Podziel się   

Kultura i sztuka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-04-02 16:47:25 · Czytany 7024 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Anna Onichimowska podczas podpisywania swoich książek w Juchnowcu Górnym, fot: (jul)

2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który ma na celu rozpowszechnienie książek dla najmłodszych, a także wspieranie czytania przez dzieci. Dzień, obchodzony w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, został ustanowiony przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) w 1967 roku. W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”.

Z Anną Onichimowską - poetką, prozaikiem, dramatopisarką, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych, w latach 1995 - 2003 przewodniczącą polskiej sekcji IBBY (International Board on Books for Young People), rozmawia Joanna Szubstarska.

Joanna Szubstarska: Pisze Pani wiersze, opowiadania, powieści, słuchowiska, scenariusze teatralne i filmowe - dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych. Jaką część Pani twórczości stanowi pisanie dla najmłodszych? Dlaczego pisze Pani dla najmłodszych?

Anna Onichimowska: Pisanie dla najmłodszych jest równie ważne w mojej twórczości, jak pisanie dla dorosłych. Właśnie w najmłodszym wieku kształtuje się wrażliwość i wyobraźnia.

Wydarzenia, których doświadczamy w życiu, przenikają również do twórczości. Pani sporo podróżowała, nie tylko po Polsce. Jak wiele przeżyć i doświadczeń ze swoich wypraw przeniosła Pani do książek? Czy utrzymuje Pani - np. poprzez swoje podróże - kontakty z najmłodszymi czytelnikami?

Nie opisuję bezpośrednio moich podróży, ale naturalnie wszystkie miejsca, które odwiedziłam, ludzie, których spotkałam, mają wpływ na to, co się dzieje w moich książkach.

Kontakty z czytelnikami utrzymuję poprzez spotkania autorskie oraz korespondencję. Dostaję sporo listów i maili, żaden z nich nie pozostaje bez odpowiedzi. Dzieci dzielą się ze mną wrażeniami po przeczytaniu moich książek, czasem podpowiadają pomysły, a czasem po prostu chcą podzielić się swoimi kłopotami.

Nadal czyta Pani książki dla dzieci? Jak wygląda pisanie dla najmłodszych w Pani przypadku? W jaki sposób kreuje Pani świat, aby później dzieci z zainteresowaniem odwracały strony książki? Czy duża jest rola ilustratora w powstawaniu dzieła dla najmłodszych czytelników?

Owszem, czytuję książki dla dzieci, staram się śledzić, co dobrego dzieje się w literaturze, także dla młodego odbiorcy. Literatura jest jedna. Pytanie o kreację świata powinno być raczej skierowane do krytyków literackich - ja nie analizuję własnych środków wyrazu. Rola ilustratora jest ogromna, jest w równym stopniu współtwórcą książki, jak pisarz.

 Pani książka "Dziesięć stron świata" otrzymała tytuł "ważnej książki dziesięciolecia" w kampanii społecznej Fundacji ABC XXI "Cała Polska czyta dzieciom". Czy podziela Pani opinię, że książka to nie tylko ilustracja i słowo, ale także przesłanie i początek trudnej rozmowy?

Książka może być w równym stopniu początkiem trudnej rozmowy, jak i pretekstem do zabawy - zależnie od zamysłu autora.

Dziękuję za rozmowę.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Kultura i sztuka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...