Podziel się   

Kultura i sztuka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-03-01 10:17:14 · Czytany 4805 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Polskie plakaty w Londynie

londynek.net

Od dzisiaj w Londynie można oglądać wystawę plakatów do filmu "Dekalog" w reż. Krzysztofa Kieślowskiego. Ekspozycja będzie pokazywana w ramach 10. edycji Festiwalu Polskich Filmów Kinoteka w UK.

Na wystawie w Londynie prezentowana jest kolekcja plakatów wydanych do filmu na całym świecie. Wśród nich są egzemplarze m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec, Francji, Finlandii, Danii, Czech, Włoch. Są także prace polskich plakacistów m.in.: Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Erola, Joanny Tylus i Roberta Ratajczyka.

Ekspozycja plakatów do "Dekalogu" będzie pokazywana w ramach 10. edycji Festiwalu Polskich Filmów Kinoteka w Wielkiej Brytanii - jednej z największych imprez poświęconych kinematografii jednego kraju. Na festiwalu prezentowane są zarówno najnowsze produkcje filmowe, jak i klasyka polskiego kina. W tym roku będzie można zobaczyć m.in. "Pociąg" w reż. Jerzego Kawalerowicza z 1959.

Do najbardziej znanych filmów Krzysztofa Kieślowskiego - jednego z najwybitniejszych twórców w historii polskiego kina - obok cyklów "Dekalog" i "Trzy kolory", należą "Amator", "Przypadek", "Podwójne życie Weroniki" oraz liczne dokumenty m.in. "Z punktu widzenia nocnego portiera" i "Siedem kobiet w różnym wieku".

Za film "Niebieski" polski reżyser otrzymał Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, za film "Biały" - Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, a za obraz "Czerwony" - francuskiego Cezara, nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej BAFTA oraz nominację do Oscara. "Krótki film o zabijaniu" uhonorowano Nagrodą Jury w Cannes, a "Krótki film o miłości" - Nagrodą Specjalną Jury w San Sebastian.

Krzysztof Kieślowski chorował na serce, zmarł 13 marca 1996 r. w Warszawie.

Źródło: londynek.net

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Kultura i sztuka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia na świecie · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Antonia Filip
20 lip, 08:02
Jestem bardzo zaskoczony cudownymi doświadczeniami i cudami DR ISIKOLO które zostały rozpowszechnione w Internecie i na całym [...]»
Nora
19 lip, 06:49
Nazywam się Nora Zvonimir jestem tu aby podzielić się świadectwem o tym jak dr Isikolo mi pomógł. Po [...]»
Franka Mauro
17 lip, 03:47
To najwspanialsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w swoim życiu i muszę podzielić się tym wspaniałym świadectwem. Moje podziękowania [...]»

Najczęściej...