Podziel się   

Podróże i turystyka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-12-13 23:11:15 · Czytany 7419 razy · 2 komentarzy
Nowszy Starszy

Polacy w Szkocji i w Anglii

Fot: Internet

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i otwarciu granic dla naszych obywateli przez inne kraje członkowskie, nastąpiła duża fala emigracji w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Zdecydowanie najwięcej Polaków udało się w tym celu do Wielkiej Brytanii.

Oficjalne statystyki

Według narodowego spisu powszechnego Census z 2011 roku, w Wielkiej Brytanii żyje 579 tys. Polaków – zarówno w Anglii, jak i w Walii. Specjaliści oceniają, że jest to liczba niedoszacowana i zaniżona nawet o 25 proc. względem rzeczywistego stanu rzeczy. Wielu Polaków z różnych powodów w ogóle nie wzięło udziału w badaniu:

  • nie chcieli ujawniać swoich danych osobowych,
  • uważali, że nie są uprawnieni do wzięcia udziału w badaniu,
  • uważali, że ich udział w spisie powszechnym jest bezzasadny.

Na terenie Szkocji mieszka około 100 tys. Polaków, w samym Edynburgu około 20 tys. Chętnie osiedlamy się w takich miastach jak:

  • Lothian,
  • Glasgow,
  • Iverness,
  • Highland,
  • Aberdeen,
  • Grampian.

Rośnie popularność Szkocji, jako celu emigracji Polaków, zwłaszcza, że nie występuje tam takie przesycenie polską siłą roboczą, jak w samej Anglii.

Licząc od 2001 roku, liczba Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich wzrosła 10-krotnie. Tym samym Polacy stanowią trzecią najliczniejszą grupę imigrantów w Wielkiej Brytanii. Największy wzrost notowany był tuż po przystąpieniu Polski do struktur unijnych, więc po 2004 roku.

Na fali emigracji z Polski, w Anglii i w Szkocji rozwija się prężnie handel polskimi towarami. W samym Londynie znajduje się około 100 sklepów z żywnością z Polski, a w każdym supermarkecie Tesco tworzone są „polskie półki”.

Do Szkocji i Anglii na wakacje

Co ciekawe, Wielka Brytania była jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdowych wśród Polaków w 2013 roku. Według statystyk, kraj ten odwiedziło wtedy 1,2 mln naszych rodaków, co oznacza 70-procentowy wzrost w stosunku do roku 2012. Jeśli wyjazd ma charakter wypoczynkowy, turystyczny, edukacyjny czy biznesowy, warto pamiętać o ubezpieczeniu, które zwolni nas z ponoszenia wysokich kosztów w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń. Można tego dokonać, wykupując stosunkowo tanie ubezpieczenie turystyczne online; oferuje ja na polskim rynku m.in. firma Signal Iduna. Nie musimy się wówczas martwić kosztami za sytuacje losowe, kiedy jesteśmy poza granicami Polski.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Podróże i turystyka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Biznes i gospodarka · Polonia w USA · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Toja · 2019-02-14 11:08:11

erns - znam firmę, ale z działalności w PL. Jasne, odezwij się, wiem, że są bardzo skuteczni. Skoro ma się taką możliwość, to dlaczego nie spróbować?

erns · 2019-02-14 11:03:35

A czy ktoś z Was ogłaszał może upadłość konsumencką w Szkocji? Chcę oddać swoją sprawę w ręce firmy Egidon ale chciałbym poznać doświadczenia innych.

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...