Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Wydanie 2010-11 · Opublikowany: 2010-12-20 21:55:02 · Czytany 7371 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Co Polonia z Finlandii wie o Św. Mikołaju?

Święta Bożego Narodzenia są w chrześcijaństwie chyba najważniejsze, zwłaszcza dla dzieci. Któż z nas nie pamięta z dzieciństwa wigilijnego oczekiwania na świętego Mikołaja. Otóż św. Mikołaj - w języku fińskim „JOULUPUKKI” - mieszka w Finlandii, a dokładniej w Laponii, za kręgiem polarnym.

Jego siedziba znajduje się niedaleko miasta Rovaniemi, około 750 kilometrów na północ od Helsinek, stolicy Finlandii. Tam ma armię krasnoludków, z którymi przez cały rok pracuje, aby spełnić życzenia wszystkich dzieci. Stamtąd wyrusza na saniach, ciągniętych przez renifery i jest we wszystkich domach w Wigilię z workiem pełnym prezentów.

W Finlandii dominuje religia protestancka (około 85% społeczeństwa to protestanci), ale obchody Świąt Bożego Narodzenia różnią się niewiele od tych, które pamiętamy z Polski. Jeśli chodzi o obrządki religijne to nie ma tu Pasterki w Wigilię. Główna Msza święta odprawiana jest w pierwszy dzień Świąt. W Wigilię, dzwony Katedry w Turku - pierwsza stolica Finlandii - tradycyjnie o godz. 12:00 ogłaszają pokój i ciszę świąteczną. To zdarzenie jest bezpośrednio transmitowane przez telewizję i radio. Ubiera się choinkę, szykuje kolację i ok. godz. 18:00 siada się do stołu. Głównym daniem jest pieczona szynka, podawana na zimno w całości z kością, zapiekanki z marchwi, brukwi, ziemniaków (trochę na słodko). Zupy i ryb nie ma na stole świątecznym. Po kolacji zjawia się JOULUPUKKI, dzieci śpiewają pastorałki, dziękując za prezenty. Są oczywiście pierniki, rozmaite ciasta i podaje się rozmaite owoce. Szynka „króluje” na stole przez kilka dni, aż zostanie tylko kość.

Katolików w Finlandii jest około 12000. Mamy w Helsinkach Katedrę św. Henryka i Kościół św. Marii. W Zjednoczeniu Polskim w Helsinkach urządzamy w grudniu dla polonijnych dzieci Jasełka z Mikołajem, prezentami, polskimi kolędami, opłatkiem. Więcej na www.polonia-finlandia.fi

Do Mikołaja można pisać: Santa Claus (Joulupukki), Rovaniemi, Finland. Można też szukać informacji o nim na: www.joulupukki.fi

Czytelników Magazynu Polonia mikołajkowo pozdrawia Polonia z Finlandii!

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Tradycje i zwyczaje

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...