Podziel się   

Polonia na świecie Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2015-06-01 12:22:30 · Czytany 6650 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Zagraniczny staż? Polskie ambasady zapraszają!

Paweł Rogaliński, www.rogalinski.com.pl

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na zagraniczny staż, gdyż często zapewnia on nie tylko wspaniałą przygodę w obcym kraju, ale i duży bagaż zdobytego doświadczenia, co jest ewidentnym plusem podczas późniejszej rozmowy o pracę. Polskie ambasady na całym świecie zapewniają studentom jeszcze jedno – udział w ważnych, międzynarodowych wydarzeniach z udziałem polityków i dyplomatów wysokiego szczebla.

Będąc w stolicy Brazylii, Brasilii, w charakterze dziennikarza i specjalisty ds. stosunków międzynarodowych przeprowadzającego wykład dla 65 brazylijskich biznesmenów i potencjalnych inwestorów (zdjęcie z tego wydarzenia obok), zauważyłem, że stażyści w polskiej ambasadzie nie zajmują się parzeniem kawy czy kserowaniem dokumentów. Są oni ewidentnie częścią zespołu; często też pełnią funkcję asystentów ambasadora lub sekretarzy. Wielu z nich wykorzystuje też pobyt w placówce jako dobrą okazję do wzbogacenia swojej pracy licencjackiej lub magisterskiej o nowe źródła. Korzystają więc całymi garściami nie tylko z doświadczenia tamtejszych pracowników, ale też ze zbiorów biblioteki znajdującej się w ambasadzie czy Biblioteki Narodowej w Brasilii.

Obecnie jestem w trakcie odbywania miesięcznej praktyki w Ambasadzie RP w Brasilii, ale już żałuję, że nie zdecydowałem się na pobyt trzymiesięczny - mówi Bartłomiej Bąk, stażysta.

Jak sam podkreśla, ambasada ma mu bardzo wiele do zaoferowania: – Przez ten czas mam okazję odwiedzić różne wydziały placówki, takie jak wydział konsularny, ekonomiczno-polityczny, finansowy, ale również pracować jako asystent pana ambasadora, Andrzeja Braitera. W zależności od działu, do moich obowiązków należą różne zadania, ale wszędzie jestem traktowany jako odpowiedzialna i rozsądna osoba, chociaż nie wiedziałem nawet, że taką jestem!– stażysta dodaje z uśmiechem.

- W miarę swoich możliwości czasowych pracownicy ambasady przekazują mi tajniki swojej pracy, odkrywają zasady funkcjonowania placówki i dbają o przydzielanie stażystom ciekawych zadań. Nieocenionym doświadczeniem jest możliwość towarzyszenia panu ambasadorowi w konferencjach i spotkaniach, w trakcie których mam kontakt z poważną dyplomacją na międzynarodowym poziomie. W ciągu ostatniego tygodnia poznałem chociażby ministrów rządu brazylijskiego i polskiego – mówi z dumą Bartłomiej Bąk.

Odnośnie kosztów stażu, największym wydatkiem jest zazwyczaj bilet lotniczy. Jego kupno w obie strony to koszt rzędu 2500-3500 złotych. – Staż jest co prawda nieodpłatny, ale pokój udostępniony przez ambasadę czyni go finansowo podobnym do pobytu w Polsce, a czasami trafia się okazja do jedzenia posiłków na koszt ambasad innych państw. Jednocześnie staż pozwala na zdobycie wartościowego doświadczenia w instytucji o uznanej renomie, w otoczeniu świetnego południowoamerykańskiego jedzenia i w ciepłym klimacie – podsumowuje stażysta. Na praktykę w Brasilii zaprasza też sam ambasador Andrzej Braiter, który zawsze z dużą serdecznością i szacunkiem traktuje swoich gości oraz współpracowników.

Wszyscy zainteresowani odbyciem stażu w Brasilii powinni wysłać swoje zgłoszenie na adres: brasilia.amb.sekretariat@msz.gov.pl kierując się wskazówkami ze stron MSZ.

Paweł Rogaliński, www.rogalinski.com.pl

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia na świecie

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Biznes i gospodarka · Podróże i turystyka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...