Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-09-18 22:52:05 · Czytany 5623 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Tańcząc Chopina- Dancing Chopin Ballet

Najpiękniejsze utwory Chopina w interpretacji utalentowanego polskiego pianisty Igora Lipińskiego, w zachwycających układach tanecznych renomowanej AL Dance Company. Spektakl grany w całej Ameryce przy przepełnionych salach, przyjmowany entuzjastycznie przez krytyków I publiczność.

Od dziś muzyka Chopina powinna być zawsze wykonywana z zachwycającymi choreografiami Laski” – napisał amerykański krytyk James Bash, po premierze w Portland,  w stanie Oregon (Northwest reverb 2010). 

W spektaklu „Tańcząc Chopina” najpiękniejsze utwory Chopina: od walca “Minutowego” przez nokturny, mazurki, polonezy po Etiudę Rewolucyjną i Preludia op. 28  wykona Igor Lipiński, zaś w układach tanecznych,  stworzonych przez choreografa i dyrektora zespołu – Agnieszkę Laskę, wystąpi 11- osobowa amerykańska grupa AL Dance Company.

Przywykliśmy słuchać muzyki Fryderyka Chopina w zaciszu kameralnych sal koncertowych lub w salach filharmonii – z orkiestrą. Agnieszka Laska udowodniła, że jest to muzyka baletowa – niezwykle atrakcyjna i inspirująca dla tancerzy XXI wieku.

ALDancers – Agnieszka Laska Dancers, to teatr tańca czerpiący z tradycji baletu klasycznego, tańca nowoczesnego, jazzowego i akrobatycznego. Zespół działa w Portland, w stanie Oregon – od 2003 roku, założony przez tancerkę i choreografa z Polski, wychowankę słynnego krakowskiego Baletu Form Nowoczesnych Jerzego  Birczyńskiego przy AGH. Dzisiaj należy do najwyżej notowanych grup tańca w USA, wyróżniany wielokrotnie prestiżowymi nagrodami na konkursach i międzynarodowych festiwalach w Ameryce i w Europie. Ma w dorobku ponad 180 spektakli z udziałem ponad 250 tancerzy i 150 muzyków.

Zespół specjalizuje się w tanecznych interpretacjach utworów muzyki klasycznej. Spektakle do muzyki Bacha, Mozarta, Chopina, Szostakowicza, a także kompozytorów współczesnych zyskały najwyższe oceny recenzentów i uznanie publiczności.

Jako artystka i choreograf, Agnieszka Laska zawsze z dumą podkreśla swą polskość – wiele inspiracji czerpie z polskiej kultury, niektóre projekty w całości poświęca tematom polskim z ufnością i z sukcesem proponując je publiczności amerykańskiej:  Songs of Eva (2004) przybliżyły  sztukę wielkiej Ewy Demarczyk; w Lamentatio (2009) Agnieszka wykorzystała szereg fragmentów monumentalnego Requiem - Missa Pro Defunctis Romana Maciejewskiego, jednego z największych polskich kompozytorów XX wieku. W  spektaklu Letters to Konstancja (2010) zaprezentowanym w ramach obchodów Roku Chopinowskiego artystka połączyła utwory Chopina z jego listami do przyjaciół i rodziny tworząc pełne emocji widowisko teatralno - baletowe.

Igor Lipiński
 – pianista starannie wykształcony w Polsce i w USA  - przebywa w Chicago zaledwie od roku, a już  zdobył serca wielu fanów, którzy gorąco kibicują jego karierze pianistycznej. Młody, niezwykle utalentowany, o intrygującej osobowości artystycznej – ma wspaniały kontakt z publicznością, budzi silne pozytywne emocje, jest jednym z tych artystów, których sztuka, osobowość artystyczna i charyzma stają się magnesem dla widzów w każdym wieku, niezależnie od wykonywanej muzyki. Już jako 12-latek zwyciężył Grand Prix w ogólnopolskim konkursie im. I.J. Paderewskiego. Nagroda ta zaowocowała wyjazdem do USA i rolą w światowej premierze sztuki „Dzieci Paderewskiego” Kazimierza Brauna – w Buffalo. Tak barwnie rozpoczęta kariera młodziutkiego pianisty trwa nieprzerwanie do dziś – na dwóch kontynentach, równolegle z nauką i ze studiami - w Polsce i w USA. Występ z tancerzami Agnieszki Laski wymaga od pianisty najwyższej techniki i kondycji, ale też wrażliwości i finezji, jednym słowem - wykonawstwa najwyższej próby.  To niezwykle trudne zadanie dla nawet najbardziej doświadczonego pianisty. „ Igor lipiński ma specjalne atuty. Jego wykonania są magiczne. Dosłownie.” – pisał kilka miesięcy temu recenzent Buffalo News. 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Kultura i sztuka · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...