Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-06-23 10:13:12 · Czytany 3624 razy · 1 komentarz
Nowszy Starszy

Zwrot historycznych dokumentów Muzeum Polskiego w Ameryce

Budynek FBI im. J. Edgara Hoovera

Chicago, IL - Muzeum Polskie w Ameryce (MPA) pragnie zawiadomić, iż historyczne dokumenty, które były uznawane przez wiele lat za utracone, zagubione lub nieoficjalnie wyniesione z budynku Muzeum – powróciły do MPA dzięki staraniom wielu osób oraz Federalnego Biura Śledczego (FBI).

Z Muzeum skontaktował się Harlan J. Berk, założyciel i prezes Harlan J. Berk, Ltd., w Chicago, IL, gdy do jego biura zaczęły napływać dokumenty na sprzedaż. Dzięki staraniom pana Berk i jego personelu ustalono, że oferowane na sprzedaż dokumenty stanowiły prawowitą własność Muzeum. Pan Berk stwierdził: „To wspaniałe zostać docenionym za uczynienie czegoś dobrego, i cieszę się, że mogliśmy pomóc MPA".
Muzeum Polskie w Ameryce chciałoby oficjalnie podziękować Panu Berkowi za jego pomoc.

W następstwie dalszych działań MPA poprosiło o pomoc Federalne Biuro Śledcze. MPA chciałoby wyrazić ogromną wdzięczność zespołowi Art Crime ds. przestępczości związanej z dziełami sztuki FBI, którego wysiłki odegrały kluczową rolę w odzyskaniu części zaginionej własności. Śledztwo doprowadziło do zwrotu kolejnych dokumentów i dzieł sztuki, w tym bezcennych listów polskich królów, cesarza Francji, amerykańskich bohaterów wojny rewolucyjnej o zarówno polskiej jak i innych narodowościach; listy amerykańskich prezydentów dotyczące spraw polskich, rzadkie druki i szkice polskie, listy słynnych polskich pisarzy, polskie medale oraz medale nazistowskiej propagandy przeciwko Polsce, i wiele więcej.

Pracownicy MPA poświęcają wiele czasu i wysiłków, aby profesjonalnie zabezpieczać zbiory placówki. MPA przestrzega zasad bezpieczeństwa, ochrony, przechowywania i konserwacji oraz służy badaczom. MPA także zapewni konieczne środki bezpieczeństwa odzyskanym dokumentom, które wkrótce zostaną skatalogowane i udostępnione badaczom.

Misją Muzeum Polskiego w Ameryce było i zawsze będzie zabezpieczanie kultury narodowej i dawanie świadectwa wydarzeniom historycznym. MPA jest ośrodkiem badań naukowych promującym wiedzę na temat społeczności polskiej w Ameryce.

Dziękujemy całej Polonii za ich ciągłe wsparcie i zainteresowanie losami Muzeum Polskiego w Ameryce.

W celu uzyskania dalszych informacji, prosimy kontaktować się z MPA:

PMA@PolishMuseumofAmerica.org
984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL 60642

Oficjalni rzecznicy prasowi:
w j. angielskim: Joseph A. Drobot Jr. – przewodniczący Rady Dyrektorów MPA (773) 782-2600
Maria Cieśla, prezes MPA (773) 384-3352;
w j. polskim: Jan M. Lorys, dyrektor MPA, Halina Misterka, archiwista MPA: (773) 384-3352

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do 1 komentarz w tym temacie.

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Antonia Filip
20 lip, 08:02
Jestem bardzo zaskoczony cudownymi doświadczeniami i cudami DR ISIKOLO które zostały rozpowszechnione w Internecie i na całym [...]»
Nora
19 lip, 06:49
Nazywam się Nora Zvonimir jestem tu aby podzielić się świadectwem o tym jak dr Isikolo mi pomógł. Po [...]»
Franka Mauro
17 lip, 03:47
To najwspanialsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w swoim życiu i muszę podzielić się tym wspaniałym świadectwem. Moje podziękowania [...]»

Najczęściej...