Podziel się   

Podróże i turystyka Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-03-08 11:30:41 · Czytany 19492 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Polskim szlakiem przez Amerykę Południową

Okładka książki Jarosława Fischbacha

Jarosław Fischbach to urodzony w 1955r. łódzki geograf i podróżnik, który jako cel wypraw szczególnie upodobał sobie Amerykę Południową. W kręgu jego zainteresowań, poza podróżowaniem, leży także fotografia i szeroko pojęta Polonia. Efektem połączenia jego pasji oraz licznych podróży i wypraw naukowych, poza wieloma artykułami i reportażami w prasie polskiej i polonijnej, jest książka „Polskim szlakiem przez Amerykę Południową”, wydana w 2010r. nakładem łódzkiego wydawnictwa Magraf.

Dyplom dla J. Fischbacha

Polskim szlakiem przez Amerykę Południową” to po części książka podróżnicza, a po części dokumentalna, będąca relacją z 5 wypraw autora do Ameryki Południowej w latach 1989-2009. Przedstawia nie tylko piękne krajobrazy i opisy miejsc, ale także sylwetki napotkanych ludzi, w tym także Polaków, którym przyszło wieść emigracyjne życie właśnie w Ameryce Południowej. Autor przypomina zarówno sławne postaci, jak  Ernest Malinowski (twórca najwyżej położonej kolei żelaznej) czy Ignacy Domeyko (geolog ,mineralog i inżynier górnictwa zasłużony w Chile), jak i odkrywa osoby do tej pory szerzej nieznane. Całość okraszona jest zdjęciami autorstwa Jarosława Fischbacha.


W 2011 roku książka „Polskim szlakiem przez Amerykę Południową” zdobyła wyróżnienie Eldorado Award w konkursie „Książka podróżnicza roku” na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów/ Odkrywców i Podróżników organizowanym przez Mediatravel (zdjęcie obok).

We wstępie do książki autor wyraża nadzieję, że uda mu się zarazić czytelników chorobą, jaką jest podróżowanie. Także redakcja Magazynu Polonia zachęca do przeczytania „Polskim szlakiem przez Amerykę Południową” i zarażenia się podróżowaniem, a tych, którzy jeszcze się wahają, zapraszamy do przeczytania na łamach naszego portalu bardzo ciekawych artykułów o Polonii w Ameryce Południowej autorstwa Jarosława Fischbacha.

Kup książkę "Polskim szlakiem przez Amerykę Południową" online 

--

Wybrane recenzje i opinie o książce:

Książka „Polskim szlakiem..." jest owocem pięciu wypraw do Ameryki Południowej podróżnika, którego fascynuje ten kontynent, jego mieszkańcy, przyroda i odrębności, co opisuje barwnie i emocjonalnie. Swoją uwagę skupia jednak przede wszystkim na naszych Rodakach, którzy, różnymi kolejami losów, związali swoje życie z tym kontynentem. Patrzy na Amerykę Południową również ich oczami, przyjmując ich wrażliwość społeczną, ciesząc się ich radościami i eksponując dorobek – zarówno ten z pierwszych stron gazet, jak i znany tylko najbliższemu otoczeniu dorobek dnia codziennego. Prawdziwość i złożoność tego obrazu, kontrastujące z bardzo często powierzchowną percepcją Polonii, wydaje mi się największym walorem książki Jarosława Fischbacha.

Jacek Junosza-Kisielewski
Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Brazylii

 

Pierwsza część książki z serii „Podróże z pasją", autorstwa Jarosława Fischbacha, to bardzo ciekawa relacja z latynoskich „włóczęg" Autora. Z jednej strony jest to książka reporterska, zdająca relację z kilku podróży odbytych w latach 1989-2009 do Ameryki Południowej. Reportaży tym ciekawszych, iż wyszły spod pióra znawcy eksplorowanego kontynentu i jego badacza. Jarosław Fischbach, z wykształcenia geograf, w trakcie swojej pracy naukowej w Uniwersytecie Łódzkim specjalizował się bowiem w problematyce latynoskiej, czego rezultatem była między innymi jego praca magisterska, napisana pod kierunkiem prof. Ludwika Straszewicza na temat „Procesy demograficzne w Wenezueli na tle Ameryki Południowej".

Prezentowana książka nie jest jednak jedynie dobrze udokumentowaną, i wspartą wiedzą naukową, relacją z podróży. Jest także zbiorem obrazów, które zapisały się w pamięci Autora, swoistym fotoplastykonem wzbogaconym o te formy odczuć, które Autor odbiera pozostały-mi niż wzrok zmysłami. Jest wreszcie opisem postaci, które Autor napotkał w trakcie licznych podróży, w szczególności przedstawicieli południowoamerykańskiej Polonii, osób których skomplikowane drogi życiowe niejednokrotnie zasługują na uhonorowanie odrębnymi książkami, niemal zawsze gorących patriotów swojej Ojczyzny, co ciekawe w przypadku drugiego pokolenia migrantów, niekiedy nigdy nie widzianej.

We wstępie Autor wyraża cichą nadzieję, iż uda Mu się „zarazić" chorobą podróżowania i ciekawości poznawania świata swoich czytelników, jak sądzę, nie jest to nadzieja płonna, mnie już „zaraził".

Prof. dr hab. Marek Sobczyński
Kierownik Katedry Geografii Politycznej i Studiów Regionalnych
Uniwersytetu Łódzkiego

 

Książka Jarka Fischbacha to bardzo dobry dokument zabierający czytelnika w świat dokonań Polaków w Ameryce Południowej. Odsłania ona jednak tylko czubek góry lodowej jakim sa osiągnięcia i wkład naszych rodaków w rozwój tego kontynentu, od kilku stuleci aż po dzień dzisiejszy. Jeżeli tylko w samym Peru liczba znanych polskich inżynierów, przyrodników, archeologów i odkrywców jest bliska setki, to ilu jeszcze innych nieznanych jest w pozostałych krajach. Takim wkładem w pokojowy rozwój tych krajów, a nie w ich podbój i ujarzmienie, mogą się poszczycić nieliczne kraje Europejskie i winno cieszyć nas to, że my Polacy jesteśmy w tej czołówce. Książka Jarka odsłania więc niejako kurtynę na ogromną arenę poznania dokonań naszych rodaków, co z jednej strony wzbudza dumę narodową a z drugiej jestem pewien, zachęci innych do pójścia śladami Jarka Fischbacha.

Jerzy Majcherczyk FR'92
Założyciel Oddziału Polskiego Fellow The Explorers Club
Prezes Polonijnego Klubu Podróżnika
Odkrywca Kanionu Colca

 

„Polskim szlakiem przez Amerykę Południową" Jarosław Fischbach prowadzi czytelnika lekkim krokiem przez Argentynę, Brazylię, Chile, Boliwię, Peru i Ekwador, aby pokazać, jak wielu Polaków związało swoje losy z tymi krajami i wpisało się na stałe w ich historię oraz odkrywając tych, których życiorysy znane były jedynie członkom miejscowych organizacji polonijnych. I to jest największy walor poznawczy tej książki, ze względu na zapotrzebowanie opisania tej ciągle mało zbadanej polonijnej części świata.

Poza przypomnieniem znanych postaci i ich osiągnięć, jak Ernest Malinowski - twórca najwyżej położonej kolei żelaznej świata, Ignacy Domeyko - sławny mineralog i twórca nauki chilijskiej, rodzina Szychowskich - słynna z plantacji yerba mate czy polskich misjonarzy, autor odkrywa osoby i historie zupełnie nieznane. Warto wspomnieć losy Janusza i Janiny Wściekliców, uczestników powstania warszawskiego czy historię ostatniego wojewody lwowskiego majora Alfreda Biłyka, opowiedzianą przez jego córkę Barbarę. W tej reporterskiej opowieści znani odkrywcy i sławni misjonarze mieszają się ze zwykłymi rodakami, którzy swój talent i pracę poświęcili dla nowej ojczyzny, a sentyment do ojczyzny ojców zachowują w sercu, zaś język polski pielęgnują dla swych dzieci, aby z wielką radością móc porozumieć się z odwiedzającymi Amerykę Łacińską Polakami znad Wisły. Autor ma jeszcze to szczęście w swej pasji podróżniczej, że spotyka ludzi związanych ze swym miastem rodzinnym.

Książka starannie wydana, nieduże zdjęcia - jak z rodzinnego albumu - dyskretnie ilustrują tekst, zaś duża czcionka ułatwia lekturę nawet w środkach komunikacji miejskiej. I oto marzenie chłopca z podróży palcem po mapie zostało zrealizowane w kilku wyprawach na kontynent południowoamerykański przez dobrze wykształconego podróżnika, który swoje najcenniejsze doświadczenia i rozmowy odkrywa przed czytelnikiem, by zarazić go swoją pasją właśnie. Ciekawe, czy znajdzie się ktoś, kto w trakcie lektury książki nie wpisał szybko w wyszukiwarkę internetową pytania o cenę lotu do Buenos lub Rio i nie kompletował w myślach grupy przyjaciół gotowych na taką podróż?

Jolanta Wroczyńska
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska"

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Podróże i turystyka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Kultura i sztuka · Polonia na świecie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...