Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Wydanie 2010-11 · Opublikowany: 2011-01-09 22:47:56 · Czytany 6685 razy · 3 komentarzy
Nowszy Starszy

„Włoscy Polacy”

Ostatnio w mediach podejmuje się często temat dotyczący nowej polskiej emigracji na Wyspach Brytyjskich, a mało kto wie, że właśnie we Włoszech po słynnej fali emigrantów spod Monte Cassino, są już nowi następcy - młodzi Włoscy Polacy. Grupa ludzi, która przybyła do Włoch wraz z rodzicami na początku lat 80-ych, bądź urodziła się już bezpośrednio we Włoszech.

To właśnie oni są w sporej liczbie uczniami polskiej szkoły Herlinga-Grudzińskiego w Rzymie, gdzie zgłębiają tajniki historii i literatury ojczyzny rodziców. Młodzi Polacy świetnie zasymilowani z włoską kulturą i mentalnością, poszukują korzeni, odwiedzając wystawy polskich artystów, wieczory poezji polskich autorów, odwiedzając bibliotekę przy Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie. Szukają też bliskiego kontaktu z językiem polskim, wybierając studia slawistyczne i filologię polską. To właśnie dla nich otwiera się filie polskich uniwersytetów we Włoszech, by mieli możliwość studiować w języku ojczystym i podwyższać swoje kwalifikacje.

Nowe pokolenie polskiej emigracji we Włoszech nie ma również problemów z dostępem do polskiej literatury, która znajduje się w miejskich bibliotekach, czy do polskiego jedzenia sprzedawanego w polskich sklepach spożywczych, cenionych również i przez Włochów.

Młodzi włoscy Polacy, to ludzie poszukujący kontaktu z tym, co polskie, świadomi swoich korzeni i swojego pochodzenia. Powstaje jednak pytanie: czy integracja europejska pozwoli zachować świadomość i tożsamość młodego Polaka w Europie?

Odpowiedź może być tylko jedna - czas pokaże.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Ludzie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Ola · 2011-04-12 11:53:35

Od co sie dzieje na emigracji i to czy ktos nadal czuje sie Polakiem wynika z dojrzalosci i braku kompleksow z zasmym soba. Mam 20- lat i wyjechalam do Szwecji z rodzina zaczac od nowa 2- lata temu. Podoba mi sie tutaj, ale nigdy ne zapomne mojej Polski! Niestety widze wsrod innych Polakow takie przejawy zapominania skad przybyli, jest mi ich zal. Pozdrawiam polonie we Wloszech

italia · 2011-03-09 10:59:52

tak mieszkam juz we Wloszech 20- lat, ale ludzie sie zmieniaja i czesto nie pamietaja skad pochodza, ja pamietam- z Polski.

Kinga · 2011-02-28 19:27:38

Mamy juz inna Polonie na swiecie, oby tylko rodzice chcieli przekazywac swoim dzieciom pamiec o Polsce. Jestem nauczycielka w szkole polskiej w Chicago. Dzieciaki niechetnie ucza sie w szkole sobotniej, ale pozniej gdy sa starsze dziekuja nam- nauczycielom za nasza prace. Rodzice jednak sa pierwszymi, ktorzy moga pomoc w rozwoju i checi u dzieci ich zainteresowania kultura, tradycja i wiedza na temat dotyczaca Polski. Jako nauczycielce, jest mi millo widziec i slyszec, kiedy kolejne pokolenie na emigracji przekazuje jakze bogata kulture Polski nastepnemu pokoleniu.

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...