Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-04-19 16:00:45 · Czytany 3969 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Obchody 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

Konsul Generalny RP Paulina Kapuścińska podczas przemówienia

W czwartek 18 kwietnia w Chicago odbyły się obchody 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Uroczystość została zorganizowana przez Konsulat Generalny RP w Chicago, a wzięło w niej udział blisko 150 gości, w tym miedzy innymi: Ocaleni z Getta i z Zagłady, polscy Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, liderzy organizacji polonijnych i żydowskich w Chicago, księża katoliccy i rabini, a także przedstawiciele lokalnej amerykańskiej administracji i kilkunastu przedstawicieli Korpusu Konsularnego z Chicago.

Krótkie przemówienie, podkreślające wagę kwietniowych wydarzeń w 1943r., wygłosiła Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago Paulina Kapuścińska:

„Dokładnie 70 lat temu wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim, które było zbrojnym oporem przeciwko niemieckim transportom ludności z warszawskiego getta do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Treblince. Ci, którzy przeżyli wiedzieli, że wyrok na nich nie został uchylony, tylko odsunięty w czasie. Jedyny wybór, który mogli jeszcze podjąć, był wyborem rodzaju śmierci – wybrali śmierć w boju.

Pierwsza próba walki miała miejsce już w styczniu 1943 r., kiedy do getta wkroczyły wojska niemieckie, a Żydzi stawili im skuteczny opór. Po tych wydarzeniach zintensyfikowano przygotowania do powstania. Gromadzono broń, zapasy, budowano bunkry. Żydowska Organizacja Bojowa otrzymała także wsparcie Polskiego Ruchu Oporu.

Powstanie wybuchło, gdy wojska niemieckie otoczyły w nocy getto. Walki trwały przez 28 dni. Symbolicznym końcem powstania było wysadzenie w powietrze, na rozkaz Jürgena Stroopa 16 maja 1943 roku, Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. Oddziały niemieckie schwytały i wywiozły do obozów około 50-60 tysięcy Żydów. Teren dawnego getta spalono, a ruiny zrównano z ziemią.

W sierpniu kolejnego roku wybuchło polskie Powstanie Warszawskie, które pochłonęło blisko ćwierć miliona ofiar i pozostawiło Warszawę całkowicie zniszczoną. Warszawa była najbardziej zrujnowaną stolicą podczas II wojny światowej. Wśród polskich bohaterów Powstania Warszawskiego 1944 byli także Żydzi – Ocaleni z Powstania w Getcie, którzy czuli potrzebę walki za Warszawę, za Polskę. Ta historia pokazuje, że nie ma historii Polski bez Żydów, ani historii Żydów bez Polski.”

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Antonia Filip
20 lip, 08:02
Jestem bardzo zaskoczony cudownymi doświadczeniami i cudami DR ISIKOLO które zostały rozpowszechnione w Internecie i na całym [...]»
Nora
19 lip, 06:49
Nazywam się Nora Zvonimir jestem tu aby podzielić się świadectwem o tym jak dr Isikolo mi pomógł. Po [...]»
Franka Mauro
17 lip, 03:47
To najwspanialsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w swoim życiu i muszę podzielić się tym wspaniałym świadectwem. Moje podziękowania [...]»

Najczęściej...