Podziel się   

Kultura i sztuka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-05-02 16:34:03 · Czytany 3974 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Bestiarium & Around. Najnowsze prace malarskie Artura Popka

Towarzystwo Sztuki otwiera swój kolejny sezon wystawienniczy ekspozycją malarską Artura Popka, jednego z wybitnych polskich artystów współczesnych. Blisko trzydzieści prac z ostatnich dwóch lat składa się na wystawę Bestiarium & Around w Galerii 1112 (1112 North Milwaukee Ave., Chicago), która trwać będzie od 3 maja do 3 lipca br.

Artur Popek jest dziekanem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marie Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Uzyskał rozgłos jako grafik, przede wszystkim autor niepowtarzalnych mikroskopijnych rycin wykonywanych najczęściej w technikach metalowych. Te perfekcyjnie wykonane oraz zakomponowane z niezwykłą dbałością o niezliczoną ilość szczegółów miniatury cechuje poetycka aluzyjność i wieloznaczność, tak charakterystyczne dla surrealistycznego widzenia świata, w którym artystyczny światopogląd Popka znajduje swoje źródła. Od kilkunastu lat artysta skupia się jednak na swojej twórczości malarskiej. W ostatnich cyklach szuka on metaforycznych odniesień do współczesnego świata w mikrokosmosie animalistycznym. Jego zwierzęta z cyklu Bestiariumodznaczają się pęknięciami i deformacjami, które cechują kondycję ludzką, ale które jednocześnie nie pozbawiają ich niezwykłego uroku. Drugi cykl, Peregrynacje, stanowią poetyckie refleksje malarskie z odbywanych ostatnio licznych podroży po świecie. Popka nie interesuje jednak jakiekolwiek dosłowne odtwarzanie krajobrazu. Obrazy są tutaj raczej odbiciem jego emocjonalnych transpozycji wrażeń i obserwacji. Te nowe prace wyróżnia fascynująca penetracja faktury połączona z poszukiwaniem kolorystycznego ekwiwalentu.

W ramach tegorocznego północnoamerykańskiego tournée prac artysty, oprócz wystawy w Chicago, odbędą się także ekspozycje w Nowym Jorku, Buffalo, Madison i Cincinnati.

Artysta będzie obecny na wernisażu wystawy w Galerii 1112 w piątek, 3 maja od godz. 6:30 do 9:00 wieczorem. Podpisywać będzie plakat wystawy oraz nowo wydany album kolekcji Chrisa Sztybera - największego zbioru polskiego malarstwa współczesnego w Ameryce Północnej, który zawiera znaczącą liczbę obrazów Artura Popka.

Galeria 1112 przyjmuje rezerwacje prac artysty, które będą dostępne dla indywidualnych nabywców oraz instytucji po zakończeniu wystaw.

Galeria 1112 jest otwarta dla publiczności od wtorku do niedzieli w godz. 12:00 w południe do 6:00 wieczorem. Galeria jest zamknięta dla zwiedzających w poniedziałek oraz w dni, kiedy odbywają się imprezy specjalne.

Po szczegółowe informacje prosimy dzwonnic na numer (866) 466-ARTS lub odwiedzić stronę Towarzystwa Sztuki www.societyforarts.com

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Kultura i sztuka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Marek
21 maj, 03:04
Chwilówki nie są złym rozwiązaniem pod warunkiem że przestrzegamy okresu na jakie są udzielane. Wiele firm oferuje pierwszą [...]»
Kate Igor
19 maj, 04:57
Dziękuję panu dr Isikolo za prawdziwe czary. Natknąłem się na wiele świadectw zeznań DR ISIKOLO rzucającego zaklęcia voodoo [...]»
Renata.37
17 maj, 06:27
Odkryłam jogę dość późno ale może to i lepiej bo teraz mam sprawdzone sposoby na walkę z bólem [...]»

Najczęściej...