Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-08-15 18:56:35 · Czytany 7221 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopina

Fot: Internet

Lato w pełni, sporo warszawiaków wyjeżdża na zasłużony odpoczynek, ale nie wszyscy. O tych, którzy w tych gorących dniach pracować jednak muszą, oraz o zagranicznych turystach, a zwłaszcza odwiedzających swoją Ojczyznę Polonusach zawsze pamiętają organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”, który odbywać się będzie w dniach 15 sierpnia – 1 września br. Wystąpią m.in. Barry Douglas, Krzysztof Penderecki, Maria Joao Pires, Royal String Quartet i Leszek Możdżer. Podtytuł tegorocznej edycji festiwalu głosi: „Od Chopina do Lutosławskiego”. Organizatorzy nawiązują w ten sposób do obchodzonej w 2013 roku rocznicy 100. urodzin Witolda Lutosławskiego, którego kompozycje pojawiły się w festiwalowym repertuarze.

Ideą imprezy jest konfrontowanie ważnych dla historii muzyki arcydzieł z utworami mniej znanymi, co prowadzić ma do budowania nowych, odkrywczych kontekstów muzycznych. Do uczestnictwa w koncertach zapraszani są artyści już uznani, jak również debiutanci i muzycy u progu kariery. Tegoroczny festiwal, rozpatrując go od strony programowej, należy do festiwali poważnych. Do największych atrakcji 9. edycji festiwalu należą m.in. występy Douglasa i Pendereckiego, ale też kompozycje Lutosławskiego („Muzyka żałobna”), Pendereckiego (koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie”) i Chopina („Koncert fortepianowy e-moll, op.11). Koncert ten otworzy imprezę 15 sierpnia w Filharmonii Narodowej.

Następnego dnia, również w FN, odbędzie się recital fortepianowy Tobiasa Kocha (utwory Elsnera, Wagnera, Chopina). 18 sierpnia w Bazylice św. Krzyża wystąpi Royal String Quartet w towarzystwie Wojciecha Świtały. 23 sierpnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpią wiolonczelista Antonio Meneses i pianistka Maria Joao Pires. Tego samego dnia w FN zgrają pianiści: Marc Hamelin i Ewa Potocka. Akompaniować im będzie Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka.

31 sierpnia z Orkiestrą Wieku Oświecenia, interpretując „Bajkę” Stanisława Moniuszki, wystąpi Roger Norrington. Imprezę zamknie 1 września koncert oratoryjny w FN. Carmen Giannattasio, Mariana Pentcheva, Gustavo Porta, Rafał Siwek, a także chór i Orkiestra Symfoniczna FN prowadzona przez Jacka Kasprzyka wykonają „Messa de Requiem” Giuseppe Verdiego.

W programie tegorocznej imprezy nie zabraknie także wykonań kompozycji S. Prokofiewa, W. A. Mozarta, L. van Beethovena, I. Strawińskiego, S. Rachmaninowa i D. Szostakowicza.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia na świecie · Rozrywka · Świat

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...