Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-06-01 13:35:15 · Czytany 8826 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Listy ze szkoły. Liceum Polonijne, Wilanów, Warszawa, maj 2013

Szkoła powstała z potrzeby serca katolickich nauczycieli. Spełnia ogromnie istotną rolę w budowaniu łączności z polskimi rodzinami ze Wschodu. Polacy na Wschodzie czekają na zrozumienie ich tęsknoty za krajem. Dziś kwitną w parku wilanowskim kasztany, kolejni maturzyści przygryzają usta, w skupieniu rozwiązując testy. Zadania na teraz i dalszą przyszłość... Maturzyści rocznik 2013, Liceum Polonijne.

Historia, jaką chcę opowiedzieć szczególnie tym pozostającym poza krajem Polakom, dotyczy losów polskich rodzin na Wschodzie. Mieszkając często w znacznym oddaleniu od Macierzy, utrzymują oni ogromnym wysiłkiem swą polskość. Na początku lat 90. XX w. kościół na Wschodzie odzyskiwał możliwość działalności, skupiając młodzież i dzieci chętne do nauki języka polskiego. Wiele z takich miejsc stało się przyczynkiem do budowania na nowo wiary, a wraz z nią odradzała się nadzieja na pełniejszy kontakt z Ojczyzną. Dla naszych rodaków był to moment szczególny – czas samookreślenia i podjęcia decyzji, kim chcą być. Umiejętność łączenia tradycji z realiami postsowieckiego systemu okazywała się warunkiem przeżycia. Polska rodzina na Wschodzie przetrwała w wyznaniu wiary i poszanowaniu polskiej kultury.

Kresowa rodzina

Do takich miejsc trafiła Ewa Petrykiewicz, która odkryła własną kresową historię. Poznając losy swojej rodziny pochodzącej spod Tarnopola, podjęła decyzję o konieczności pomocy pozostającym na Wschodzie młodym Polakom. Zrozumienie losów repatriantów ukształtowało życie zawodowe Pani Ewy. Częste wyjazdy na wschodnie tereny Rosji i działalność dokumentacyjna, jaką prowadziła, pozwoliły jej nawiązać wiele kontaktów z Polakami. W swojej pracy nauczyciela i działacza Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców ukierunkowała się na edukację pomostową młodzieży polskiego pochodzenia. W 2003 roku z jej inspiracji powstała w Warszawie szczególna szkoła: pierwsze i jedyne jak do tej pory Liceum Polonijne działające w Polsce. Dziś, dzięki idei pracy u podstaw, wzrasta tam młodzież. Szczególnie utalentowana, pochodząca z polskich rodzin zamieszkałych na terenach dawnego Związku Radzieckiego. Młodzi Polacy, dzięki wsparciu wielu ludzi, mają szansę przyjechać do kraju. W Liceum Polonijnym zdobywają wykształcenie. Budują relacje i tworzą więzi z rówieśnikami i światem. Kolegium św. Stanisława Kostki, zwane Liceum Polonijnym, jest szkołą niepubliczną. Uczniowie kontynuują bogatą przedwojenną tradycję, nauczyciele zaś stanowią dla nich wsparcie, czasem zastępując rodzinę.

W trosce o młode talenty

Ponad 70 uczniów rozwija swoje umiejętności i odkrywa w przyjaznej atmosferze talenty, co pozwala im uzyskać szansę na nowe życie w Polsce. Odległe państwa, takie jak Kazachstan, Rosja, Mołdawia, Kirgizja, Uzbekistan, Ukraina, Białoruś, Gruzja, Turkmenistan – to kraje, z których pochodzą absolwenci Liceum Polonijnego. Uczniowie, rekomendowani przez swoje parafie, polskiego księdza, działaczy oraz organizacje polskie, przyjeżdżają do Polski świadomi wyboru samorealizacji w bliskim związku z polską kulturą i językiem. Odnajdują się w kraju swoich przodków, czynnie działają na rzecz polskiej przyszłości. Wnoszą swój wkład w kulturę – są to bowiem młodzi poeci i liderzy swych środowisk. Przyszli naukowcy, architekci i lekarze, ludzie wielu zawodów. Kadra nauczycielska, która z pewnością przekaże nie tylko wiedzę zdobytą w Polsce, ale i jej szczególne umiłowanie.

Potrzeba serca

Szkoła powstała z potrzeby serca katolickich nauczycieli. Spełnia ogromnie istotną rolę w budowaniu łączności z polskimi rodzinami ze Wschodu. Polacy na Wschodzie czekają na zrozumienie ich tęsknoty za krajem. Dziś kwitną w parku wilanowskim kasztany, kolejni maturzyści przygryzają usta, w skupieniu rozwiązując testy. Zadania na teraz i dalszą przyszłość... Maturzyści rocznik 2013, Liceum Polonijne.
Witajcie w domu!

Szkołę można odwiedzić przez specjalną stronę internetową, włączając się w akcję Witajcie w Domu! Polskie dzieci ze Wschodu razem z nami budują współczesną tożsamość Polski, z nami kształtują obraz narodu polskiego w świecie. Pokażmy im i sobie nawzajem, co znaczy być jednością. Może więc warto powiedzieć im wszystkim: Witajcie w domu, tu jest Wasze miejsce wśród nas.

Pozdrawiam z Wilanowa razem z uczniami Liceum Polonijnego,
Zofia Wojciechowska

--

Wywiad z dyrektor szkoły, p. Ewą Petrykiewicz, znajduje się w Programie Pomost http://www.radiownet.pl/publikacje/witajcie-w-domu

W trakcie mojej wizyty w szkole okazało się, że uczniowie od lipca pozostaną bez miejsca, w którym mogliby kontynuować naukę. Dziś już wiadomo, że bez pomocy Darczyńców i Sponsorów nie uda się zrealizować remontu nowego budynku, jaki szkoła pozyskała od sióstr Franciszkanek w Warszawie.

Można pomóc szkole i uczniom. Wykupując specjalne cegiełki, można ustanowić stypendium dla poszczególnego ucznia lub dokonać wpłaty na konto działającej przy szkole Fundacji Dla Polonii tytułem "Darowizna na remont szkoły dla młodzieży ze Wschodu" 86 1240 6175 1111 0010 4598 7860

Osoby zainteresowane pomocą dla Liceum Ogólnokształcącego św. Stanisława Kostki mogą wspomóc szkołę darowiznami oraz wyżywieniem. Dokładne dane pod adresem: www.witajciewdomu.blogspot.com

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...