Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-01-02 21:25:21 · Czytany 7244 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Podróż donikąd

Fot: Internet

Niedawno ruszył projekt, który ma na celu rozpowszechnienie w szkołach i bibliotekach historii polskich zesłańców na Syberię („Sybiraków”) w okresie II wojny światowej.

Grupa osób w wieku ponad osiemdziesięciu lat, mieszkających obecnie w okolicach Seattle, stworzyła animowany film dokumentalny (dostępny na DVD), z towarzyszącą mu książką o osobistych przeżyciach z deportacji Polaków na Syberię przez Związek Radziecki w czasie II wojny światowej.

Shannon Hart-Reed jest scenarzystą, reżyserem i twórcą grafiki filmu „Podróż donikąd” („A Trip to Nowhere”). Producentami filmu z ramienia Koła Pań przy Domu Polskim w Seattle są Grażyna Bałut-Ostrom i Marta Gołubiec. Bohaterki filmu próbują powrócić w nim do swojego tragicznego dzieciństwa poprzez alegoryczne spojrzenie, po tylu latach, na przymusowe zesłanie przez radzieckich najeźdźców ponad miliona Polaków: kobiet, mężczyzn i dzieci, do syberyjskich łagrów w czasie II wojny światowej. Kilkaset tysięcy zesłańców nie przeżyło nawet pierwszego roku tej niewoli.

Film ten, będący fascynującą i inspirującą opowieścią o przetrwaniu, ujawnia też tragiczną, nieznaną i ukrywaną część historii II wojny światowej. Historia ta zapisała się we wspomnieniach ludzi, którzy zostali wyzwoleni z łagrów syberyjskich przez formującą się na terenie Związku Radzieckiego Armię Polską Generała Andersa.

Intencją niniejszego projektu jest udostępnienie wiedzy o tych wydarzeniach przez sztukę, muzykę i wspomnienia świadków. Grupa osób pamiętających tamte czasy rozpoczęła akcję gromadzenia funduszy na rozprowadzenie powyższych materiałów po szkołach, organizacjach polonijnych i bibliotekach porozrzucanych po całym świecie.

Prosimy o przekazanie innym poniższego linku i zachęcenie do donacji jakiejkolwiek sumy na cele tego przedsięwzięcia. Sumy te prawnie podlegają uldze podatkowej w USA. Każda darowizna przybliża nas do osiągnięcia celu. Dziękujemy!

http://www.indiegogo.com/projects/the-truth-matters/x/5303125

Połowa Sybiraków wymienionych w powyższych materiałach zmarła już w ciągu ostatnich kilku lat. To jest ostatnia szansa, by spełnić marzenia tych, którzy przeżyli łagry – marzenia, by udostępnić i upowszechnić wiedzę o tych tragicznych i okrutnych wydarzeniach.

Aby uzyskać dodatkowe informacje proszę kontaktować się Krystyną Bałut (Sybirak) lub jej córką, Grażyną Bałut-Ostrom, poprzez następujący adres poczty internetowej:

TheTruthMattersPolishProject@gmail.com

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Polonia na świecie · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...