Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-07-16 14:12:46 · Czytany 3455 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Konferencja prasowa w przeddzień chicagowskiej premiery filmu dokumentalnego o polskich uchodźcach w Meksyku

Fot: Archiwum Konsulatu Generalnego RP w Chicago

Konsulat Generalny RP w Chicago organizuje w piątek, 18 lipca br., konferencję prasową poświęconą filmowi dokumentalnemu o grupie 1434 polskich uchodźców, którzy z terenów ZSRR przybyli do meksykańskiej kolonii Santa Rosa na zaproszenie ówczesnego prezydenta  Meksyku Manuela Ávila Camacho.

Santa Rosa stała się ich domem na kolejne lata. Meksyk był jedynym krajem poza państwami Wspólnoty Brytyjskiej, który zaoferował pomoc humanitarną tysiącom Polaków w tymczasowych obozach w Iranie.

Reżyserem dokumentu, którego pełen tytuł brzmi: ‘Santa Rosa: Odyssey in the Rhythm of Mariachi’, jest Sławomir Grünberg. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP było jedną z instytucji wspierających jego powstanie. Poza przekazem historycznym, film akcentuje przyjaźń pomiędzy Meksykanami i Polakami, jaka zawiązała się tysiące mil od cierpień zaznanych przez Polaków na nieludzkiej syberyjskiej ziemi.

Podczas konferencji obecni będą Paulina Kapuścińska, Konsul Generalny RP w Chicago, Eduardo Arnal Palomera, Konsul Generalny Meksyku, Piotr Piwowarczyk, producent i Sławomir Grunberg, reżyser. Udział wezmą także bohaterowie filmu: Teresa Sokołowska, Stella Synowiec i Tadeusza Pieczka.

Chicagowska premiera filmu odbędzie się w sobotę, 20 lipca br., o godz. 19:00, w Copernicus Center, 5216 W Lawrence Ave, Chicago, IL 60630. Wstęp wolny. Więcej o filmie na stronach : http://copernicuscenter.org/santa-rosa-documentary/, www.santarosamovie.com i www.santarosa.com.pl.

Konferencja prasowa rozpocznie się o godz. 12:00 w piątek, 19 lipca, w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Chicago, przy 1530 N. Lake Shore Drive. Przedstawiciele mediów proszeni są o nadesłanie zgłoszeń akredytacyjnych na adres: konrad.zielinski@msz.gov.pl najpóźniej do godz. 18:00, w czwartek, 18 lipca. Prosimy o przybycie pół godziny przed rozpoczęciem konferencji. Uczestników konferencji prosimy także o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

 

Strona internetowa Konsulatu: www.chicago.msz.gov.pl

Facebook: Consulate General of the Republic of Poland in Chicago

Twitter: @PLinChicago

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Polonia na świecie · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Adam Malek
17 cze, 17:42
Dziendobry w ubieglym tygodniu zostalem przyjety do ETH Zurich of wrzesnia 2019r. Szukam pokoju do wynajecia prosze o [...]»
albert
17 cze, 04:52
Je suis Albert de Pologne. J'étais tellement déprimé quand ma femme m'a laissé un autre homme après 5 [...]»
lara
17 cze, 04:52
Proszę moi drodzy przyjaciele nazywam się Lara Micheal porozmawiam ze światem o pomocy jaką otrzymałem od najwyższego kapłana [...]»

Najczęściej...