Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-01-18 13:34:41 · Czytany 7828 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Do zobaczenia już za rok!

Fot: Z archiwum Copernicus Center

W ubiegłą niedzielę, 12 stycznia 2014 w Copernicus Center odbył się XXII Finał WOŚP. Śmiało można powiedzieć, że po raz kolejny wydarzenie było wielkim sukcesem. Centrum Kopernika wypełniło się w tempie błyskawicznym przybyłymi gośćmi, a co za tym idzie, gorącą atmosferą. To samo dotyczy puszek WOŚP, które w rękach roześmianych wolontariuszy zapraszały do wrzucania datków. Wszędzie widniały znane czerwone serduszka naklejki oraz chicagowskie plakaty WOŚP 2014 z nazwami najróżniejszych polskich miast. Nasza chicagowska polonia to przecież mieszanina każdego regionu, która znowu udowodniła, że lubi łączyć się w szlachetnym celu. Cóż może być piękniejszego jak świetna zabawa w szczytnym celu. Przypominamy, że pieniądze z XXII Finału WOŚP przeznaczone są na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.  

Szczegółową relację z XXII Finału oraz poprzedzających go Mini Sztabów można znaleźć na stronie www.wospchicago.com oraz profilu facebook’owym WOŚP Chicago. Dzięki relacji fotograficznej naszych wspaniałych fotografów możemy jeszcze raz przenieść się do tych przemiłych wspomnień. Obie strony są uaktualniane na bieżąco!

XXII Finał WOŚP w Chicago rozpoczął się w południe i trwał aż do późnego wieczora.

Się działo! Na scenie głównej odbyły się koncerty w wykonaniu ponad czternastu zespołów. Mieliśmy całą gamę muzyków lokalnych i zagranicznych: zespół bluesowy Media Sound, gorące rytmy reagge w wykonaniu Rocket Gizzae, kolorowe Warsztaty Teatralne (fragment przestawienia „Kopciuszek”), rockowy per On, przepiękny wokal Dori Koz, polski Playwood, zjawiskowa Megitza z Andreasem Kapsalis, „dżemowy” Marunia Blues, punkowa Autofobia, a na zakończenie mocne industrialne brzmienie Pound of Flash.

Z kolei na scenie w Aneksie podziwiać można było lokalne talenty: Elvis, Wishing Well oraz

Kick The Sky.

Jedną z nowości tegorocznego Finału była płyta CD ufundowana przez Tony Zaskowski (Chicago Ultimate Homes) z podsumowaniem sceny muzycznej Finału WOŚP 2014 w Chicago. Z dumą nosiliśmy również koszulki WOŚP Chicago ufundowane przez Vital Rehabilitation oraz SB Signs & Apparel.

Tegoroczna „wizualna uczta artystyczna” została podzielona na dwie kategorie: fotografia i malarstwo. Nasze oczy cieszyły prace takich artystów jak: Krzysztof Babiracki, Magda Marczewska, Bartosz Kasza, Sebastian Czajka, Magda Krzak, oraz Piotr Wołodkowicz. Prace artystów można było wylicytować w cichej aukcji.

Na najmłodszych uczestników Finału czekała scena dziecięca pełna niespodzianek, którą przygotowały Agata Klara Zgrzębski oraz Agata Paleczny. Maluchy nie mogły się nudzić, gdyż atrakcji była cała masa! Zajęcia dla naszych najmłodszych rozpoczęły się rozgrzewającą dyskoteką oraz aktywnymi zajęciami z chicagowskim Hyper Fight Club. Wśród dalszych punktów programu sceny dziecięcej była Wyspa Dzieci, nauka CPR, Warsztaty Teatralne Agaty Paleczny, Grupa ABC Dance Academy Aliny Kruk-Velazquez oraz grupa Profusion z ABC Music Academy. Jak co roku i tym razem nie zabrakło dziecięcych makijaży w wykonaniu Henryka Pasko z pomocą wolontariuszy. Dzięki uprzejmości Home Depot dla najmłodszych gości stworzyliśmy kącik majsterkowicza, gdzie mogli wybudować karmniki dla ptaków. Na scenie dziecięcej odbyła się cicha aukcja z fantastycznymi fantami m.in. najnowszą płytą z autografem przysłaną przez jej autorkę- Majkę Jeżowską. Na tej samej cichej aukcji znalazły się obrazy namalowane przez dzieci z polskiej szkoły im. Trójcy Swiętej oraz obraz podarowany przez artystkę Doreen Krzyżanowski. Na rodziców czekał konkurs, w którym można było wygrać gift certifikat od Ageless Medspa. Scenę dziecięcą poprowadzili niezastąpieni: Agata Klara Zgrzębski oraz Tomasz Popławski. Od strony muzycznej prowadzenie przejął DJ Tomek z KBE Entertainment,

Cały Finał był transmitowany na żywo w internecie dzięki uprzejmości ARTV Chicago (artvchicago.com). Finał WOŚP w Copernicus Center poprowadził premierowy i niezwykle zgrany duet: Anna Maria Szewczak i Piotr Michalak. Prezenter radiowy Piotr Michalak od 18 lat prowadzi największe imprezy w Chicago organizowane w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak mówił, to obecnie największa polska impreza odbywająca się w Wietrznym Mieście. Dla Anny Marii Szewczak był to premierowy występ dla WOŚP. Włączyła się w tą akcję z pełnym zaangażowaniem i mamy nadzieję, że powtórzy to w następnym roku. Dziękujemy i gratulujemy!

Dla wszystkich znajdujących się na południu miasta, Finał WOŚP został zorganizowany przez niezastąpiony sztab góralski w Domu Podhalan. I tam wystąpili wspaniali artyści: Siumini, Fox, Folk Nova, Orawa, Markus P., Watra Band i Szkółka Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA. Na Finale WOŚP w Domu Podhalan nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych prowadzonych przez klauny Bubu i Awee. I tu frekwencja dopisała; jak zwykle można było liczyć na zwartość naszych rodaków z południa miasta Chicago.

WOŚP to oczywiście niezliczone aukcje z przeróżnymi fantami od darczyńców i sponsorów. Jednym z hitów tegorocznych aukcji WOŚP były Złote Serduszka WOŚP 2014 Chicago od Atlantis Jewelry. Były one kolejno licytowane podczas wybranych Mini Sztabów, na Finale, na Allegro, oraz na antenie Wietrznego Radia 1080am i Polskiego Radia 1030am. Wszystkie serduszka trafiły w ręce wspaniałych dobroczyńców; jedno z nich udało się wylicytować za niesłychaną kwotę $3,500.00 na falach Polskiego Radia 1030am.

W Centrum Kopernika cichą aukcję zorganizowała chicagowska grupa STOKROTKI, których dewizą są akcje charytatywane, m.in. walka z rakiem piersi.

Na aukcjach podczas Finału znalazła się cała masa podarunków m.in. od Home Depot, Lowe’s oraz od druzyny Blackhawks.

Podczas finału nie zabrakło smakołyków oraz gorących posiłków dostarczonych m.in. przez Euro Plate, Kasia’s Old World Goodness, Kalinowski European Style Bakery, Kolatek’s Bakery and Deli, Polish Folklore Import, Tratorria Porretta Ristorante Pizzeria, Montrose Food Mart and Deli, Ada’s Deli oraz Rich’s Food & Liquors.

Przygotowania do Finału WOŚP trwały od kilku miesięcy. Organizatorzy chicagowskiej zbiórki z dumą podkreślają, że posiadają największy sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za granicą. Chicagowski sztab organizacyjny wraz z rzeszą wolontariuszy pracowali na pełnych obrotach już od listopada.

Finał WOŚP to impreza kulminacyjna na zakończenie całej akcji. Przed samym Finałem odbyła się cała masa imprez minisztabowych w Pub OK, Retro, Martini Club, PRL Pub, Duett Bar, Dzika Fitness Club, PACC (Playbook), Sokół Riders MC, Stereo Nightclub, Pistakee Bay Stable, Art Gallery Kafe, Totu Cafe, Arlington Nissan- spotkanie z Piotrem Fetelą, oraz CPTA Chicago Polish Tennis Association, a co za tym idzie aukcje, koncerty, sesje zdjęciowe i pełniutkie puszki WOŚP. Nie możemy zapominać o wielu sklepach i restauracjach, które od paru tygodni gościły i doglądały nasze puszki oraz o wolontariuszach stojących przy różnych placówkach w dniu Finału.

Na koniec narzucające się pytanie: jaki jest finałowy bilans zebranych środków? Liczenie wciąż trwa i skończy się najprawdopodobniej za tydzień. Ostatnio podana kwota to aż $84,846.83, czyli ćwierć miliona PLN! Jak podaje strona informacyjna Wietrznego Radia 1080am „blisko 116 tys. dolarów zebrano podczas 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chicago, Nowym Jorku i New Jersey.” Jest to bilans znany na dzień 13.01.2014.

Po tak ogromnym wydarzeniu, jakim jest WOŚP, wręcz nie sposób jest wyrazić wdzięczność wszystkim zaangażowanym. Wielkie ukłony kierujemy w kierunku szefów chicagowskiego sztabu organizacyjnego: Kamila Sumelka z Copernicus Center, Magdalena Banasik- Magnet Promotions i Piotr Michalak- Radio Polska Live. Na stronie WOŚP Chicago podziękowania dla wolontariuszy złożyła szefowa Sztabu Wolontariuszy- Iga Schulz. Mariusz Markowski z Copernicus Center napisał „Jak nie my, to kto?.” No właśnie- DZIĘKUJEMY po stokroć wszystkim wolontariuszom, zespołom, organizatorom, pomocnikom, mediom i sponsorom oraz przybyłym gościom za wspieranie WOŚP i zabawę „do końca świata i o jeden dzień dłużej.”

 

Do zobaczenia już za rok! „Sie ma!”

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Kultura i sztuka · Polonia na świecie · Polska · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...