Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Wydanie 2012-10 · Opublikowany: 2012-11-30 21:37:36 · Czytany 8592 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Cały Kraków bawił się z Anną Dymną i jej podopiecznymi

Strugi deszczu nie przerwały imprezy na krakowskim Rynku Głównym.

9 czerwca 2012 roku tłumy krakowian zgromadziły się na Rynku, aby w strugach deszczu podziwiać koncert finałowy 8. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty.

„Pierwsza edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, którego celem jest promocja uzdolnionych wokalnie osób niepełnosprawnych, odbyła się w czerwcu 2005 roku. Stały patronat artystyczny sprawuje nad nim Irena Santor. Od roku 2007 oficjalna nazwa konkursu brzmi: Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Podczas koncertu finałowego Danuta Grechutowa, wdowa po Patronie imprezy, zasiada w jury jako członkini honorowa.

Organizatorem Festiwalu Zaczarowanej Piosenki jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Projekt wspierają Telewizja Polska S.A., Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz inne instytucje państwowe i darczyńcy. Fundacja „Mimo Wszystko” finansuje również funkcjonowanie warszawskiego Biura Festiwalu. Zapewnia także pieniądze na działalność artystyczną uczestników konkursu, która bezpośrednio wiąże się z ich udziałem w tym ogólnopolskim projekcie. Konkurs odbywa się pod stałym honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pomysłodawcami Festiwalu są Anna Dymna, Marta Kądziela i Mateusz Dzieduszycki. Kierownictwo muzyczne nad konkursem sprawuje Radosław Labakhua Kiszewski.

Każdego roku w Festiwalu bierze udział kilkaset osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Podczas kilkuetapowej selekcji z ich grona wyłania się po sześciu finalistów w kategoriach do 16 lat i powyżej 16. roku życia. W trakcie koncertu finałowego Festiwalu, który odbywa się na krakowskim Rynku Głównym w ramach Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”, walczą oni o Statuetki Zaczarowanego Ptaszka oraz roczne stypendia. Utwory wykonują w towarzystwie gwiazd polskiej piosenki tej miary co Anna Maria Jopek, Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Grzegorz Turnau, Grzegorz Markowski, Paweł Kukiz albo Andrzej Piaseczny (regulamin konkursu nie pozwala na udział tych samych gwiazd w kolejnych edycjach imprezy). Co roku finał Festiwalu transmitowany jest przez telewizyjną Dwójkę.

Uczestników Festiwalu traktuje się bez taryfy ulgowej. Dla członków jury liczą się jedynie ich warunki wokalne, osobowość i sceniczna ekspresja. Celem konkursu jest odnajdywanie talentów na miarę Raya Charlesa, Andrea Bocelli’ego albo Stevie’go Wondera – osób, które pomimo niepełnosprawności fizycznej mają szansę zaistnieć na profesjonalnej scenie muzycznej. Finalistów konkursu ocenia profesjonalne jury pod przewodnictwem Ewy Błaszczyk. W jego gronie zasiadali dotychczas m.in.: Elżbieta Zapendowska, Jacek Cygan, Andrzej Zarycki, Jan Kanty Pawluśkiewicz i Zbigniew Preisner. Autorem logo Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty jest Mariusz Wilczyński.”

Tegoroczny koncert rozpoczął się o godzinie 19:30. Już od wczesnych godzin popołudniowych ludzie obserwowali próbę generalną wykonawców i inne przygotowania do koncertu, które odbywały się na scenie estradowej pod Wieżą Ratuszową. Można było  zauważyć niesamowite podekscytowanie i emocje na twarzach młodych uczestników konkursu. Artyści bardzo długo przygotowywali się do tego występu. Zmagania o stypendia i Statuetki Zaczarowanego Ptaszka poprzedziły trwające kilka dni warsztaty wokalne. To właśnie tam młodzi wokaliści mogli kształcić swoje głosy pod okiem najlepszych specjalistów. Ćwiczyli również dykcję oraz interpretację tekstów.

Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonała Pani Irena Santor, która jest opiekunką artystyczną konkursu. Koncert poprowadziła jak zawsze Anna Dymna, której towarzyszyli Zbigniew Zamachowski oraz Paweł Królikowski.

W tym roku zmagania piosenkarzy oceniało niesamowite jury w składzie: Kasia Klich, Andrzej Seweryn, Jacek Wójcicki, Marek Kościkiewicz, Michał Żebrowski, Magdalena Waligórska oraz przewodniczący – Zbigniew Preisner.

Festiwal objęła honorowym patronatem małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. Imprezę wsparło finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wokalistom towarzyszył zespół Kameleon.

A jak wybrano uczestników Festiwalu? Wszystko rozegrało się 5 maja 2012 roku podczas półfinałów 8. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wtedy jury pod przewodnictwem Emiliana Kamińskiego spośród 34 uczestników wyłoniło 12 finalistów konkursu, których podzielono na dwie kategorie. W pierwszej kategorii – dziecięcej – znaleźli się: Radosław Graczyk, Alicja Grzybicka, Magdalena Krzemińska, Patrycja Nocuń, Wiktoria Smuga oraz Roland Świstek. Do drugiej kategorii – dorosłych – zaliczono: Aleksandrę Gudacz, Klaudię Borczyk, Annę Rossę, Alicję Sówkę, Zuzannę Osuchowską oraz Krzysztofa Sałapę. Wszyscy zaprezentowali się w repertuarze Seweryna Krajewskiego, który był legendarnym kompozytorem, wokalistą, multiinstrumentalistą oraz autorem wielkich przebojów.

Każdy z występujących to osoba o wyjątkowej osobowości i niesamowitym charakterze. W gronie „zaczarowanych wokalistów” znalazła się Patrycja Nocuń. W ubiegłym roku nie zakwalifikowała się do finału Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. W tym roku szczęście jej dopisało i półfinałowe jury (w składzie: Emilian Kamiński, Jacek Bończyk, Ewa Konstancja Bułhak, Jerzy Satanowski, Justyna Sieńczyłło oraz Magdalena Waligórska) zadecydowało, że 16-latka doskonale sobie poradzi, mimo że ma 50% ubytku słuchu. Anna Ozner, która pracowała z Patrycją w trakcie warsztatów, stwierdziła, że dziewczyna ma doskonały słuch wewnętrzny. Dla Krzysztofa Sałapy, wychowanka Grażyny Świtały, muzyka stała się schronieniem. Przez długie lata był wyśmiewany przez rówieśników, którzy uważali go za „dziwadło”. Obecnie gra w hardrockowej formacji „Archangelica”. Ogromnego wsparcia udzieliły młodym wykonawcom nauczycielki śpiewu: Joanna Lewandowska-Zbudniewek, Joanna Lalek, Anna Ozner, a także Aurelia Luśnia-Stankiewicz.

Na Rynku w Krakowie niepełnosprawnym wokalistom towarzyszyły gwiazdy polskiej piosenki. W kategorii do 16 lat wystąpili kolejno:

 • 14-letnia Magdalena Krzemińska z Koszalina (w duecie z Łukaszem Zagrobelnym wykonała piosenkę „Ja tu zostaję”, solo: „Pogoda na szczęście”);
 • 13-letni Roland Świstek z Płotów (w duecie z Kasią Wilk zaśpiewał „Sacrum”, solo: „Nie jesteś sama”);
 • 14-letnia Wiktoria Smuga z Małogoszczu (w duecie z Grażyną Łobaszewską zaśpiewała „Czas nas uczy pogody”, solo: „Kto tak ładnie kradnie”);
 • 11-letni Radosław Graczyk z Łodzi (w duecie z Anią Wyszkoni zaśpiewał „Czy ten pan i pani?”, solo: „Nie zadzieraj nosa”);
 • 16-letnia Patrycja Nocuń z Bielawy (w duecie z zespołem Pectus zaśpiewała „To, co chciałbym ci dać”, solo: „Słowo jedyne Ty”);
 • 10-letnia Alicja Grzybicka z Ostrołęki (w duecie z Arturem Rojkiem zaśpiewała „Sprzedawcę marzeń”, solo: „Remedium”).

Po wszystkich występach nastąpiła przerwa, w trakcie której jurorzy prowadzili obrady. Czas pełnego napięcia oczekiwania zapełnił występ Łukasza Zagrobelnego. Werdykt ogłosił Zbigniew Preisner, przewodniczący jury. Trzecie miejsce zajęła Magdalena Krzemińska (otrzymała stypendium w wysokości 5000 zł); drugie miejsce przypadło Radkowi Graczykowi (stypendium w wysokości 10 000 zł); zwyciężczynią konkursu w kategorii dziecięcej została Wiktoria Smuga, której wręczono stypendium w wysokości 24 000 zł. Wszyscy finaliści otrzymali także Statuetki Zaczarowanego Ptaszka.

Po pierwszej części koncertu nastąpiło przekazanie nagród laureatom konkursu poetyckiego „Słowa, dobrze, że jesteście”, którego organizatorem była Spółdzielnia Socjalna „Republika Marzeń Mimo Wszystko Fundacji Anny Dymnej”. Ulewny deszcz wprowadził nadprogramową przerwę, ale nie przegonił ani występujących, ani tym bardziej widowni podziwiającej młode talenty.

W drugiej części koncertu w kategorii wokalistów powyżej 16. roku życia wystąpili:

 • 18-letnia Zuzanna Osuchowska z Żyrardowa (w duecie z zespołem Pectus zaśpiewała „Oceany”, solo: „Ludzkie gadanie”);
 • 29-letnia Anna Rossa z Katowic (w duecie z Arturem Rojkiem zaśpiewała „Długość dźwięku samotności”, solo: „Przemija uroda w nas”);
 • 18-letnia Klaudia Borczyk z Bielawy (w duecie z Kasią Wilk zaśpiewała „Do kiedy jestem”, solo: „Co to jest czułość”);
 • 29-letni Krzysztof Sałapa z Pruszkowa (w duecie z Grażyną Łobaszewską zaśpiewał „Ołów”, solo: „Wschód słońca nad stadniną”);
 • 36-letnia Aleksandra Gudacz z Krakowa (w duecie z Anią Wyszkoni zaśpiewała „Wiem, że jesteś tam”, solo: „Na kulawej naszej barce”);
 • 18-letnia Alicja Sówka z Bielawy Koszalina (w duecie z Łukaszem Zagrobelnym wykonała „Ja tu zostaję”, solo: „Chodź, przytul, przebacz”).

Werdykt jury brzmiał: trzecie miejsce dla Zuzanny Osuchowskiej, która otrzymała stypendium w wysokości 5000 zł; drugie miejsce dla Krzysztofa Sałapy (stypendium w wysokości 10 000 zł.); zwyciężczynią w tej kategorii została natomiast Klaudia Borczyk i otrzymała 24 000 zł. Zwycięzcom wręczono oczywiście także Statuetki Zaczarowanego Ptaszka.

Do tegorocznej 8. edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty swoje zgłoszenia nadesłało 213 niepełnosprawnych wokalistów. Do półfinałów zakwalifikowano 34, a w finale wystąpiło 12 młodych piosenkarzy.

Po raz kolejny widownia zebrana na Rynku mogła podziwiać utalentowanych młodych ludzi, których nie ogranicza niepełnosprawność. Filmiki poprzedzające występy kolejnych uczestników pokazały, że zmagania z chorobą uczą wytrwałości i samodyscypliny – cech potrzebnych w dążeniu do spełnienia marzeń.

Za rok czeka nas kolejna edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, a wraz z nią nowe młode talenty wokalne, które będzie można podziwiać na scenie pod Ratuszem.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...