Podziel się   

Kultura i sztuka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-10-25 16:29:17 · Czytany 5588 razy · 1 komentarz
Nowszy Starszy

"Mój Rower" Piotra Trzaskalskiego otworzy 24 PFFA

Kadr z filmu

24 Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, największy poza Polską doroczny przegląd polskiego kina oraz jedna z największych filmowych imprez roku w Chicago, odbędzie się w dniach od 2 do 18 listopada 2012.

Pokazy festiwalowe będa miały miejsce w pięciu dogodnie położonych kinach: Muvico Rosemont 18 (9701 Bryn Mawr Ave., Rosemont), Pickwick Theatre (5 South Prospect Ave., Park Ridge), Facets Cinematheque (1517 W. Fullerton Ave., Chicago), Beverly Arts Center (2407 W. 111th Ave., Chicago) oraz Gallery Theatre (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago).

Tegoroczny festiwal otworzy film „Mój rower” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego, wybitnego polskiego twórcy filmowego („Edi”, „Mistrz”). Film, który nie miał jeszcze premiery w Polsce, został już entuzjastycznie przyjęty przez publiczność festiwalową w Azji, Australii i w Polsce. Opowiada o miłości, przyjaźni, rodzinie, trudnościach w wyrażaniu uczuć. Akcja filmu rozgrywa się we współczesnej Polsce. Ranek. Siedemdziesięcioletni Włodek (fantastyczny debiut filmowy Michała Urbaniaka, znakomitego muzyka jazzowego) znajduje list, w którym żona powiadamia go o swoim odejściu. Wiadomość ta wywołuje u niego szok. Włodek traci przytomność. Następnego dnia odwiedzają go w szpitalu syn i nastoletni wnuk. Syn Paweł (Artur Żmijewski) jest odnoszącym sukcesy pianistą i mieszka w Berlinie, wnuk Maciek przyleciał do dziadka z Anglii, gdzie mieszka z matką i gdzie chodzi do szkoły. Paweł i Maciek od lat nie utrzymywali ze sobą kontaktu. Są wzburzeni faktem, że ich mama i babcia odeszła do innego mężczyzny. Postanawiają ją odszukać i przywieźć do domu...

Ceremonię zamknięcia festiwalu 18 listopada o godzinie 16:00 uświetni specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Obława” w reżyserii Marcina Krzyształowicza. Ten trzymający w napięciu psychologiczny thriller, nagrodzony Srebrnymi Lwami na ostatnim Festiwalu w Gdyni, porusza kwestię odpowiedzialności w ekstremalnych warunkach. Jego akcja toczy się podczas II wojny światowej w lasach Dolnego Śląska, gdzie walczy o przetrwanie grupa wycieńczonych partyzantów. Kapral Wydra (w tej roli znakomity Marcin Dorociński), specjalista od wyroków na Niemcach i kolaborantach, sumiennie i z zimną krwią spełnia powierzoną mu funkcję egzekutora. Z rutyny wytrąca go rozkaz zlikwidowania kolegi ze szkolnej ławy (Maciej Stuhr). Film stawia pytanie o to, kto posiada moralne prawo do sądzenia i wymierzania kary.

XXIV Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce pokaże ponad 70 polskich filmów fabularnych i dokumentalnych, wśród których są tak oczekiwane tytuły, jak „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, „Listy do M.” Mitji Okorna, „Kobieta z piątej dzielnicy” Pawła Pawlikowskiego, „Supermarket” Macieja Żaka, „Big love” Barbary Białowąs, „Yuma” Piotra Mularuka czy wreszcie „80 milionów” Waldemara Krzystka. Obraz Krzystka to film akcji z elementami komediowymi, oparty na faktach z czasów „Solidarności” i stanu wojennego. Był polskim kandydatem do Oscara w kategorii filmów obcojęzycznych.

Większość filmów posiada angielskie napisy. Wśród zaproszonych gości znajdują się znakomici polscy artyści filmowi.

Zaproszenia na Ceremonię Otwarcia w Muvico Rosemont 18 w dniu 2 listopada (po której nastąpi oficjalne przyjęcie w Towarzystwie Sztuki z udziałem świetnego chicagowskiego mistrza kuchni Jordana Spritza oraz znanej festiwalowej publiczności Violety Randon z zespołem) można nabyć w cenie $ 80.00 od osoby na stronie www.pffamerica.com lub w biurze festiwalu pod numerem 773.486.9612. Liczba zaproszeń jest ograniczona. Bilety tylko na film Otwarcia kosztują $ 28.00. Popularne wśród widzów karnety festiwalowe na siedem wybranych programów (nie obejmujące Gali Otwarcia i Zamknięcia) kosztują jedynie $ 75.00.

Głównymi sponsorami XXIV Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Senat RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, State Farm Insurance, Muvico Theatres, Dishnet oraz Star-Tech Glass. Głównym sponsorem medialnym jest iTVN.

Informacje oraz rezerwacje biletów, karnetów i zaproszeń w biurze PFFA pod numerem 773.486.9612 oraz na stronie festiwalu: www.pffamerica.com.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Kultura i sztuka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

chicago · 2012-10-26 21:41:43

nice:-) good job

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...