Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2019-05-15 18:28:11 · Czytany 9272 razy · 1 komentarz
Nowszy Starszy

WantedDesign, 16-21 maja, Nowy Jork

WantedDesign, 16-21 maja, Nowy Jork

WantedDesign, Instytut Kultury Polskiej, Core77, Industry City, wraz z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, oraz Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie zapraszają na: WantedDesign  16-21 maja w Nowym Jorku.

Podczas New York Design Week, 7. edycji NYCxDESIGN, oraz z okazji setnej rocznicy polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych zaprezentowane będą młode talenty z dwóch polskich szkół wyższych: Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i  Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi:

 

Wystawa Design School Brooklyn Exhibition CONSCIOUS DESIGN

autorstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

18-21 maja

Industry City, Brooklyn, Brooklyn

274 36th Street

 

Wystawa Conscious Design na Brooklyn Exhibition School Design w Brooklyn's Industry City prezentuje innowacyjne rozwiązania w zakresie projektowania produktów i materiałów przyjaznych dla środowiska oczami studentów Akademii Strzemińskiego w Łodzi w Polsce. Sześć prezentowanych projektów jest wynikiem współpracy zespołów studenckich pracujących pod okiem wykładowców i kuratorów mgr. Karola Janiaka i dr. Dominiki Drezner-Ilczuk.

„W obecnych czasach, kiedy nie mamy już złudzeń odnośnie ekologicznej, kulturowych i społecznej kondycji naszego świata odpowiedzialne projektowanie jest niezmiernie ważne. Nasza wystawa traktuje o designie w kontekście zmian na szczeblu lokalnym. Chcemy zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną środowiska jak i przemianami społecznymi. Za pomocą wizualnych środków przekazu chcielibyśmy aby słowo „design” było zrozumiane nie jako element life-stylu ale jako narzędzie za pomocą którego możemy zmienić świat zaczynając od własnego otoczenia. Impuls zmieniający podejście do egzystencji nastawionej na konsumpcjonizm powinien docierać do naszej świadomości na różnych poziomach komunikacji. Design może być, a nawet musi być jednym z nich. Jesteśmy przekonani że za pomocą dobrych, i nie koniecznie dużych działań można wprowadzić zmiany które poprzez przeskalowanie mogą dać wymierne efekty.” --kuratorzy wystawy mgr. Karol Janiak oraz dr. Dominika Drezner-Ilczuk.

Projekty te uczulają na problemy ekologiczne, kulturowe oraz społeczne uwarunkowania na świecie, a design figuruje jako narzędzie ochrony środowiska i zmian społecznych. Sześć prezentowanych propozycji to m.in. mały projekt architektoniczny stworzony przez Zuzannę Janecką i Gabrielę Zapałę, ang. "ConnectORnot", który ma na celu zaspokojenie potrzeb społeczności lokalnej. Zaprojektowany przez Agatę Domżał i Weronikę Walenciak "Płaszcz dla bezdomnych" łączy języki mediów i reklamy z wartościami dot. świadomości i odpowiedzialności społecznej, a gra karciana "Basura" autorstwa Agaty Bugalskiej i Katarzyny Michnowskiej edukuje graczy o ekologii i problemach dot. odpadów poprzez interaktywną zabawę. "Unmei" Olgi Jęchorek, to maska która oferuje nowy sposób filtrowania zanieczyszczeń z każdego środowiska. Cykl kolaży "Punkt widzenia" (ang. “Point of View”) Karoliny Kołodziejczyk i Valerii Rud odnosi się również do kwestii zanieczyszczenia środowiska oraz składowania odpadów w oceanach i przyrodzie, a instalacja "Życzenie ryby" (ang. “Wish for a Fish”) zwraca uwagę na odpowiedzialność przy konsumowaniu wody.


Warsztaty Design Schools Workshop 2019 „Forma otwarta dla dobrego samopoczucia" (ang. Open Form for Well-Being) prowadzone będą przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, przez członków Wydziału Wzornictwa, Tomka Rygalika i Jerzego Porębskiego.

 

Konkurs oraz finałowa prezentacja: 21 maja, godz. 11:00

Conversation Lounge na WantedDesign, Chelsea Manhattan

269 11TH AVE, pomiędzy 27 i 28TH STREET, NY 10001

 

VIII edycja Design Schools Workshop DSW 2019 będzie po raz pierwszy prowadzona przez polską szkołę projektowania - Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie oraz wykładowców Tomka Rygalika i Jerzego Porębskiego, a także członków zespołu WantedDesign i mentorów gościnnych. DSW to warsztaty, w których zespoły projektowe tworzą uczniowie z różnych szkół o profilu designu z całego świata. W tym roku w warsztatach uczestniczy dziesięć szkół reprezentowanych przez czterech do pięciu uczniów: Aalto University (Finlandia), Appalachian University (USA), Art Center (USA), Centro (Meksyk), Ecole Boulle (Francja), Escuela de Comunicación Monica Herrerra (Salwador), Pratt Institute (USA), Strate School of Design (Francja), Tongji University (Chiny) oraz Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (Polska). Studenci reprezentujący Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie to Aleksandra Jankowska, Anna Jurgielewicz, Wiktor Szufler i Szymon Zakrzewski.

 

Studenci połączą siły w pracy zespołowej, aby zrealizować projekt odnoszący się do konceptu Formy Otwartej (ang. Open Form). Uczestnicy będą mieli tylko pięć dni na burzę mózgów, konceptualizację, zaprojektowanie i produkcję obiektów badających jak „Forma otwarta dla dobrego samopoczucia" może być zastosowana we wzornictwie w sposób znaczący, praktyczny, przekonywujący użyciem materiałów, formą, konceptem i funkcyjnością. Kulminacją projektu będzie konkurs jury.

Końcowa publiczna prezentacja odbędzie się we wtorek, 21 maja, o godzinie 11:00 w Conversation Lounge na WantedDesign Manhattan w Chelsea.

Tytuł "Forma otwarta dla dobrego samopoczucia" nawiązuje do teorii Formy Otwartej, stworzonej pod koniec lat 50. przez polskiego architekta, projektanta, artystę oraz pedagoga Oskara Hansena. Hansen jako pierwszy sprzeciwił się modernistycznej tezie Karty Ateńskiej z 1933r. (ang. Athenian Charter) i zakwestionował zwolenników Le Corbusiera.  

 

Udział Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Design School Workshop jest współorganizowany i wspierany przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, oraz przy wsparciu Industry City, Visual Magnetics, XL Airways, Filzfelt i Omar Muniz Studio. Prezentowany wraz z Core77.

Udział Akademii Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi w wystawie Brooklyn School Design Exhibition 2019 jest współorganizowany i wspierany przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

 

 

Kontakt prasowy: izabela.gola@instytutpolski.org | 917-821-3700

 

Transport:

Industry City, Brooklyn

274 36t h Street

SUBWAY: N, R i D do stacji 36th Street.

 

WantedDesign Manhattan

269 11TH AVENUE, POMIĘDZY 27 A 28TH STREET, NY 10001

SUBWAY: C, E at 23RD ST OR 7 at HUDSON YARDS

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Biznes i gospodarka · Kultura i sztuka · Ludzie · Nauka i technika · Polonia na świecie · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

KACZYZM ogłupia... · 2019-05-27 02:21:04

Dziwi mnie takie uwielbienie do partii, która rozwala Polskę, zadłuża na przynajmniej trzy pokolenia, wprowadza policyjne metody rządzenia, likwiduje trójpodział władzy i do tego cały czas oszukuje, co wielokrotnie było udowadniane. Rozumiem tęsknotę za Polską. Ale też trzeba mieć choć odrobinę rozumu i sumienia. Do tego dziś okazało się, że dzięki polonii w USA wygrało PiS wybory do parlamentu UE, czyli partia, która chce wyprowadzenia Polski z UE. Kolejne kuriozum. Proponuję, żeby "polonia" z USA wróciła do Polski i na własnej skórze odczuła rządy PiS. Propaganda szerzona w TVPiS ma się nijak do rzeczywistości.

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...