej. Przygotowany jest też hymn na 1050. rocznicę chrztu Polski zat. „Ufni w Bogu”. Pojawiają się w nim słowa: „Przed wiekami powołani, prawdę Pana poznaliśmy / My, Polanie i Wiślanie, Trójcy chwałę oddajemy / Chrztu świętego przyrzeczenia, wiarą mocną odnawiamy / Aby dać odpowiedź Tobie, Jezu Chryste, Królu Panie”.

Powiat Gnieźnieński wydał już pięknie opracowaną, bogato ilustrowaną, w twardej oprawie i w formacie A4, 25 stron liczącą książkę zat. „Na dworze króla”, przeznaczoną dla dzieci. Są w niej zamieszczone słowa Galla Anonima z pierwszej połowy XII wieku: „Bolesław przyjął go (cesarza Ottona III – przyp. red.) tak zaszczytnie i okazale, jak wypadało przyjąć króla, imperatora rzymskiego i tak wielkiego gościa. Zważywszy na chwałę i potęgę i bogactwa, cesarz rzymski zawołał w podziwie: Nie uchodzi to, by takiego i tak wielkiego męża księciem nazywać lub komesem lecz wypada chlubnie wynieść go na tron królewski i wywyższyć koroną”.

W innym jeszcze miejscu tej książki przeczytać można, że „Polska stała się krajem chrześcijańskim w końcu X wieku. Wola ludności odegrała w tym akcie niewielką rolę. Decyzję o zmianie wiary podjął osobiście książę Mieszko, narzucając ją swoim podwładnym. Prawdopodobnie nie kierował się przy tym jedynie uczuciami religijnymi, lecz również korzyściami płynącymi z dołączenia do kręgu cywilizacji chrześcijańskiej, z jej porządkiem społecznym, sprawną administracją i kulturą, a więc wszystkim, co mogło pomóc mu w sprawnym władaniu rozległymi ziemiami. (…) Nie wiemy jednak, gdzie ta celebracja się odbyła. Najpewniej w jednym z ważnych grodów mieszkowego państwa, być może w chrzcielnicy ustawionej na miejscu wieców, gdzie uroczystość mogło oglądać najwięcej poddanych. (…) Ojcem chrzestnym Mieszka mógł być jego teść, Bolesław Srogi, a samego chrztu dokonał prawdopodobnie Jordan – ksiądz przybyły wraz z Dąbrówką z Czech, który dwa lata później został pierwszym polskim biskupem”.

Źródło: Informator Warszawski

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Historia

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia na świecie · Polonia w USA · Polska · Tradycje i zwyczaje

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...