Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-05-23 23:29:29 · Czytany 7642 razy · 1 komentarz
Nowszy Starszy

XII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w tym roku w Chicago

Logo Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago

W dniach 25-28 maja 2012 roku w Chicago będzie miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w środowisku polonijnym w Stanach Zjednoczonych. W tych dniach odbędzie się XII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich, na który przybędzie ponad 460 uczestników.

 Będą to osoby związane z oświatą polonijną, nauczaniem przedmiotów ojczystych poza granicami Polski oraz funkcjonowaniem polonijnych placówek oświatowych. Gospodarzem tegorocznego Zjazdu jest Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce, najstarsza organizacja skupiająca nauczycieli przedmiotów ojczystych w Chicago, największym skupisku Polonii na świecie. XII Zjazd odbywa się pod patronatem Komisji Oświatowej Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz przy współudziale innych ośrodków polonijnej edukacji.

Temat przewodni tegorocznego Zjazdu brzmi ,,Oświata polska poza granicami Rzeczypospolitej - stan i perspektywy nauczania przedmiotów ojczystych na obczyźnie." Oprócz przedstawicieli środowiska chicagowskiego, w Zjeździe wezmą udział przedstawiciele środowisk nauczycielskich ze Wschodniego i Zachodniego Wybrzeża, z Michigan oraz z wielu krajów: z Polski, Kanady, Irlandii, Szwecji, Litwy. Zjazd obecnością swą zaszczycą wybitne osobistości świata nauki, kultury i polityki, między innymi minister Mirosław Sielatycki (Ministerstwo Edukacji Narodowej), prof. Jerzy Bralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, prof. Włodzimierz Gruszczyński z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, dr Edmund Osysko z Komisji Oświatowej Kongresu Polonii Amerykańskiej wraz z małżonką, Dariusz Bonisławski - wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej: dr Andrzej Zawistowski, Kamila Sachnowska i Karol Madaj, przedstawicielki polskiego sejmu, posłanki: Joanna Fabisiak i Ligia Krajewska, dr Ewa Lipińska oraz dr hab. Anna Seretny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Grażyna Czetwertyńska z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Małgorzata Małyska z Polonijnego Centrum Nauczycielskiego w Lublinie, Zbigniew Hofman z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA oraz wielu przedstawicieli środowisk polonijnych.

Czterodniowy Zjazd będzie miał miejsce w hotelu Embassy Suites w Rosemont i poświęcony zostanie wykładom, sesjom plenarnym oraz warsztatom metodycznym dla nauczycieli, dyrektorów szkół oraz komitetów rodzicielskich i zarządów. Uczestników Zjazdu, oprócz wykładów i zajęć, czekają atrakcje w postaci zwiedzania miasta, rejsu po jeziorze Michigan oraz zwiedzanie Muzeum Polskiego w Ameryce.

Nadchodzący Zjazd będzie już dwunastym w historii polonijnej oświaty w USA. Pierwszy Zjazd odbył się w dniach 24-27 maja 1985 roku w Cambridge Springs w Pensylwanii z inicjatywy Komisji Oświatowej Kongresu Polonii Amerykańskiej. Pomysł zorganizowania takiej konferencji wyszedł od ówczesnego prezesa Kongresu, Alojzego Mazewskiego. Przewodniczącym komitetu do spraw organizacji konferencji został dr Edmund Osysko, który nawiązał kontakt z Centralą Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku oraz Zrzeszeniem Nauczycieli Polskich w Ameryce z siedzibą w Chicago. Kolejne zjazdy, w odstępie dwóch lat, odbywały się w wielu amerykańskich miastach: w Waszyngtonie, Mundelain koło Chicago, Nowym Jorku, Los Angeles, Las Vegas, Buffalo, Houston, Bostonie i San Francisco. Tegoroczny chicagowski XII Zjazd będzie doskonałą okazją do ponownego spotkania w serdecznym gronie, wymiany doświadczeń i refleksji, pogłębienia wiedzy oraz podzielenia się własnymi myślami ze wszystkimi, którzy przejmują się losem szkół polonijnych, a także zachowaniem języka polskiego i kultury polskiej wśród młodych pokoleń Polonii.

XII Zjazd w Chicago poświęcony będzie najważniejszym zagadnieniom dotyczącym metodyki nauczania języka polskiego w placówkach szkolnych wśród dzieci i młodzieży oraz zachowania tożsamości kulturowej wśród młodego pokolenia Polonii. Swój głos będą mieli także przedstawiciele młodej Polonii i organizacji Inicjatywa Polonijna - studenci amerykańskich uniwersytetów, którzy ukończyli polskie szkoły i zakładają polonijne organizacje na amerykańskich uczelniach wyższych. Młoda Polonia ma wiele pomysłów, chce kultywować polskość i zacieśniać współpracę z polskimi szkołami, które kształcą przyszłych polonijnych studentów. Przedstawiany będzie edukacyjny projekt Akademia Polskości, dotyczący doskonalenia wiedzy i umiejętności pedagogicznych nauczycieli polonijnych oraz projekt Włącz Polskę.

Uczestnicy Zjazdu w Chicago wyjadą wzbogaceni w wiedzę, uzbrojeni w nowe umiejętności, z poczuciem świadomości, iż jest ich tak wielu, że język polski i polska tożsamość kulturowa poza granicami Polski przetrwają całe pokolenia.

Szczegółowe informacje dotyczące XII Zjazdu oraz Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce znajdują się na stronach internetowych: www.zjazdchicago2012.com oraz www.znpusa.org

Anna Rosa
Rzecznik prasowy Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce,
gospodarza i współorganizatora
XII Zjazdu Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich,
Chicago 2012 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

ela · 2012-07-02 11:12:01

W końcu coś się dzieje w tym zaspanym świecie pań sprzed 100 lat. Niech się uczą, to pożytek dla naszych dzieci.

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...