Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-01-16 09:19:00 · Czytany 7019 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Dobre praktyki...

Czas chłodów i śnieżnych dni sprzyja sportowej aktywności, a mróz za oknem mobilizuje czasem do napisania wiersza. Można się zaszyć w domowym cieple albo też wybrać z nami na wizytę – tym razem do Akademii Seniorów Warmii i Mazur.

Na czym polega Akademia Seniorów Warmii i Mazur? To nowa przestrzeń aktywności wykreowana w środowiskach senioralnych w miejscowościach województwa warmińsko-mazurskiego. Głównym celem akademii jest zwiększenie aktywności społecznej, obywatelskiej i lokalnej osób starszych i osób działających na ich rzecz oraz przyczynienie się do systemowej poprawy sytuacji seniorów w regionie, zwłaszcza w miejscowościach, gdzie środowiska seniorskie są mało aktywne.

Dziś specjalnie dla Czytelników „Magazynu Polonia” i słuchaczy Programu Pomost, który tworzę, przygotowuję relację z cyklu zajęć dla osób 60+, a są to wykłady, zajęcia praktyczne, wyjazdy edukacyjne i kilkudniowe szkolenia. Co chcemy osiągnąć, zapraszając środowiska seniorskie do współpracy? Przede wszystkim wzajemny rozwój i budowanie relacji wśród czterech pokoleń Polaków zarówno w kraju, jak i poza granicami. Dlatego chcę podzielić się dobrymi praktykami i proponuję kolejną wizytę na naszych spotkaniach. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić polonijne środowiska seniorów wizją działalności zarówno Mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jak i ideą Akademii Seniorów Warmii i Mazur.

Województwo warmińsko-mazurskie zamieszkuje wielu seniorów, zwłaszcza na terenach wiejskich, w małych miastach czy w dzielnicach defaworyzowanych. Mimo dużej aktywności Uniwersytetów Trzeciego Wieku, organizacji seniorskich czy instytucji wiele środowisk pozostaje mało aktywnych. Nie mają one bowiem możliwości, środków, wsparcia, by tę aktywność rozwijać. Na ten problem odpowiada Akademia Seniorów Warmii i Mazur. Szczegółowy program zajęć i wykładów konsultowany jest ze słuchaczami akademii, a prowadzą je eksperci, trenerzy wskazani przez twórców akademii.

Twórcom akademii zależy na zwiększeniu aktywności edukacyjnej osób starszych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, to także rozwój oferty edukacyjno-kulturalnej dla tych osób. Istotną rolą akademii jest poszerzanie wiedzy i aspiracji poznawczych oraz zwiększanie motywacji do uczenia się dla zachowania aktywności, zwłaszcza osób starszych pozostających w niekorzystnej sytuacji – mieszkańców terenów wiejskich i małych miast, zaniedbanych dzielnic itd.

Zapraszam zatem na zajęcia do Akademii Seniorów Warmii i Mazur, które odbywają się u nas zarówno w grupach, jak i prowadzone są indywidualnie. Dzięki konkretnym efektom w postaci prac malarskich, rękodzielniczych lub też kompozycji florystycznych własnoręcznie wykonanych, zdobiących wnętrze domu czy przestrzeń stanowiącą wymarzone miejsce wypoczynku, w psychice uczestników zajęć gromadzone są pozytywne emocje. Kreatywnie spędzony czas pozwala odzyskać spokój. W poczuciu dobrze spełnionego obowiązku przyjemnie jest posiedzieć przy kawie czy herbacie.

W Akademii Seniorów Warmii i Mazur przygotowaliśmy okolicznościowe kompozycje związane z mazurską tradycją adwentu. Do stroików użyliśmy zimozielonych drzew – ostrokrzewu, świerku, sosny i jodły: gałązek symbolizujących trwałość życia. Nie zabrakło także listków jemioły, która, choć uważana za roślinę pasożytniczą, posiada właściwości lecznicze, a także znaczenie nieco magiczne. Zimą zakwita, wydając białe owoce. Często wiesza się ją pod sufitem, by w trakcie karnawału móc sprowokować pocałunek pod jemiołą – jako znak szczęścia.

 Mamy wiele planów związanych z nowym rokiem oraz życzenie dla wszystkich, by powstałe na Mazurach historia, tradycja i sztuka ludowa zostały ocalone od zapomnienia. Zbieramy relacje związane z regionem, gdyż są wspólnym dziedzictwem kulturowym. Sposób tworzenia ozdób to także rękodzielnictwo, które warte jest utrwalenia. Jak już wspomniałam, na zajęciach akademii omówiliśmy zasady konstruowania wieńca adwentowego oraz rodzaj roślin stosowanych do jego wykonania. Oprócz tego każdy z uczestników podzielił się rodzinną historią związaną z Bożym Narodzeniem.

W Polsce działa wiele organizacji pozarządowych zajmujących się współpracą ze środowiskami seniorskimi. Teren Mazur został objęty zapisem Wojewódzkiego programu na rzecz osób starszych na lata 2009-2013 „Pogodna i bezpieczna jesień życia na Warmii i Mazurach”. Akademia Seniorów Warmii i Mazur jest inicjatywą Sieci na rzecz Seniorów Warmii i Mazur, Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa oraz bezpośredniego realizatora projektu, Mazurskiego Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej MSAL z Orzysza. Akademia Seniorów Warmii i Mazur działa także na terenie Mrągowa. Głównym koordynatorem projektu jest Krzysztof Marusiński, lokalnym realizatorem powierzonych zadań – ASWiM, a współpracującą –  autorka, red. Zofia Wojciechowska.

„Program Pomost” zaprasza wszystkich, czekamy na Was! Kontakt e-mail: programpomost@gmail.com

--

Relacja ze spotkania Akademii Seniorów Warmii i Mazur pt. „Hortiterapia – rośliny leczą i zdobią”: http://hortiterapia.blogspot.com/2013/01/hortiterapia-w-akademii-seniorow-warmii.html

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...