Podziel się   

Nauka i technika Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-01-03 14:39:06 · Czytany 8059 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Technologie i wyroby naturalne oraz zielona energia odpowiedzią na wyzwania cywilizacyjne XXI wieku

Fot: Adam Kultys

„Technologie i wyroby naturalne oraz zielona energia odpowiedzią na wyzwania cywilizacyjne XXI wieku” – pod takim hasłem w dniach 22-26 listopada 2013 r. przebiegał na południu Polski MEETING będący niezmiernie nowatorskim przedsięwzięciem łączącym w sobie działania dotyczące biznesu i społecznej odpowiedzialności, a także filozofii. Nawiązując do wartości życia duchowego ojców Bernardynów z Opactwa w Tyńcu, stworzył niezmiernie ciekawą płaszczyznę do wielu działań.  

Organizatorami meetingu dziennikarskiego i Kongresu byli: Stowarzyszenie EkosystEM – Dziedzictwo Natury, ProBiotics Polska, BIO-WORLD Sp. z o.o., Grupa memes.pl, MemesLIFE, Stowarzyszenie MEDIA POLANIE: Biuro Organizacyjne Światowego Forum Mediów Polonijnych, AMBAS – Ambasadorki Przedsiębiorczości Kobiet, Europejska Fundacja Finansowego Planowania, Europejska Federacja Doradców Finansowych Polska, EGD Europejska Grupa Doradcza.

Wiek XXI niesie ze sobą wiele wyzwań, jednym z nich jest zrównoważony rozwój mający zapewnić dostatnie życie na Ziemi, a jednocześnie budować system chroniący środowisko naturalne, stanowiące bogactwo obecnych i przyszłych pokoleń. Czy można ten stan równowagi odnieść do wartości ekonomii rozumianej w kontekście globalnej filozofii i postępu technicznego?

Technologie mają wpływ na kierunek, w jakim podążać będzie dalej świat, ale ogromną rolę nadal odgrywa w tym systemie człowiek, a przede wszystkim świadomość społeczna. Dziś wiemy, że dzięki nowoczesnym nośnikom przekazu informacji możemy wpływać na rzeczywiste zachowania poszczególnych grup, czy będą to konsumenci, działacze organizacji społecznych, czy też sfera biznesu. Eko-Innowacyjność rozumiana jest bardzo wszechstronnie, to nie tylko produkt, ale  także umiejętność zarządzania świadomością społeczną.

Zorganizowany MEETING zgromadził kilkuset uczestników w różnych miejscach swojego programu oraz 30 dziennikarzy polonijnych, którzy odpowiedzieli na przesłane Wici Polonijne, przybywając licznie na spotkanie.

Beneficjantami Kongresu byli: Izby Gospodarcze, których przedmiotem działalności są technologie i wyroby naturalne oraz odnawialne źródła energii, Grupa Inicjatywna Polskiej Izby Technologii i Wyrobów Naturalnych, AGRARIUS Sp. z o. o., Agro-Silesia Grzegorz Wilczok, BIO-WORLD Sp. z o.o., Green Garden Naturalne Podłoża, Grupa Producentów Bio-Food „ROZTOCZE” Sp. z o. o., Host International Sp. z o.o., Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw Spółdzielnia Osób Prawnych, NaturalCrop Poland Sp. z o.o., Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, P.P.H.U. BOGDAN, ProBiotics Polska, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „EKODARPOL”, PRP Polska Sp. z o.o., Stowarzyszenie EkosystEM-Dziedzictwo Natury oraz samorządy terytorialne, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy zainteresowani realizacją celów statutowych Izby Technologii i Wyrobów Naturalnych.

MEETING wzbudził nie bez powodu zainteresowanie mediów polonijnych. Ekologia i zielona gospodarka mogą być szansą na nową jakość życia, dlatego też w Kongresie uczestniczyło kilkudziesięciu dziennikarzy – uczestników Światowego Forum Mediów Polonijnych.

MEETING pt. „Technologie, wyroby naturalne, odnawialne źródła energii oraz pomoc społeczna odpowiedzią na wyzwania cywilizacyjne XXI wieku" to pionierskie przedsięwzięcie. Zielona gospodarka, ekologiczna innowacyjność, biotechnologie i tzw. zielone miejsca pracy warunkują dziś rozwój świata.

 

22 listopada 2013 r.
KATOWICE, Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych MARCHOŁT, ul. Warszawska 37

W Klubie Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych „Marchołt” 22 listopada o godzinie 17.00 w Katowicach odbyło się spotkanie podsumowujące realizację „Biegu upamiętniającego 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej oraz przemarsz wojsk polskich pod Wiedeń”.

W tym roku w dniach 6-8 września Stowarzyszenie Światowe Igrzyska Polonijne „Polonia-Austria" (którego prezesem jest Andrzej Kempa – wieloletni uczestnik Światowego Forum Mediów Polonijnych) wraz z partnerami zorganizowało „Bieg upamiętniający 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej i przemarsz wojsk polskich pod Wiedeń”. Prawie 500 kilometrów z Będzina do Wiednia przebiegło w dwa dni kilkunastu biegaczy. W sztafecie dominowali sportowcy z Bielska-Białej i Żywiecczyzny, w tym jeden kapłan diecezji bielsko-żywieckiej. Trasę pokonali m.in.: Arkadiusz Baranowski, Krzysztof Boronowski, Jarosław Dąbrowski, Mirosław Dziergas, Radosław Jamróz, Michał Łojewski, Krzysztof Krystosik, Grzegorz Pastwa, ks. Jacek Pędziwiatr – kapelan biegu, Marcin Sroka i Andrzej Szuta. Trasa biegu była zgodna z tą, którą w XVII wieku przemierzał król Jan III Sobieski, spieszący z wojskami na pomoc oblężonemu przez Turków Wiedniowi – prowadziła przez Polskę, Czeską Republikę i Austrię.

Ideą imprezy było pokonanie jak największej liczby okrążeń na wyznaczonej trasie. Technika dowolna. Urząd Miejski, Centrum Kultury i Wypoczynku, Fundacja Promyczek, oraz Stowarzyszenie Zbója Szczyrka zapraszali nas serdecznie na tę sportowo-rekreacyjną imprezę o charakterze charytatywnym, mającą na celu wsparcie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi w Zabrzu, a także udzielenie pomocy małemu mieszkańcowi Gminy Andrychów.

Zawodnicy przebiegli trasę w 48 godzin – po nieustannym biegu w dzień i w nocy dotarli 8 września na wzgórze Kahlenberga, gdzie w kościele pw. św. Józefa wzięli udział w uroczystej mszy świętej. Tutaj biegacze złożyli symboliczne dary: grudki ziemi z sanktuarium w Piekarach Śląskich, gdzie przed wyprawą na Wiedeń modlił się Jan III Sobieski, kamienie z Beskidów i wodę z cudownego źródełka w sanktuarium na Górce w Szczyrku.


Na uroczystości w „Marchołcie” inicjator biegu – Andrzej Kempa – i uczestnicy podzielili się z licznymi gośćmi swoimi wrażeniami związanymi z organizacją i przebiegiem projektu upamiętniającego to wielkie wydarzenie w historii Polski, Europy, a nawet świata. Wspaniała uroczystość odbyła się z udziałem prof. Jerzego Buzka, który wsparł tę inicjatywę swoją życzliwą przyjaźnią i czynnym udziałem w biegu. Robert Szpinda podziękował w imieniu organizatorów Premierowi Jerzemu Buzkowi za tę opiekę. Na uroczystości uczestnikom biegu wręczono wykonane przez Pocztę Polską SA okolicznościowe zestawy składające się z obiegowego znaczka z logiem Biegu, kartki korespondencyjnej wraz z 12 stemplami oznaczającymi miasta, przez które podążał Jan III Sobieski wraz z husarią, oraz stemplem okolicznościowym. W spotkaniu razem z profesorem Jerzym Buzkiem wzięli udział: Marszałek Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła i Burmistrz Miasta Szczyrk Wojciech Bydliński, przedstawiciele samorządowców i związków sportowych, a także liczni reprezentanci mediów.

Biegacze wyruszyli z Będzina wspierani przez przyjaciół i sponsorów. Mieliśmy możliwość poznać kilku z nich: w/w Mirosława Sekułę – Marszałka Województwa Śląskiego, Honorowego Patrona; Czesława Wiznera, przedstawiciela IPA Grupa Ślask i „huzara” Teamu330. Kapitan Teamu330, Radosław Jamróz, otrzymał z rąk Premiera Jerzego Buzka specjalne podziękowania. Pan Marszałek Mirosław Sekuła oraz Prezes Andrzej Kempa – organizator biegu – wręczyli zawodnikom piękne albumy ufundowane przez Polski Komitet Olimpijski. Następnie poproszono każdego zawodnika o podzielenie się swoimi wrażeniami z Biegu.

Na spotkaniu obecny był Piotr Pogon – znany polski fundraiser, animator sportowy i charytatywny na rzecz osób niepełnosprawnych, himalaista, a także maratończyk. W uroczystości wziął także udział znany na Śląsku ks. Proboszcz Andrzej Loranc. Symboliczne skrzydła husarskie, w których zawodnicy pokonali trasę Będzin-Kahlenberg, oprawione w piękną ramę, zostały przekazane miastu Cieszyn dla uczczenia „Biegu upamiętniającego 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej oraz przemarsz wojsk polskich pod Wiedeń”. Wykonawcą skrzydeł był Arkadiusz Baranowski – „huzar” Teamu 330. Husarskie skrzydła zawisną w Cieszynie i pozostaną piękną pamiątką dla przyszłych pokoleń.

Liczne zgromadzeni na spotkaniu goście mieli możliwość wymienić poglądy i zadać wiele pytań przewodniczącemu Sejmiku Województwa Śląskiego, Andrzejowi Gościniakowi, prezesowi Związku Górnośląskiego, Andrzejowi Staniowi, prezesowi Semper Polonia, Markowi Hauszyldowi, oraz prezesowi TVS, Arkadiuszowi Holdowi.

Spotkanie prowadził znany śląski animator kultury i dziennikarz, Lucek Czerny. Relacja TVP Polonii z tego wydarzenia stanowi zapis wzniosłej idei realizowanej przez młodych ludzi – biegaczy.

Rangę imprezy pokreśliła obecność dziennikarzy polonijnych, których powitał prezes KNST Marchołt i jednocześnie wiceprezes Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią, Aleksander Fiszer. Wizyta przedstawicieli mediów polonijnych związana była z odbywającym się w Krakowie spotkaniem „Technologie, Wyroby Naturalne, Odnawialne Źródła Energii oraz Pomoc Społeczna Odpowiedzią na Wyzwania Cywilizacyjne XXI wieku”.

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na „beskidzki poczęstunek”, podczas którego mogli zwiedzić wystawę prac malarskich prof. Czesława Romanowskiego, wystawę fotograficzną z cieszących się coraz większą popularnością Biegów po Serce Zbója Szczyrka, a także zapoznać się z materiałami promocyjnymi na stanowiskach multimedialnych. Nie zabrało także specjałów kuchni góralskiej. Część artystyczną wypełnili młodzi artyści z Teatru Bezpański, czyli grupa kilkudziesięciu młodych i dynamicznych artystów, projektantów i instruktorów z terenu całego województwa śląskiego oraz uczniowie Prywatnej Szkoły Muzyki Rozrywkowej I i II stopnia Nice Noise w Katowicach.

Bardzo dziękujemy za przemiłe towarzystwo prof. Jerzego Buzka – szczególnie ważne dla mnie, mieszkanki Mazur pochodzącej z Mrągowa – gdyż były premier i zarazem były przewodniczący Parlamentu Europejskiego niedawno, bo w październiku br., odbierał w stolicy Warmii i Mazur z rąk marszałka województwa, Jacka Protasa, akt nadania Honorowego Obywatelstwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Podczas XXXI sesji Sejmiku Województwa prof. Buzek został uhonorowany za wieloletnie wspieranie naszego regionu (jest to jego ulubione miejsce urlopowe) oraz za działanie na rzecz powstania – w wyniku reformy administracyjnej z 1998 roku – województwa warmińsko-mazurskiego.
Bycie honorowym obywatelem Warmii i Mazur to jest wielkie wzruszenie i radość - powiedział bohater dnia dziennikarzom. - To dopełnienie tego, że czuję się obywatelem tego regionu już od dziesięcioleci. Był taki czas, że spędzałem tu każde wakacje. Mam też wielu przyjaciół w tym regionie.”

Myślę, że tego wieczora w katowickim Marchołcie prof. Jerzy Buzek swą otwartością i szczerą sympatią do biegaczy zyskał sobie kolejnych przyjaciół, także wśród polonijnych dziennikarzy.

 

23 listopada 2013 r.
GALEWO – BRATUSZYN, Sanktuarium Przemienienia Pańskiego

Wytwórnia Probiotyków PROBIOTICS POLSKA

 W Sanktuarium Przemienienia Pańskiego odbyła się specjalna msza w intencji twórców Wytwórni Probiotyków PROBIOTICS POLSKA. Wytwórnia Probiotics Polska jest nowatorskim przedsięwzięciem, nad którym przez wiele lat pracował Stanisław Kolbusz z całą swoją rodziną i przyjaciółmi. W trakcie pracy powstało Stowarzyszenie „Dziedzictwo Natury”, skupiające wokoło siebie szereg organizacji z całego kraju. Efektem tego jest pierwsza w Polsce, a trzecia na świecie Wytwórnia Probiotyków, pracująca w oparciu o Probiotechnologię SCD.

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, jak również ich metabolity, wpływające korzystnie na organizm gospodarza. Posiadają zbawienny wpływ na organizm ludzki, m.in. regenerują komórki, zapobiegają anemii i hamują rozwój chorób nowotworowych. Zastosowane w rolnictwie, wpływają chociażby na rewitalizację zbiorników wodnych i regenerację gleby, zastosowane w uprawach roślinnych podnoszą wydajność plonu z zachowaniem ekologicznych walorów zdrowej żywności. Słowo „probiotyk” pochodzi z greki i oznacza „pro bios” – dla życia. Jest to sposób wytwarzania i stosowania naturalnych wyrobów mikrobiologicznych opartych na kompozycjach pożytecznych, probiotycznych mikroorganizmów i ich metabolitów oraz innych naturalnych wyrobów i komponentów, jak minerały, wyciągi roślinne, fermenty, nawozy organiczne i naturalne, których zadaniem jest korzystne oddziaływanie w ekosystemach dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego.

Na uroczystym otwarciu Wytwórni Probiotyków PROBIOTICS POLSKA obecni byli przedstawiciele lokalnych władz oraz honorowi goście: Wicemarszałek Sejmu RP, Eugeniusz Grzeszczak, oraz przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Rolnictwa. Odczytano także list gratulacyjny od wicepremiera Janusza Piechocińskiego – ministra gospodarki. Nowe hale i pomieszczenia wytwórni poświęcono, jednocześnie dokonując aktu ich otwarcia. Uczestnicy MEETINGU zwiedzili wytwórnię i obejrzeli specjalnie przygotowane prezentacje „Wytwarzanie wyrobów probiotycznych”, a także film dokumentalny ZAUFAĆ NATURZE.

6 października br. ProBiotics Polska zdobyło złoty medal w kategorii probiotyki na targach rolniczych NOVOSADSKI SAJAM w Serbii.

W trakcie naszej wizyty mogliśmy się dowiedzieć, że od 2005 roku tworzy się wokół Stowarzyszenia EkosystEM-Dziedzictwo Natury inne stowarzyszenie o nazwie Krąg Zdrowa Ziemia, skupiające ludzi, którym leży na sercu zdrowie Ziemi i jej mieszkańców. Do Kręgu Zdrowa Ziemia może dołączyć każdy człowiek, firma, jednostka organizacyjna. Cechą wspólną jest promowanie ProBiotechnologii i umiejętność skorzystania w życiu z potencjału ProBio Emów – naturalnych kompozycji pożytecznych mikroorganizmów. Zamierzeniem inicjatorów Stowarzyszenia jest to, aby wraz z wdrażaniem ProBio Emów wesprzeć uczestników Kręgu w promocji i sprzedaży płodów i towarów, jakie wytwarzają.

Innowacyjnym przedsięwzięciem jest platforma handlowa, która została nazwana ProBio PIAST. EmGospodarze, którzy zarejestrują się na platformie i tą drogą będą prowadzić promocję i sprzedaż swoich wyrobów, zostaną nazwani Piastowymi Gospodarzami. Działanie w Kręgu Zdrowa Ziemia opiera się na wspólnotowym myśleniu o zdrowiu Ziemi i jej mieszkańców, przy jednoczesnej aktywności gospodarczej uzasadnionej ekonomicznie, nastawionej na jakość, odbywającej się z pełnym szacunkiem do dzieła stworzenia – tak mówią twórcy Probiotics Polska. Każde działanie dla sprawnego funkcjonowania wymaga użycia właściwych narzędzi. Takim narzędziem w Kręgu Zdrowa Ziemia jest program lojalnościowy Em-Wici, który poza pełną rejestracją zdarzeń w celu monitorowania oferowanych w ramach ProBiotechnologi wyrobów i usług, pozwala tworzące się powiązania międzyludzkie przetwarzać w dane dla nowych aktywności gospodarczych.

Wytwórnia oferuje wiele produktów zarówno dla agrotechniki, jak i domu, ogrodu, gospodarstwa, dla zdrowia ludzi i roślin oraz gleby. Wielką zaletą jest wszechstronność wyrobów Probiotics Polska, począwszy od kultur matecznych, suplementów diety, pudrów i wyrobów z glinki zaszczepionej mikroorganizmami, które po wypaleniu służą m.in. w rewitalizacji wody. Wytwórnia oferuje szeroki asortyment probiotycznych koncentratów dla gospodarstw rolnych. Zainteresowanie budzą także naturalne mydła i wyroby nowej oferty – z użyciem alg. Algi są naturalnym, bardzo bogatym źródłem wielu niezbędnych witamin i minerałów. Łagodzą stany zapalne skóry, poprawiają koloryt i wygładzają powierzchnię naskórka.

Probiotics Polska posiada obecnie wiele certyfikatów, dysponuje też licencjonowanymi doradcami w całym kraju. Prowadzi sklep internetowy, realizuje szereg projektów, takich jak szkolenia, seminaria, spotkania informacyjne, współpraca z Regionalnymi Centrami Mikroorganizmów, wydaje także swój biuletyn.

Uroczyste otwarcie i wyświęcenie Wytwórni Probiotics Polska jest ukoronowaniem wielu lat pracy wszystkich osób zaangażowanych w rozwój tzw. zielonych technologii. Uroczysta msza w intencji pomyślności przedsięwzięcia i eucharystia dla wiernych z Galewa i Bartuszyna były wielkim wydarzeniem dla całej lokalnej społeczności, która upatruje w wytwórni szansy na lepsze jutro.

 

24 – 25 listopada 2013 r.
TYNIEC – KRAKÓW Hotel „Fero”, ul. Bolesława Śmiałego 60

W trakcie MEETINGU odbywały się panele dyskusyjne i konferencje. Jedna z konferencji nosiła tytuł: „Innowacyjna inżynieria finansowania rozwoju oraz inwestycji publicznych i komercyjnych z funduszy strukturalnych UE i EOG na lata 2014 – 2020 w dziedzinie technologii i wyrobów naturalnych, a także konsolidacji firm działających na rzecz poprawy jakości żywności, zdrowia i środowiska”.

Wykład inauguracyjny wygłosił Stanisław Lis – Ekspert ds. Polityki Regionalnej i Funduszy strukturalnych UE i EOG. W trakcie prezentacji zapoznaliśmy się z obecnie funkcjonującym w Polsce systemem finansowania projektów zarówno społecznych, jak i dotyczących przedsięwzięć w obszarach trzech sektorów. Pozyskiwanie funduszy UE oraz możliwości tworzenia tzw. Fabryki Projektów to zagadnienia niezmiernie ciekawe i mało jeszcze znane w Polsce. Obecny system finansowania projektów umożliwia realizację wielu przedsięwzięć ale niezbędna jest do tego wiedza, dlatego też uzyskane informacje pomogą zorientować się, jaką drogę najlepiej wybrać, by podjąć się tworzenia projektu czy też otwierania działalności.

Dyskusja Okrągłego Stołu – „Finansowanie społecznościowe (crowdfunding) oraz Partnerstwo Publiczno-Prywatne (PPP) dla projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii OZE
i z innowacyjnymi technologiami makrobiotycznymi”, jaką uczestnicy odbyli, pokazuje, jak ciekawym czasem dla różnych przedsięwzięć jest wiek XXI. Moderatorem dyskusji był Wilhelm Rzechonek – Ekspert ds. Finansowania Inwestycji Publicznych i Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). To spotkanie pokazało, jak duża jest przestrzeń społecznej aktywności w świecie Internetu, czym mogą być nowe narzędzia komunikacji i jak można ich użyć do generowania wartości projektowej.

Tegoroczny meeting dziennikarski o charakterze ekologicznym zgromadził wielu znawców i entuzjastów zielonej gospodarki. Polonijni dziennikarze często w swoim życiu zawodowym zajmują się działalnością ściśle związaną z nowymi technologiami, realizując przedsięwzięcia o charakterze Eko-innowacyjnym. Jednym z takich projektów jest Instytut Hortiterapii. Moderatorką konferencji, która miała miejsce 25 listopada („Hortiterapia jako profilaktyka i wspomaganie procesu terapii w programach społecznych”) była Zofia Wojciechowska- ekspert ds. horiterapii, właścicielka Firmy Zielony Promień, twórczyni Instytutu Hortiterapii, a także dziennikarka i wieloletnia uczestniczka Światowego Forum Mediów Polonijnych.

Hortiterapia – czyli ogrodoterapia – jest nowatorskim w Polsce zagadnieniem. W ujęciu przyrodolecznictwa stanowi kompilację wielu dziedzin, m.in. ogrodnictwa, psychologii, medycyny rehabilitacyjnej, etnobotaniki – czyli dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, warsztatów florystycznych i zajęć artystycznych. Jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym. Obecnie w Polsce dziedzina ta zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Hortiterapia, czyli leczenie za pomocą ogrodów, rozpowszechnione jest w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy. Hortiterapia jest stosowana również w leczeniu depresji, dolegliwości osób starszych, z problemami sensorycznymi, a także osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków oraz dzieci autystycznych, otyłych i takich, które mają trudności w szkole (z ADD, ADHD). Zofia Wojciechowska od wielu lat prowadzi na Mazurach swoją działalność. W tym roku odbyło się pierwsze w Polsce seminarium nt. hortiterapii, którego inicjatorem była właśnie pani Zofia. Jako uczestniczka meetingu, miała możliwość podzielenia się swymi doświadczeniami z osobami obecnymi na spotkaniu. Warto zaznaczyć, że na Mazurach powstaje już Instytut Hortiterpii.

 

25 - 26 listopada 2013 r.
TYNIEC, OPACTWO BENEDYKTYNÓW w TYŃCU, ul. Benedyktyńska 37

KONGRES Inauguracyjny Klubu Odmiennego Stylu Życia MemesLIFE

Kongres Inauguracyjny Klubu Odmiennego Stylu Życia MemesLIFE pomyślany został jako dwudniowe spotkanie z jednoczesnym udziałem wszystkich organizatorów MEETINGU i zaproszonych gości.

Na obrady przybyli licznie zaproszeni goście: Izby Gospodarcze, których przedmiotem działalności są technologie i wyroby naturalne oraz odnawialne źródła energii; Grupa Inicjatywna Polskiej Izby Technologii i Wyrobów Naturalnych: AGRARIUS Sp. z o. o.,;Agro-Silesia Grzegorz Wilczok; BIO-WORLD Sp. z o.o.; Green Garden Naturalne Podłoże; Grupa Producentów Bio-Food „ROZTOCZE” Sp. z o.o.; Host International Sp. z o.o.; Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw Spółdzielnia Osób Prawnych; NaturalCrop Poland Sp. z o.o.; Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego; P.P.H.U. BOGDAN; ProBiotics Polska; Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „EKODARPOL”; PRP Polska Sp. z o.o.; Stowarzyszenie EkosystEM-Dziedzictwo Natury, a także przedstawiciele samorządów terytorialnych, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy zainteresowani realizacją celów statutowych Izby Technologii i Wyrobów Naturalnych, ponad dwudziestoosobowa grupa dziennikarzy, uczestników Światowego Forum Mediów Polonijnych, oraz inne zaproszone osoby. W Kongresie udział wzięły Ambasadorki Przedsiębiorczości Kobiet na czele z Urszulą Ciołeszyńską i Marią Dakowską.

Celem Kongresu było podjęcie wspólnego działania na rzecz popularyzacji nowego stylu życia opartego na bliskim kontakcie z naturą i silnym związku ze społecznościami lokalnymi, generującego rozwiązania o charakterze globalnym. Myślimy lokalnie – działamy globalnie. Zwrot ku tradycyjnym wartościom w życiu oraz w pracy to przełożenie na biznes, w którym nie brakuje wiary w chrześcijański światopogląd. Klasztor benedyktyński to opactwo niezwykłe, a Kongres był ciekawym spotkaniem z wieloma niezwykłymi ludźmi. Samo przebywanie w miejscu z bogatą tradycją tworzy tło do dyskusji.

Kongres otworzyła wspólna msza z ojcami benedyktynami, po czym nastąpiły przemówienia Marka Lipińskiego – Prezesa Zarządu Spółki MEMES.PL SA oraz Włodka Boguckiego – założyciela i członka Rady Nadzorczej Spółki MEMES.PL SA. W trakcie spotkania odbyły się prezentacje: Jaroslava Rosiny (pt. Prosumencka aktywność – demokratyzacja rentierstwa) i Edi Pyrek (na temat życiowej przedsiębiorczości). W trakcie pierwszego dnia uczestnicy wysłuchali prelekcji pt.Omgard: szansa dla serca” – autorstwa dr n. med. Ewy Anny Sokoły-Wysoczańskiej, dra n. med. Tomasza Wysoczańskiego i dra n. chem. Andrzeja Voigta. O połączeniu współczesności z historią opowiedział Jacek Rybak („BeneVictus Medica: Nowoczesność w tradycji św. Hildegardy”).

Grupa Memes zaprezentowała tematy:

  • MemesTRAVEL: Podróże inaczej – autorstwa Anny Somorowskiej,
  • proEMERYTURAmemes – autorstwa Włodka Boguckiego

MEMES.PL to nowatorska grupa świadcząca konkurencyjne usługi finansowe dla zgromadzonej wokół siebie wspólnoty przedsiębiorców i inwestorów. Stawia sobie za cel budowanie lokalnych centrów globalnej kompetencji w zakresie praktycznej myśli ekonomicznej i zarządzania procesem inwestycyjnym, aktywną alokację aktywów i wzrost polskiej zamożności oraz poprawę jej inwestycyjnej konkurencyjności. Twórcy memes.pl nawiązali wzajemne zawodowe kontakty w 2007 roku z rekomendacji wspólnego zaprzyjaźnionego inwestora. W wyniku ich coraz częstszych kontaktów zrodziła się wzajemna potrzeba i gotowość bardziej formalnej współpracy przy rozwoju nowej grupy finansowej proponującej bardzo odmienne podejście do finansów osobistych i zarządzania aktywami inwestycyjnymi.

Ich gotowość do wspólnego działania – jak stwierdził w swym wystąpieniu Włodek Bogucki – wynika przede wszystkim z wzajemnego zawodowego respektu i głębokiego osobistego szacunku. Niezmiernie istotne jest przy tym również przekonanie obu twórców o możliwości zaoferowania odmiennych i prawdziwie unikalnych rozwiązań na bazie wspólnych, doskonale się uzupełniających umiejętności i zainteresowań.

Niepowtarzalna kombinacja ich osobowości oraz dotychczasowych doświadczeń zawodowych stwarza nadzieję na utworzenie atrakcyjnej propozycji rynkowej, która swoim zakresem i charakterem różnić się będzie jakościowo i merytorycznie od wszystkich istniejących do tej pory grup finansowych. Ostateczna autorska koncepcja przyszłego działania Memes.pl opracowana została wiosną 2011 roku i od czego czasu rozpoczęła się stopniowa realizacja wspólnego zamierzenia. Obecnie w grupie Memes realizowanych jest wiele inicjatyw i przedsięwzięć.

Głównym koncepcyjnym przesłaniem oferty rynkowej przygotowanej przez Memes.pl są:
„szansa na finansowy sukces”, realna i możliwa dla każdego dzięki dostępowi do użytecznej oraz inspirującej wiedzy, wiarygodnych i niezależnych informacji, systematycznych analiz długo- i średnioterminowych trendów, obiektywnego doradztwa finansowego, a także bieżącej asysty w procesie alokacji aktywów inwestycyjnych.

Na spotkaniu Włodek Bogucki oraz Jaroslav Rosina omawiali zagadnienie „demokratyzacji prywatnej bankowości”, polegającej na zaoferowaniu galerii atrakcyjnych i efektywnych strategii inwestycyjnych, obiektywnych kryteriów oceny dla wszystkich lokalnie dostępnych produktów, globalnego przeglądu aktywnych rozwiązań konkurujących z atrakcyjnością pasywnych zwrotów na indeksach, dostępu do najbardziej efektywnych propozycji inwestycyjnych ze świata.

Dziś ważna jest „niezależność i przedsiębiorczość”, która pozwala – według twórców grupy Memes – na prowadzenie działalności komercyjnej w pełni podporządkowanej efektywnej alokacji aktywów oraz przygotowywanie oferty rynkowej opartej o prawdziwie opłacalne wartości. Funkcjonowanie całej grupy w możliwie maksymalnej symbiozie ze swoimi Klientami i Partnerami to także zaproponowanie inwestorom atrakcyjnej „butikowej” opcji na potencjał ewoluującego sektora finansowego. Niezwykle istotnym elementem prowadzącym do powstania Memes.pl były obserwacje i doświadczenia jej założycieli, Włodzimierza Boguckiego i Marka Lipińskiego. Dlatego też zintegrowane wsparcie we wszystkich kluczowych obszarach zarządzania finansami, systematyczną wymianę doświadczeń oraz ciągłe doskonalenie wiedzy łączą z lojalnością partnerskich relacji. To filozofia życia oparta na odpowiednim systemie wartości.

Pierwszy dzień Kongresu zakończył ojciec Włodzimierz Zatorski – autor wielu książek i rozważań z zakresu etyki biznesu – rozważaniem o „Duchowości jako aktywach życia”.

Drugi dzień Kongresu rozpoczął się jutrznią benedyktyńską. W opactwie ojców benedyktynów w Tyńcu odprawiona została msza święta konwentualna. Opactwo założone w XI w. przez Kazimierza Odnowiciela obecnie prowadzi szereg działań o charakterze kulturalnym. Funkcjonujący tam Dom Gości przyjmuje wiernych i pielgrzymów, jest także centrum życia kulturalnego. Odbywają się tam liczne zjazdy i konferencje naukowe i gospodarcze. Benedyktyński Instytut Kultury prowadzi działalność edukacyjną oraz warsztatową dla różnych grup. Wspomagając  osoby niepełnosprawne, zachęca do wielu form aktywności. Uczy zarządzania czasem, samodyscypliny, efektywnej komunikacji, społecznej odpowiedzialności biznesu.

U stóp klasztornego wzgórza, od strony południowej, wznoszą się pozostałości dawnych zabudowań gospodarczych. W poprzednich wiekach były tu sad, ogrody, pasieka i stawy rybne. Opactwo benedyktyńskie oferuje szereg produktów naturalnych pochodzących z grupy zdrowej żywności. Sklepik w opactwie oraz sklep internetowy umożliwiają nabycie klasztornych specjałów sporządzonych według dawnych receptur. Klasztorne smaki, zajęcia i możliwość przebywania w klasztorze, uczestnictwo w jego codziennym życiu duchowym to także styl życia opary na regule św. Benedykta – filozofii przebywania w zgodzie ze światem i samym sobą.

Kongres MemesLife, jego obrady, dyskusje i wystąpienia prezentowały styl życia oparty na kontakcie z naturą i poszanowaniu tradycji. Swoje przemyślenia przedstawił Piotr Mendel – BenedictusMemes – mówiąc o autentyczności w żywieniu. Wiele miejsca poświęcono edukacji w programie „Akademia Memes: edukacja przyszłości”– dr Krzysztof Mencel przedstawił wiele rozwiązań dotyczących systemu szkolnictwa. Nowe narzędzia informatyczne znalazły swoje miejsce w memesMARKETS, a jest to specjalna platforma transakcyjna, którą omówił Piotr Jabłoński. Grupa Memes przedstawiła system splentocentryczny, o którym mówił dr Wiktor Cwynar.

W kolejnej części Kongresu, w programie „PetSupport– Zdrowo Ubezpieczone!”, Stanisław Plakwicz zaprezentował alternatywne systemy polis. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wytwórni ProBiotics, omawiając program „Uzdrowić Ziemię” – Michał Morelowski i Przemysław Karbowski. Połączenie tak wielu firm, organizacji oraz przedsięwzięć generuje energię przekładającą się na działanie. Wszyscy uczestnicy mogli zapoznać się z zasadami pracy Portalu i Klubu memesLIFE, które relacjonowali Adam Jaroszewicz i Mikołaj Doroszewicz. W końcowej części Kongresu Wystąpił Marek Lipiński z grupy Memes, mówiąc o tradycji benedyktyńskiej przedsiębiorczości.

Spotkanie zamknęło się Konferencją Prasową Biura Organizacyjnego i Prasowego Światowego Forum Mediów Polonijnych.

Podsumowanie i zakończenie MEETINGU było jednocześnie finiszem nowego medialnego przedsięwzięcia, jakiego podjęło się Światowe Forum Mediów Polonijnych.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Nauka i technika

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...