Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2017-10-27 20:47:20 · Czytany 6398 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Zaduszki Jazzowe w Chicago / All Souls’ Day Polish Jazz Festival

„Muzyka nie tylko daje nam ukojenie i dostarcza rozrywki. Jest czymś więcej. Można poznać człowieka po muzyce jakiej słucha”. Paulo Coelho, “Czarownica z Portobello”

Muzyka jazzowa jest obecna w Polsce od ponad półwiecza. Gatunek ten rozwija się w takich miastach, jak Kraków, Warszawa, Poznań i wielu, wielu innych. Nie jest zatem niespodzianką, że Chicago – posiadające tak liczną Polonię – nawiązuje do imprez jazzowych w ,,starym” kraju – ma to miejsce m.in. w trakcie corocznego All Souls’ Day Polish Jazz Festival, który odbywa się w Chopin Theatre. Festiwal All Souls’ jest inspirowany krakowskimi Zaduszkami Jazzowymi, dlatego nastrój tego spotkania i jego brzmienia są nieporównywalne z innymi imprezami jazzowymi, które odbywają się w Chicago. Publiczność po brzegi wypełnia Chopin Theatre, spotyka się w foyer i na korytarzach, raczy się w trakcie wieczoru polskimi specjałami i delektuje jazzem nawiązującym do polskiej kultury.

Przed nami kolejna taka magiczna noc w Chopin Theatre. W poniedziałek 6 listopada odbędzie się impreza będąca prawdziwą ucztą dla fanów jazzu, ale nie tylko. W tym roku, z okazji dziewiętnastych już Zaduszek Jazzowych, w Chicago wystąpi kilka prezentujących odmienne style jazzu formacji muzycznych, a wśród nich znamienici goście z Polski i plejada miejscowych muzyków, takich jak:

i inni.

 

Od dziewiętnastu już lat atmosferę tego najstarszego w Europie, a może nawet na świecie, festiwalu możemy przeżywać z daleka od ojczyzny, w Chicago. Miejscowa edycja krakowskiego festiwalu z roku na rok rozrasta się i przybiera nowe brzmienia. Zaczynając od skromnego jam-session kwartetu Marcina Januszkiewicza w 1999 roku, doszliśmy do obecnego full size (może nawet: oversize) festiwalu jazzowego, gdzie na dwóch scenach teatru ma okazję wystąpić ponad pięćdziesięciu muzyków w kilkunastu grupach i formacjach, grających jazz od stylu nowoorleańskiego do najbardziej wysublimowanej awangardy. Ileż magicznych postaci pojawiło się dotychczas na deskach Teatru Chopina: Olejniczak, Śmietana, Muniak, Styła, Laboratorium ze Stryszowskim, Ścierańskim i Grzywaczem, Eddie Henderson, Jerry Goodman, Grażyna Auguścik, Zbigniew Namysłowski, Billy Neal czy wreszcie młode pokolenie: Kaczmarczyk i Sarnecki, którzy w tej chwili podbijają światowe sceny i światową publiczność. Znamienity przekrój jazzu z Polski wymieszany został jak w kipiącym tyglu z nie mniej interesującą grupą miejscowych muzyków polonijnych, takich jak: Pabian, Januszkiewicz, Iwańska, Wander, Baran, grających w międzynarodowych składach z muzykami z rozmaitych części świata, od Brazylii do Chorwacji.

Znany krytyk muzyczny Howard Reich z Chicago Tribune parokrotnie odwiedzał festiwal i dawał wyraz uznania dla tej imprezy na łamach swojej gazety, recenzując i rekomendując Zaduszki wśród środowisk amerykańskich melomanów.

Rangę imprezy podnosi fakt objęcia jej honorowym patronatem przez Konsulat Generalny RP w Chicago (projekt jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej). 

Tegoroczny festiwal odbędzie się już w poniedziałkowy wieczór 6 listopada w Chopin Theatre: w sumie wystąpi ponad pięćdziesięciu muzyków na dwóch scenach równocześnie, a impreza trwać będzie od 7:00 p.m. do wczesnego rana. Bilety można nabyć na stronie www.zaduszkijazzowe.com  (płatność przez system Paypal; bilety tańsze w przedsprzedaży) lub na godzinę przed imprezą w kasie teatru. Darmowy parking przy kościele Świętej Trójcy.

Przed nami kolejna cudowna jazzowa noc. Uczyńcie ją magiczną, tak jak co roku w Krakowie.

ZAPRASZAMY!

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Ludzie · Polonia na świecie · Polska · Rozrywka · Tradycje i zwyczaje

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...