Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-07-10 15:42:39 · Czytany 4295 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Zmarł "cichy bohater" Ryszard Kossobudzki

polonia.wp.pl
Rita Cosby z książką o wojennych przeżyciach swojego ojca (fot. PAP / Jacek Bednarczyk )

W USA zmarł 86-letni bohater Powstania Warszawskiego Richard Cosby - Ryszard Kossobudzki. Historia życia Kossobudzkiego została opisana w książce pod tytulem "Cichy bohater: tajemnice z przeszłości mojego ojca", której autorką jest jego sławna córka - Rita Cosby - jedna z największych gwiazd telewizji amerykańskiej - informuje polski Nowy Dziennik z Nowego Jorku.

Kossobudzki jako nastolatek walczył w Powstaniu Warszawskim, był członkiem legendarnego batalionu "Gozdawa". Po upadku powstania trafił do niemieckiego obozu jenieckiego. Po wojnie studiował w Londynie, a w połowie lat 50. wyemigrował do USA.

Przez lata milczał o swojej wojennej przeszłości, pracując jako inżynier. Dopiero 35 lat po wojnie o przeżyciach ojca dowiedziała się jego córka, Rita Cosby. Niestety, namówienie ojca na zwierzenia i wspomnienia zajęło jej dużo czasu. Dopiero w 2010 roku napisała książkę "Quiet Hero. Secrets from My Father's Past" ("Cichy bohater. Tajemnice z przeszłości mojego ojca"), która jest nie tylko historią życia Kossobudzkiego, ale także odkrywaniem polskich korzeni przez znaną dziennikarkę. Pierwszy raz Ryszard Kossobudzki wraz z córką odwiedził Polskę po 65 latach.

Książka Rity Cosby stała się w USA bestsellerem.

Źródło: polonia.wp.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Antonia Filip
20 lip, 08:02
Jestem bardzo zaskoczony cudownymi doświadczeniami i cudami DR ISIKOLO które zostały rozpowszechnione w Internecie i na całym [...]»
Nora
19 lip, 06:49
Nazywam się Nora Zvonimir jestem tu aby podzielić się świadectwem o tym jak dr Isikolo mi pomógł. Po [...]»
Franka Mauro
17 lip, 03:47
To najwspanialsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w swoim życiu i muszę podzielić się tym wspaniałym świadectwem. Moje podziękowania [...]»

Najczęściej...