Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-07-16 14:12:46 · Czytany 6197 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Konferencja prasowa w przeddzień chicagowskiej premiery filmu dokumentalnego o polskich uchodźcach w Meksyku

Fot: Archiwum Konsulatu Generalnego RP w Chicago

Konsulat Generalny RP w Chicago organizuje w piątek, 18 lipca br., konferencję prasową poświęconą filmowi dokumentalnemu o grupie 1434 polskich uchodźców, którzy z terenów ZSRR przybyli do meksykańskiej kolonii Santa Rosa na zaproszenie ówczesnego prezydenta  Meksyku Manuela Ávila Camacho.

Santa Rosa stała się ich domem na kolejne lata. Meksyk był jedynym krajem poza państwami Wspólnoty Brytyjskiej, który zaoferował pomoc humanitarną tysiącom Polaków w tymczasowych obozach w Iranie.

Reżyserem dokumentu, którego pełen tytuł brzmi: ‘Santa Rosa: Odyssey in the Rhythm of Mariachi’, jest Sławomir Grünberg. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP było jedną z instytucji wspierających jego powstanie. Poza przekazem historycznym, film akcentuje przyjaźń pomiędzy Meksykanami i Polakami, jaka zawiązała się tysiące mil od cierpień zaznanych przez Polaków na nieludzkiej syberyjskiej ziemi.

Podczas konferencji obecni będą Paulina Kapuścińska, Konsul Generalny RP w Chicago, Eduardo Arnal Palomera, Konsul Generalny Meksyku, Piotr Piwowarczyk, producent i Sławomir Grunberg, reżyser. Udział wezmą także bohaterowie filmu: Teresa Sokołowska, Stella Synowiec i Tadeusza Pieczka.

Chicagowska premiera filmu odbędzie się w sobotę, 20 lipca br., o godz. 19:00, w Copernicus Center, 5216 W Lawrence Ave, Chicago, IL 60630. Wstęp wolny. Więcej o filmie na stronach : http://copernicuscenter.org/santa-rosa-documentary/, www.santarosamovie.com i www.santarosa.com.pl.

Konferencja prasowa rozpocznie się o godz. 12:00 w piątek, 19 lipca, w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Chicago, przy 1530 N. Lake Shore Drive. Przedstawiciele mediów proszeni są o nadesłanie zgłoszeń akredytacyjnych na adres: konrad.zielinski@msz.gov.pl najpóźniej do godz. 18:00, w czwartek, 18 lipca. Prosimy o przybycie pół godziny przed rozpoczęciem konferencji. Uczestników konferencji prosimy także o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

 

Strona internetowa Konsulatu: www.chicago.msz.gov.pl

Facebook: Consulate General of the Republic of Poland in Chicago

Twitter: @PLinChicago

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Polonia na świecie · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...