Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-09-17 11:34:38 · Czytany 4289 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

74. rocznica ataku ZSRR na Polskę

Fot:Internet

Ponad dwa tygodnie od rozpoczęcia II wojny światowej, Polskę 17 września 1939 r. zaatakował Związek Radziecki.

Napaść Związku Radzieckiego pod wodzą J. Stalina nastąpiła po podpisaniu 23 sierpnia 1939 r. przez Niemcy i ZSRR Paktu Ribbentrop-Mołotow. Zgodnie z tajnym protokołem dodatkowym Paktu, ZSRR i Niemcy dokonały rozbioru suwerennej Polski i innych państw.

Po agresji Armii Czerwonej 17 września 1939 r. obywatele polscy zostali poddani brutalnym represjom, działaniom depolonizacyjnym Kresów Wschodnich oraz sowietyzacji ludności polskiej przyłączonych do ZSRR terenów RP.

Setki tysięcy polskich mieszkańców Kresów zostało deportowanych na Syberię, wielu z nich nigdy nie wróciło z 'nieludzkiej ziemi'. Stalin niszczył też polską inteligencję: ponad 20 tysięcy oficerów, profesorów wyższych uczelni, lekarzy, prawników, duchowieństwa zginęło w 1940 r. z rąk NKWD w lasach w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni i Ostaszkowie.

Koniec II wojny światowej, na skutek rozstrzygnięć podjętych przez mocarstwa koalicji antyhitlerowskiej w Teheranie i w Jałcie, oznaczał oddanie Państwa Polskiego na kolejne dziesięciolecia komunistycznemu reżimowi stalinowskiemu.

Wolna, demokratyczna Polska odrodziła się dopiero w czerwcu 1989 r., gdy jako pierwsza w Europie obaliła komunizm. Swoim dążeniem do wolności Polska utorowała drogę do samostanowienia innym narodom europejskim zza Żelaznej Kurtyny.

 

 

Więcej na stronie internetowej Konsulatu: www.chicago.msz.gov.pl

Facebook: Consulate General of the Republic of Poland in Chicago

Twitter: @PLinChicago

 

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Świat

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Franka Mauro
17 lip, 03:47
To najwspanialsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w swoim życiu i muszę podzielić się tym wspaniałym świadectwem. Moje podziękowania [...]»
Gloria Kifita
16 lip, 23:11
What more can i say about this great man. Firstly Dr I will want to say a very [...]»
Elena Vedran
16 lip, 03:24
Nazywam się Elena Vedran. Bardzo się cieszę że mogę dzielić się moim wspaniałym i wspaniałym świadectwem ze wszystkimi [...]»

Najczęściej...