Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-09-28 11:44:02 · Czytany 26402 razy · 24 komentarzy
Nowszy Starszy

Polonia wcale nie chce zniesienia wiz do USA

polonia.wp.pl
Parada 3-majowa w Chicago, 2012 r. (fot. Jacek Ćwik)

Duża część Polonii amerykańskich wcale nie jest zainteresowana zniesieniem wiz dla rodaków z Polski. Akcje, apele i wielokrotne próby wytworzenia atmosfery zaangażowania wokół tej sprawy nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Wątpliwe, by wybory prezydenckie za oceanem coś tu zmieniły.

Przebywający w Stanach Zjednoczonych prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że jego zdaniem "wybory w USA mogą otworzyć drogę do sukcesu w sprawie zniesienia wiz dla Polaków". To samo mówił kilka miesięcy temu szef Fundacji Kościuszkowskiej Alex Storożyński.

Będą walczyć o głosy Polaków?

Obaj rozumują logicznie. Skoro w USA mieszka około 10 milionów Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia ich zdanie powinno się liczyć. W sytuacji wyrównanej walki wyborczej - na co wskazują sondaże - głos tak pokaźnej grupy wyborców nie może być do pogardzenia ani przez urzędującego prezydenta Baracka Obamę ani przez kandydującego do tego urzędu Mitta Romneya.

Prawdopodobnie byłoby tak, gdyby Polonia rzeczywiście jednym głosem zabiegała o zniesienie wiz. Tak, jednak nie jest. Dużej części mieszkających w Stanach Polaków nie zależy na tej sprawie, a sporo jest wręcz przeciwnych wprowadzeniu ruchu bezwizowego. Problem ten nie obchodzi także specjalnie Amerykanów polskiego pochodzenia, czyli właśnie tej część elektoratu, która mogłaby odegrać decydującą rolę w wyborach, zwłaszcza w tych stanach, gdzie wynik jest niepewny i liczyć się może dosłownie każdy głos.

O tym, że Polacy w USA często nie są zainteresowani zniesieniem wiz można się przekonać wchodząc na dowolne polonijne forum internetowe lub rozmawiając z mieszkającymi tu Polakami.

- Obecnie każdy myśli o tym jak związać koniec z końcem w tych trudnych czasach, a wizy? A niech tam znoszą albo nie - mówi 34-letni Wojtek, pracujący w jednej z polskich firm budowlanych w metropolii nowojorskiej.

Wizy? To nadal jest takie ważne?

Mieszkająca w Stanach od ponad 10 lat Iwona, pracującą w amerykańskiej firmie kosmetycznej, zapytana o sprawę zniesienia wiz jest nieco zaskoczona. - Wizy? Nie wiedziałam, że ten temat ciągle jest taki ważny. W ogóle o tym nie myślę - stwierdziła. Iwona z niechęcią reaguje też na propozycję złożenia swojego podpisu pod petycją o zniesienie wiz na działającej od kilku miesięcy stronie dropvisasforpoland.com. - Takie apele do Polonii, że walczmy o to, czy o tamto, strasznie mnie denerwują. Polacy powinni starać się robić karierę, zarabiać pieniądze, a nie zajmować się jakimiś symbolami - dodaje Iwona.

Opinia Iwony dość dobrze charakteryzuje rozdźwięk, jaki ujawnia sprawa zniesieni wiz pomiędzy elitami, a tak zwanymi zwykłymi Polakami. O zniesienie wiz zabiegają polscy prezydenci, Kongres Polonii Amerykańskiej, Fundacja Kościuszkowska, ambasada RP, polskie konsulaty i rożne inne instytucje, ale nie "szarzy wyborcy".

Wymieniona wyżej strona internetowa, uruchomiona z dużym rozmachem, przy udziale amerykańskiego kongresmana Billa Pascrella i w obecności konsul generalnej w Nowym Jorku Ewy Junczyk-Ziomeckiej zdołała zachęcić do podpisania petycji niecałe 6 tys. osób. To na pewno za mało, by stanowić lobby mogące odegrać jakąś rolę w wyborach.

Polonia nie angażuje się w sprawę zniesienia wiz nie tylko, dlatego, że się tym problemem nie interesuje. Są tacy, którzy doskonale wiedzą, że obowiązek wizowy istnieje i wolą, żeby tak pozostało.

Bez wiz będzie gorzej

Dziś podróżując za ocean z wizą można przebywać w Stanach Zjednoczonych przez pół roku. W dodatku istnieje możliwość przedłużenia tego okresu bez wyjazdu z USA. Trzeba tylko złożyć odpowiednie podanie i zazwyczaj sprawa załatwiana jest pozytywnie. Po włączeniu Polski do programu Visa Waiver, o co obecnie toczą się zabiegi, w Ameryce można będzie przebywać najwyżej trzy miesiące. Potem trzeba wyjechać. Dla kogoś, kto przyjeżdża tu z myślą o podjęciu pracy (oczywiście na czarno), a takich Polaków wciąż trochę jest, zniesienie wiz to ewidentnie zmiana na gorsze. Ani oni ani ich rodziny zabiegać o to nie będą.

- Nie spodziewam się, że wybory prezydenckie przyniosą jakąś zmianę w sprawie wiz. Polonia nie stanowi znaczącej siły wyborczej, a obaj kandydaci mają znacznie ważniejsze elektoraty, o które muszą zabiegać. Choćby Latynosów, bez, który trudno wygrać jakiekolwiek wybory - uważa Andrzej Dobrowolski, znany polonijny dziennikarz, który przyjechał do USA tuż przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego.

Dobrowolski, który prowadził aktywny lobbing w sprawie przyjęcia Polski do NATO, za co kilka lat temu został odznaczony medalem za zasługi dla obronności kraju, pytany o porównanie tamtych zabiegów z obecnymi, wskazuje na istotny brak entuzjazmu wśród Polonusów.

Polonia nie wspiera tego projektu

- Wtedy było o wiele większe zaangażowanie i Polonia rzeczywiście wokół tej sprawy się zjednoczyła. Były konsekwentne, zorganizowane zabiegi, bardzo pomagał ówczesny ambasador Jerzy Koźmiński i dlatego udało się to załatwić. Na początku Amerykanie byli bardzo przeciwni. Pamiętam jak wówczas senator, a teraz wiceprezydent Joe Biden mówił, że Polska w NATO jest niepotrzebna, bo jedna amerykańska dywizja wystarczyłaby, żeby rozbić całą polską armię. W końcu udało się i jego przekonać. Później walczył o nas jak lew - wspomina Dobrowolski. Jego zdaniem zniesienie wiz też dałoby się przewalczyć. - Potrzebne jest, jednak masowe poparcie Polonii, a tego nie widać - mówi dziennikarz.

Z Nowego Jorku dla polonia.wp.pl
Tomasz Bagnowski

Źródło: polonia.wp.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polityka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Larry Fox · 2015-06-24 23:50:05

Czy próbowałeś uzyskać kredyty z banków bez sukcesu? Pilnie potrzebują pieniędzy, aby wyjść z długów? Potrzebujesz pieniędzy na rozwój lub utworzenie własnej firmy? Uzyskać pożyczkę od jednego z wiodących brytyjskich firm pożyczkowych. Kredyt Service jest 24 godzin jeden z największych pożyczek zabezpieczonych firm w Wielkiej Brytanii, a nasz przyjazny i doświadczony personel jest w stanie przetwarzać aplikacji szybko i sprawnie. Możesz pożyczyć dowolną termin od 1 do 25 lat i pożyczyć każdą kwotę od £ 2,000 do £ 50.000.000,00 na dowolny cel. O niskim oprocentowaniu w wysokości 3% na wszystkich częściach świata.Aplikacja jest dostępna dla wnioskodawców, którzy są 18 lat i powyżej. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt poprzez e-mail: 24hourloanservice2011@gmail.com

HonorPL · 2014-08-05 08:19:30

Byłem w tym raju ponad 10 lat. Od 1 dnia legalnie. Mógłbym pisać długo ale napisze krótko: USA to SYF !!!!nie z tej Ziemi. To PARSZYWY, NIEWOLNICZY SYSTEM !!! Wolałbym komunistów po nogach całować niż przeżyć jeszcze raz to, co tam przeżyłem !!! http://chicago2001.republika.pl/arch_pol.htm

Hansi · 2014-05-27 08:42:28

Nie wiem o co tyle halasu. Po pierwsze wize juz mozna dostac w zasadzie bezproblemowo, oczywiscie jest z tym zwiazane troche biurokracji. Po drugie USA to w porownaniu z Europa naprawde czesto syf, brud i totalne zacofanie. Odwiedzilem wiele stanow, mozna w Ameryce zobaczyc piekne krajobrazy czy atrakcje, ale mieszkac tam bym nie chcial nigdy w zyciu.

b · 2013-12-08 16:41:10

Nie widze przeszkod, aby Polska wprowadzila wizy dla obywateli z USA. Udawaja przyjaciol, jak potrzebuja do walki, a traktuja najgorzej, bo niemal wszyscy sasiedzi Polski maja bezwizowe prawo wjazdu tylko nie Polacy. Mi wystarcza Europa, tu sa tez piekne zakatki, ktore warto zwiedzac. Pozdrawiam Polonie i tych co maja strach przed polskimi turystami.

Janusz · 2013-10-28 06:11:52

Byłem w Kanadzie. "Polak Polakowi wilkiem jest" tak o nas tam mówią. Pochodziłem trochę. Bylem Kongresie Polonii w Toronto. Jako żywo. Bardzo nieprzyjemna wizyta. Zwłaszcza gdy się okazało, że mam wykształcenie i sporo umiejętności. Konkurencja. Nawet zacząłem się obawiać o dalsze moje losy. Chyba, że masz znajomości lub komuś na tobie zależy. Wszystkie nacje bardzo dbają o swoich. Np. Chińczyk przyjeżdża Do Kanady/ ani słowa po angielsku symboli cyfr arabskich nie zna/ Dostaje opiekę od swojej organizacji. U pozostałych to samo. A propos Iwony z artykułu. Kobiety - Polki przodują w podkopywaniu ew. konkurencji tam i w kraju. Przekonywałem się o tym wielokrotnie !. /a, bardzo lubię kobiety/. Sprawy załatwiaj raczej z facetami. W Kanadzie zawsze odniesiesz sukces. Jak? Miej ochotę do pracy. Tak. Nie pal - tego nie lubią. Nie mówiąc już o alkoholu. I nie bądź typowym Polakiem. tzw. cwaniaczkiem - u nas to jest podstawa. A tam tego nie znoszą i wyczuwają Polaków na odległość. Np. pali, głośno się zachowuje, jest agresywny tzw "men", cuchnie/!/,. wystarczy w Polsce wejść do autobusu .... Bądź zawsze uprzejmy powściągliwy i asertywny, pomagaj innym. W Polsce z tymi cechami giniesz a tam wygrywasz. To wszystko. Powodzenia. PS Marcin ma racje. Pozdrowienia dla Iwony i uważaj - jadę do USA.

marcin · 2013-06-20 09:39:25

cały artykuł i wszystkie komentarze są smutne...straszne jak my wszyscy siebie odbieramy i traktujemy..polonia żyje czasami 80-tych lat i szkoda mi słów na ich zamknięte myślenie...to jakas paranoja co się dzieje...wszystkie kraje mają zniesione wizy-węgry,litwa łotwa, estonia, czechy słowacja...co by zmieniło zniesienie wiz...dlaczego tak bardzo boli drugiego Polaka drugi Polak...czy to głupia zazdrość..zawiść...własnie takim traktowaniem robimy sobie wszyscy nawzajem źle.Zacznijmy szanować siebie jako NARÓD!...mam nadziej że to się zmieni.Następna sprawa...wielu moich znajomych nawet niechce jechać do stanów, choć powiedzmy sobie szczezrze nie jest to teraz od paru lat topowy kierunek wyjazdów, tak poprostu wyjechać na 2 tyg lub miesiąc pozwiedzać, pobyć turystą, maja pieniądze-nie jadę za chclebem..ale co się dzieje...czują się jakby przymycali bombe na lotnisku...zacznijmy od rozmowy u konsula, apotem z celnikami...straszne...amrykanów to nie obchodzi i mogą sie tylko smiać z naszej głupoty...bo sami do tego doprowadzamy..

I like usa · 2013-05-06 12:18:40

Fernando, chyba nie wiesz co piszesz. Z tego co widze malo widziales w Ameryce i nie byles nigdzie. Ameryka jest piekna:-) mozna rowniez zarobic duzo pieniedzy...Ty po prostu nie pasujesz do Ameryki, dlatego nie mogles sie tutaj odnalezc, takze lepiej zostan w Europie LOL

San Jose Fernando · 2013-05-05 08:34:25

US to teraz smród, bród i ubóstwo... Było by dobrze żeby znieśli wizy w celach turystycznych, ale zarobkowo to lepiej UE (euro i funt mocniejsza waluta)... Jak bym miał wybierać między US a UE to bez namysłu UE. Przynajmniej tutaj jest normalna Polonia a nie tak poryta jak w stanach.

proste · 2013-03-03 03:51:41

Tu chodzi o dawanie łapówek , polacy są przyzwyczajeni do tego i właśnie dlatego ambasada nie chce znieść wiz bo to dobry biznes . W innych krajach gdzie łapówki nie są takie popularne poprostu zniesiono wizy bo nikt nie chciał dać łapówki...

bogacz · 2013-03-03 03:48:00

Jak ktoś chce wyjechać do USA to może najpierw wyjechać do kraju Unii europejskiej i zdobyć obywatelstwo kraju któremu wizy dają bez problemu np. wyjechać do Anglii i podszkolić wymowę języka. Ale jak mamy otwartą Unię Europejską to po co nam USA skoro mamy bliżej do bogatych krajów w których jesteśmy białymi murzynami ?

~Anonim · 2013-03-02 12:48:23

o co gosciu ci chodz????i

gość · 2013-03-01 18:03:24

Polonia czy żydownia?

m · 2013-03-01 07:43:09

Ehhy i ohhy na temat us się juz dawno skończyły, mieszkam w us ale nie jestem w jakimś stopniu zachwycony tym krajem, ot wszędzie trzeba pracować i mieszkać, tak jak kolega napisał eldorado juz się skończyło, w budownictwie juz się nie zarobi takich pieniędzy jak były , w artykule dobrze było napisane ze robotnik na budowie musi wiązać koniec z końcem, w skutek emigracji z Meksyku, stawki poleciały o 3/4, dla pracodawcy chyba lepiej jest zatrudnić 2 meksykow za cenę 1 Polaka :)

loko · 2013-03-01 06:25:27

Ludzie jakiego elementu wy się boicie po pierwsze większość tego "elementu i patologi" od dawna siedzi w UK,Niemczech,Holandii czy krajach skandynawskich gdzie pracuje legalnie za dużo większą kasę niż w USA , ma pełne prawa i ubezpieczenie zdrowotne a po 3 latach pracy i płacenia podatków w tych krajach ma status rezydenta i może legalnie wjechać do Stanów tylko pytanie po co?.Poza tym jaki sens ma zakup drogiego biletu lotniczego skoro za tą kasę można spokojnie wyjechać do np. Anglii przeżyć kilka tygodni i legalnie znaleźć prace.

Wasyl · 2012-11-20 17:03:33

Również dziękuję za konkretną deskusje. Pozdrawiam i życzę ASAP samych sukcesów !!! Pozdrawiam, Mariusz.

rotmiszcz · 2012-11-17 19:39:11

Dzięki Wasyl! Tego samego życzę i wielu turystycznych wypadów do US. To wielki i naprawdę piękny kraj i każdemu życzę, żeby chociaż mógł raz go zobaczyć. Dzięki za dyskusję na poziomie, o którą coraz częściej bardzo trudno na forach/portalach. Pozdrawiam!

Wasyl · 2012-11-14 12:16:49

Super materiał, który pokazuje że, jednak to Skandynawia jest nam bliższa i bardziej przyjazna niż USA. Jednak mnie w stanach podoba się przyroda z jej przepięknymi miejscami, oraz potężne odległości które pokonywałem swoim motocyklem. Nie myślę o odwiedzaniu ameryki w celach zarobkowych, lecz jedynie w celach turystycznych, więc nie sądzę żebym był zakwalifikowany przez urząd emigracyjny jako nielegalny pracownik, a przez nie który element jako patologia. Rotmiszcz ! Dużo zdrowia i powodzenia !

rotmiszcz · 2012-11-13 11:43:49

Coż, jak to Churchill kiedyś powiedział, "stwierdzono, że demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu." Stany uważają się za najbardziej demokratyczne państwo świata niosące ulgę wszystkim cierpiącym, a jednocześnie strzelają sobie samobója w formie wiz wjazdowych (!) dla krajów, które de facto są demokratyczne na tym samym (a często i wyższym) poziomie. Wizy miały może i sens w czasie wydumanej zimnej wojny, gdzie US naprawdę dla wielu były rajem na ziemi, ale dziś? Tak jak upadł mit Ameryki wśród byłch demoludów, tak i upaść powinien system wizowania całych naródów zamiast jednostek, które mogą być jakimś tam faktycznym zagrożeniem. A naciekawsze jest to, że kilka lat temu Kanada, najbliższy sąsiad Stanów, zniosła wizy dla Polski i jakoś tłumy nie przypłynęły, żeby osiąść na stałe :) Sam mieszkam od ponad 15 lat w Stanach i uważam, że wizy to kretyństwo. Szczególnie wtedy, kiedy są one odmawiane moim znajomym, którzy najzwyczajniej w świecie chcieliby przylecieć do nas w odwiedziny. A co do wypowiedzi @burbank12, to najczęściej tak bywa, że "element", któremu udało się tu dostać, boi się, żeby takich jak on/ona więcej się nie najechało :) Tak apropos tego co napisałem powyżej, dołączam ciekawy link dot. poziomu demokracji w niektórych państwach: http://www.polskatimes.pl/artykul/344956,ranking-demokracji-w-czolowce-kraje-skandynawskie-polska-na,id,t.html (niestety chyba w Polonii trzeba skopiować całość, nie da się kliknąć)

Wasyl · 2012-11-12 15:59:24

Dokładnie tak. Ameryka dzisiaj to policyjny kraj, podobnie jak inne np. europejskie kraje. Im bardziej nam mówią, a mówią że jesteśmy wolni tym bardziej jesteśmy zniewoleni. Ryba psuje się od głowy, a w związku z tym że, Ameryka się uważa i jest uważana jednak za mocarstwo numer jeden to reszta zależna również od pewnych procesów. Co do patologii która by maiła tutaj przyjechac to nie przyjedzie, ponieważ niestety nie ma tyle dostępnej pracy, bez znajomości języka i konkretnego fachu. Jeśli nie ma pracy to nie ma pieniędzy na życie, więc nie ma prawa bytu w amerykańskim matrixie.

rotmiszcz · 2012-11-12 15:51:03

Zgadzam się z Wasylem. Ameryka nie jest już Eldoradem od dawna więc wątpię, zeby się "element" rzucił jak pies na kiełbasę. A też nie każdy musi lubieć Amerykę. Nie przesadzajcie @tomo i @burbank, już w takim aż raju nie żyjecie. No chyba, że tak myślicie, ale to raczej leczenie kompleksów i wyrzutów sumienia, ze się z kraju wyjechało, co?

Wasyl · 2012-11-10 13:13:27

Tak się składa że, wizę miałem, w Ameryce swoje odsiedziałem i nie podoba mi się to jak się zaraz z góry określa kogoś z góry. Patologia jest wszędzie i nie musi od razu do stanów przyjeżdżac, żeby ją było widac heheh. Wystarczy pojechac tu i tam żeby to zauważyc :-))) Szkoda że polskiej mentalności od razu pojawia się negatywna myśl o tym że na pewno w pierwszej kolejności stanie się coś złego. Smutno !!! Tym się właśnie różni Polak od Amerykanina :-)))

tomo · 2012-11-07 23:36:16

A co Wasylku, wizy nie dali? :) I boli teraz? Jak nie dali, to pewnie powód mieli.

Wasyl · 2012-11-06 12:52:50

A jakim elementem ty jesteś ? Może nie takim jakiego chce drugi element ?

burbank12 · 2012-09-29 15:23:32

oczywiscie ze nie chce, ja nie chce, moji znajomi nie chca wizy to zatrzymanie eelemntu jaki by tu pewnie zjechal zaraz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...