Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Wydanie 2010-11 · Opublikowany: 2011-01-09 20:32:24 · Czytany 12866 razy · 10 komentarzy
Nowszy Starszy

Powrót do Polski, czy na stałe we Włoszech?

Czy losy naszej emigracji we Włoszech można zacząć porównywać do losów Polaków z Wysp? Zaczynają się powroty do Polski, ponieważ realia życia w Polsce zaczynają być coraz bardziej interesujące. Standard życia, możliwości znalezienia pracy, zarobki - to wszystko wpływa na decyzje powrotu do kraju, a narastający kryzys nie sprzyja decyzji o pozostaniu na stałe we Włoszech.

Jednak czy na pewno Polacy mieszkający we Włoszech masowo powracają do kraju? Czy można porównywać ten proces do sytuacji emigrantów powracających z Irlandii lub Wielkiej Brytanii? Być może odpowiedź nie jest taka jednoznaczna! Z moich osobistych obserwacji wynika, że polskich emigrantów we Włoszech można podzielić na kilka grup.

Prawdopodobnie najliczniejszą i być może najstarszą grupą są emigranci, którzy masowo napływali w latach 80-90-tych, decydując się na ucieczkę przed komunizmem i problemami byłej PRL. Osoby te już od wielu lat pracują na tzw. "stałkach", zajmując pozycję "badante". Pracują też na godziny, sprzątając. Nierzadko posiadają swoje małe firmy budowlane i wykonują prace na zlecenie. Ci ludzie często już posiadają swoje rodziny. Ich życie różni się znacznie od realiów polskiego, przyjeżdżającego na jakiś czas, dorobkiewicza.

Kolejną grupą są Polacy, którzy przybywali do Włoch napływowo, często całymi wsiami między innymi z rejonów Wschodniej i Południowej Polski. Zdecydowali się na tymczasowy wyjazd do Włoch, by poprawić byt swojej rodziny.

Najmłodsi polscy emigranci, to ci, którzy przybyli do Włoch, oczarowani "Bella Italia", jej kulturą, kuchnią, bądź po prostu zostawiając serce w słonecznych Włoszech.

Prawdopodobnie to właśnie te dwie ostatnie grupy naszych Polaków powoli decydują się na powrót do Polski, gdyż sytuacja ekonomiczna, jak i zamieszki na tle rasowym (problemy Włoch z dużą ilością napływających cudzoziemców, doprowadzają do narastającej ksenofobii i rasizmu) zmuszają do myślenia, czy nie warto wreszcie zakończyć to podwójne życie, rozerwanie pomiędzy dwoma krajami i zamienić je na polskie, swojskie życie.

Bywa jednak tak, iż przyzwyczajenia, czas spędzony we Włoszech, przerwane polskie znajomości i lęk przed nieznanym w nowej Polsce, skłaniają do refleksji, wywołują strach i zatrzymują w miejscu, ostatecznie powodując, że niektórzy Polacy decydują się na los wiecznego emigranta i niepewne życie ''na stałe'' we Włoszech.

Jak relacjonują biura linii autobusowych, obsługujących trasę Polska-Italia, proces powrotów do Polski z Włoch nie jest procesem masowym. Są to stopniowe powroty Polaków, głównie z południa Włoch, gdzie warunki życia są na niższym poziomie w stosunku do reszty kraju.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska · Ludzie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Agata · 2018-01-18 03:24:07

Ja nie chce wracać do Polski. Wyjechałam za ukochanym, ale Włochy jako kraj pokochałam. Gdybym tu była wcześniej z całą pewnością już od dawna bym mieszkała we Włoszech. Wybraliśmy do zamieszkania okolice Bari, w Barlecie. Spokojnie i cicho. Niestety niedawno ktoś okradł mojego męża jak wracał z pracy. Oczywiście sprawa skierowana została do sądu, bo podejrzany nie przyznawał się do winy. Adwokata zatrudniliśmy z kancelarii WS Lex, ale jak się okazało jedną z założycieli tej kancelarii jest polska Pani Mecenas. Taka mała informacja dla wszystkim zainteresowanych, że w okolicach Barletty jest polski adwokat we Włoszech. Od czasu 4 lat jak się tu przeprowadziłam i żyje, to jedyny taki przypadek, który wspominam nie dość dobrze. Życie tu ogólnie dobre.

mmaallii · 2015-04-07 12:14:44

mieszkam tymczasowo w Italii od 6 mc i zastanawiam sie czy warto wracać w Polsce czekaja na mnie tylko problemy a tu można zacząć od początku tylko czy warto i czy napewno bedzie mojej rodzinie tu dobrze???? czas pokaże pozdrawiam

oppp · 2013-08-15 12:36:05

Nigdy na stale we Wloszech klimat nieodpowiedni dla mnie tylko w celach zarobkowych,nie mogla bym tam mieszkac dluzej latami ponieważ bym musiala wybrać albo zdrowie albo zycie we wloszech a po co komu meka zdrowotna

Leszek · 2011-05-09 16:52:50

Pozdrawiam z Chicago. Po 10- latach pobytu tutaj nie jestem w stanie mieszkac w Polsce. Mieszkalem w malej wiosce, to jest nie doopisania jak ludzie potrafia byc zawistni. A na dodatek wszystko by chcieli myslac, ze tutaj wszystkim sie tak dobrze powodzi i $$$$ w powietrzu fruwaja!

podlotkax · 2011-05-06 11:17:37

kasia to ode mnie sie nie dowiesz bo ja nie wracam, poco, do czego, do jadu i zawisci?

Kasia · 2011-05-05 04:33:53

Witam wszystkich, Prowadze badania do pracy magisterskiej na temat migracji powrotnych.Sama jestem byla emigrantka:) Jesli sa osoby,ktore chca podzilic sie wrazeniami i doswiadczeniami prosze o kontakt na chailatte@wp.pl

hela · 2011-04-23 18:13:11

Pozdrawiam z Austrii Polonie we Wloszech i zapraszam na sledzenie pierwszego Zjazdu Polonii w Austrii 28- maja.

Peter · 2011-03-29 14:09:57

Z tym wracaniem do Polski, to sie mozna niezle zaskoczyc, takze zastanowcie sie 10- razy przed podjeciem decyzji.

Lilka · 2011-03-28 14:55:46

Coż ciężko jest wrócić dp Polski. Zaraz okazuje się, że nie był to najlepszy pomysł i zostajemy na obczyżnie. Znam wiele osób, ktore po powrocie do Polski chciały zaraz wracać. Sama mieszkam poza Polską i nie chcę do niej wracać. W Polsce jest pozornie dobrze.

Piotr · 2011-03-23 11:24:13

Wszędzie dobrze, ale w Domu najlepiej!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...