Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-04-16 01:29:15 · Czytany 3088 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

O dziedzictwie Jan Karskiego podczas konferencji w Konsulacie Generalnym RP w Chicago

Fot: Internet

Gubernator Illinois Pat Quinn, społeczność polonijna, międzynarodowa, akademicka, korpus konsularny oraz media wezmą udział w konferencji w Konsulacie Generalnym RP w Chicago o dziedzictwie Jana Karskiego w 100. rocznicę jego narodzin.

W marcu br. dzięki staraniom Konsulatu Generalnego RP w Chicago, stan Illinois przyjął proklamację ustanawiającą 24 kwietnia 2014 r. ‘Dniem Jana Karskiego w stanie Illinois’. Uczestnicy konferencji z rozmaitych społeczności w Chicago oddadzą w ten sposób hołd Polakowi – Janowi Karskiemu w 100. rocznicę jego urodzin.

Konferencja odbędzie się 24 kwietnia 2014 r. w godz. 18:30-20:30 w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Chicago. Partnerami konferencji są środowiska polonijne i żydowskie z Chicago: Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oddział Chicago, the American Jewish Committee Chicago oraz the Jewish United Fund/Jewish Federation of Metropolitan Chicago.

Program konferencji przewiduje dyskusję panelową historyków i socjologów na następujące tematy:

      „Polska w sercach Żydów i Żydzi w sercu Polski – cywilizacja, którą Jan Karski próbował ocalić” – Michael H. Traison;

     „Jan Karski i rząd RP na uchodźstwie, Armia Krajowa i kwestie żydowskie podczas II wojny światowej” – Neal Pease, Profesor Historii na Uniwersytecie w Wisconsin, Milwaukee;

     „Wymiar dziedzictwa Jana Karskiego dla ludzkości” – Allan Reich, American Jewish Committee;

   „Jan Karski – Emisariusz” – Thaddeus Radzilowski, historyk, socjolog, Prezes Instytutu Piast;

     Dyskusję moderować będzie Keely Stauter-Halsted, profesor historii, Katedra Historii Polski, University of Illinois at Chicago.

Po zakończeniu dyskusji goście będą mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą życiu i misji Jana Karskiego pt. „The World Knew”.

Jan Karski – polski dyplomata i oficer Polskiego Podziemia podczas II wojny światowej. Był pierwszym naocznym świadkiem Zagłady na okupowanych ziemiach polskich, który złożył wolnemu światu raport o niej, nawołując Aliantów do podjęcia interwencji.  Słowami Jana Karskiego  okupowana Polska zaalarmowała świat o eksterminacji Żydów przez nazistowskie Niemcy. Jan Karski jest autorem książki „Tajne Państwo – Historia Polskiego Podziemia” – przejmującego zapisu doświadczeń Jana Karskiego oraz jego prób powstrzymania Zagłady. Po wojnie, Jan Karski wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie uzyskał stopień doktora i wykładał na Wydziale Służby Zagranicznej. Za swoje bohaterstwo i postawę wobec niemieckiego okupanta został pośmiertnie uhonorowany przez Prezydenta Baracka Obamę Medalem Wolności – najwyższym cywilnym odznaczeniem w USA. Za wysiłki na rzecz ratowania Żydów od Zagłady, Jan Karski otrzymał w imieniu Państwa Izrael tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Jan Karski zmarł w 2000 roku.

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Kultura i sztuka · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Ana Filipova
22 lip, 12:24
Jak mogę wyjaśnić to światu że jest człowiek o imieniu DR ISIKOLO który pomógł mi przywrócić mojego byłego [...]»
Antonia Filip
20 lip, 08:02
Jestem bardzo zaskoczony cudownymi doświadczeniami i cudami DR ISIKOLO które zostały rozpowszechnione w Internecie i na całym [...]»
Nora
19 lip, 06:49
Nazywam się Nora Zvonimir jestem tu aby podzielić się świadectwem o tym jak dr Isikolo mi pomógł. Po [...]»

Najczęściej...