Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-11-25 16:21:44 · Czytany 6308 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Byliśmy w Senacie RP

Fot: Zofia Wojciechowska

Na zaproszenie Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą w dniu 15 października mazurskie Stowarzyszenie Zielone Dzieci i nasi partnerzy uczestniczyli w 46. posiedzeniu Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. W czasie spotkania odbyła się prezentacja projektu  Program Pomost  pt. „Wielokulturowość przestrzeni. Polacy i Mazurzy na Syberii. Tożsamość miejsca i historii”.

Wizyta w Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicami związana była z ekspedycją na Syberię. We wrześniu br. – reprezentując Mrągowo – uczestniczyliśmy w uroczystościach Dni Kultury Polskiej i obchodziliśmy wspólnie w Chakasji jubileusz 20-lecia zaprzyjaźnionej z miastem Mrągowem polonijnej organizacji Polonia. Warsztaty i zajęcia spotkały się z dużym uznaniem nie tylko Polaków, ale także wielu instytucji chakaskich.

Miałam zaszczyt promować region Mazur i Warmię. Razem z dr Ewą Piotrowicz – członkiem zarządu stowarzyszenia Wspólnota Polska oddziału warmińsko-mazurskiego – wzięłyśmy udział nie tylko w oficjalnych spotkaniach z władzami Republiki Chakasji, ale także prowadziłyśmy przez dwa tygodnie seminaria i kursy dla Polonii.

W senackim spotkaniu udział wzięli Anna Wasilewska, członek zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, dr Sergiusz Leończyk, prezes Kulturalno Oświatowej Organizacji Społecznej w Chakasji „Polonia”, oraz Waldemar Majcher – pełnomocnik Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego do spraw Dziedzictwa Kultury Niematerialnej, prof. Stanisław Czachorowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Senatorowie RP, inni goście i licznie przybyli dziennikarze.

W tym miejscu, dziękując redakcji „Magazynu Polonia” za patronat nad naszą syberyjską wyprawą, chciałabym podkreślić szczególną rolę, jaką odgrywa zainteresowanie dziennikarzy polonijnych problematyką Polaków mieszkających na Syberii. Wielkim wyróżnieniem było dla nas to, że w senackim spotkaniu wzięła udział polonijna dziennikarka z Australii, p. Jolanta Wolska.

W posiedzeniu uczestniczył także p. Witold W. Żabiński z Polskiej Izby Handlowej w Atlancie. W USA mieszka około 12 mln Amerykanów polskiego pochodzenia, w tym ponad 600 tys. mówiących po polsku w domu. W swojej wypowiedzi pan Żabiński podkreślił, iż w wyniku zbliżenia europejsko-amerykańskiego i znoszenia barier w handlu należy spodziewać się większego zainteresowania Polską. Jako szansę dla naszego regionu wskazał wkraczanie małych polskich firm na rynek amerykański. Podkreślił także, że wielu Amerykanów chce studiować w Polsce. Do tej pory korzysta z tego głównie Łódź, Wrocław i Kraków.

Sądzę jednak, że warto ofertę edukacyjną przeznaczoną dla Polonii wzbogacić o kontakt z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Nowe kierunki studiów, takie jak Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze czy powstające Przyrodolecznictwo i Hortiterapia mogą być atrakcyjne dla młodych Polaków z Zachodu, więc ofertę należy kierować także za ocean (oferta obejmuje studia w języku polskim jak i angielskim).

W czasie posiedzenia wskazano także na potrzeby organizowania wyjazdów edukacyjnych do Polski dla młodzieży polonijnej ze Wschodu. Wsparcie organizacji takich wyjazdów zadeklarowali przedsiębiorcy z Warmii i Mazur. My zaś liczymy również na zainteresowanie edukacją na Mazurach Polonii z Chicago.

W czasie dyskusji już po spotkaniu wykrystalizował się pomysł, aby w ramach powstającego w Olsztynie Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym zorganizować międzynarodową konferencję w Kaliningradzie (Rosja) poświęconą regionalizmowi i problemom dziedzictwa kultury Polaków pozostających poza granicami. Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, szczególnie w Rosji, nadal jest obszarem nieznanym.

Pani senator Barbara Borys-Damięcka, przewodnicząca posiedzeniu, pogratulowała nam inicjatyw prowadzonych w naszym regionie i wzorowej współpracy między stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi, samorządem oraz uczelnią (środowisko akademickie). W czasie dyskusji dowiedzieliśmy się, że MSZ może wesprzeć finansowo projekty badawcze i działania skierowane do Polonii mieszkającej w Rosji, w tym na Syberii. W szczególności możliwe jest fundowanie stypendiów na studia w Polsce.

W sprawie współpracy z Polonią w Rosji otrzymałam zaproszenie do Sejmu RP i do MSZ na rozmowę z dyrektorem, p. Jackiem Junoszą Kisielewskim (Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą). Spotkania odbędą się zapewne pod koniec listopada. W spotkaniach tych będzie uczestniczyć także ktoś z UWM oraz z zaprzyjaźnionych  organizacji. Do spotkania chcemy przygotować w miarę konkretną propozycję i od razu wstępnie zorientować się o możliwości finansowania z funduszy MSZ. Razem z drem hab. Stanisławem Czachorowskim, profesorem UWM – który jest koordynatorem działań Centrum Badań nad Dziedzictwem Przyrodniczym i Kulturowym – będziemy informować czytelników „Magazynu Polonia” o postępie prac nad tym obywatelskim projektem. Mamy nadzieję, że zaciekawi Was ta problematyka.

Moim marzeniem jest, by Program Pomost zadziałał w połączeniu z czytelnikami „MAGAZYNU POLONIA”. Chcielibyśmy już teraz móc Państwu opowiedzieć o tym, jak rodzi się projekt, prosząc o podpowiedzi i sugestie. Czekamy na listy e-mail: programpomost@gmail.com.

 

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia w USA · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...