Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2017-02-21 20:53:58 · Czytany 2609 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Chicagowskie Towarzystwo Filharmoniczne i Konsulat RP zorganizują w 2018 r. Festiwal Muzyki Polskiej

Fot. Konrad Zieliński, Konsulat Generalny RP w Chicago

Podczas konferencji prasowej w Konsulacie 21 lutego Dyrektor Wykonawcza Chicagowskiego Towarzystwa Filharmonicznego Donna Milanovich i Konsul Generalny Piotr Janicki ogłosili współpracę przy organizacji Festiwalu, którego częścią będzie także wymiana artystyczna między Chicago a Polską. Projekt realizowany będzie dzięki uzyskanemu przez Filharmonię wsparciu w ramach Funduszu MacArthur International Connections Fund Grant. Kulminacją trzydniowego Festiwalu będzie koncert 11 listopada 2018 r. z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  

W grudniu 2016 roku Fundacja MacArthur Foundation ogłosiła przyznanie wsparcia piętnastu chicagowskim instytucjom kulturalnym, w tym Chicagowskiemu Towarzystwu Filharmonicznemu (Chicago Philharmonic Society). Przyznana kwota w wysokości  $50,000 przeznaczona będzie  na wymianę artystyczną z Polską, w ramach której bezpośrednią współpracę nawiążą kompozytorzy z Polski i Chicago, a także muzycy i studenci. Celem ten wymiany będzie upowszechnianie wiedzy na temat polskiej kultury.

W ramach współpracy odbędą się wydarzenia kulturalne w Chicago i miastach w Polsce, m.in. w Krakowie i Katowicach. Trzydniowy Festiwal zorganizowany będzie w dniach 9-11 listopada 2018 r. z udziałem uznanych polskich muzyków, którzy wystąpią wspólnie z muzykami Filharmonii Chicago podczas koncertów muzyki symfonicznej i kameralnej. Zaprezentowane zostaną wówczas utwory słynnych polskich kompozytorów: od tradycyjnej muzyki klasycznej przez jazz po muzykę filmową i nowoczesną.

Obecny podczas konferencji w Konsulacie Dyrektor Artystyczny i Dyrygent Orkiestry Filharmonii Chicago Scott Speck oświadczył, że wiosną 2018 roku zorganizuje wyjazd do Polski grupy muzyków CPS w celu odbycia warsztatów i konsultacji z muzykami z Polski. Efektem tej współpracy ma być wspólny koncert w Polsce.

Obecni na konferencji goście mieli okazję wysłuchać utworów Fryderyka Chopina i George’a Gershwina w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Filharmonii Chicago w składzie: Renee-Paule Gauthier, Michele Lekas, Mark Lekas and Benton Wedge.

 

Partnerem Filharmonii Chicago przy organizacji wymiany z Polską i Festiwalu Muzyki Polskiej jest Konsulat Generalny RP w Chicago. Kuratorem festiwalu będzie nowojorski znawca muzyki polskiej Richard Guerin.

Celem festiwalu będzie ukazanie bogactwa kultury polskiej i wielkiego wkładu licznej polonijnej społeczności w rozwój Chicago. Decyzja Filharmonii Chicago o wyborze Polski jako kraju, z którym prowadzona będzie wymiana artystyczna, ma związek ze wspaniałymi tradycjami muzyki klasycznej w Polsce, wagą Polski dla historii i kultury miasta Chicago i przeszłych dobrych doświadczeń współpracy z polskimi artystami i instytucjami kulturalnymi. Jedną z grup prowadzonych przez polskich artystów była Agnieszka Laska Dancers ze stanu Oregon, którzy wystąpili w Konsulacie Generalnym RP w Chicago w 2013 r. otwierając cykl występów tej grupy w Filharmonii Chicago w 2013 roku.

Szczegółowy program Festiwalu Muzyki Polskiej 9-11 listopada 2018 r. podany zostanie w terminie późniejszym.

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Kultura i sztuka · Polityka · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Adam Malek
17 cze, 17:42
Dziendobry w ubieglym tygodniu zostalem przyjety do ETH Zurich of wrzesnia 2019r. Szukam pokoju do wynajecia prosze o [...]»
albert
17 cze, 04:52
Je suis Albert de Pologne. J'étais tellement déprimé quand ma femme m'a laissé un autre homme après 5 [...]»
lara
17 cze, 04:52
Proszę moi drodzy przyjaciele nazywam się Lara Micheal porozmawiam ze światem o pomocy jaką otrzymałem od najwyższego kapłana [...]»

Najczęściej...