Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-04-24 11:42:32 · Czytany 3175 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Poczta Polska wydaje znaczek z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Karskiego

Poczta Polska włącza się w inicjatywy, które upamiętają wielkich Polaków i wydaje znaczek z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Karskiego. Obchody Roku Jana Karskiego 2014 są również objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Autorką projektu znaczka Poczty Polskiej poświęconego Janowi Karskiemu jest Agata Tobolczyk. Znaczek o wartości: 4,20 zł został wydany w nakładzie 300.000 sztuk.

W tym roku przypada 100 rocznica urodzin Jana Karskiego, urodzonego w Łodzi jako Jan Romuald Kozielewski. To jeden z najwybitniejszych Polaków XX wieku, bohater II wojny światowej, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, Obywatel Stanów Zjednoczonych, honorowy Obywatel Państwa Izrael. Jan Karski jest często określany jako „człowiek, który chciał powstrzymać Holokaust”.

Pełniąc rolę emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, Jan Karski dostarczył w 1942 r. przywódcom i rządom państw alianckich udokumentowany raport o tragicznej sytuacji i planowej eksterminacji Żydów prowadzonej przez niemieckich okupantów. W raporcie znajdowała się także prezentacja Polskiego Państwa Podziemnego oraz jego unikalnego charakteru w skali okupowanej Europy. Po wojnie Karski osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych.

Świadectwo życia, misji i dzieła uczyniło profesora Karskiego wybitną postacią w skali międzynarodowej, a bogate dziedzictwo jakie pozostawił posiada wymiar ponadczasowy. 6 grudnia ubiegłego roku Sejm RP ustanowił rok 2014 Rokiem Jana Karskiego.

Znaczek z Janem Karskim wszedł do obiegu 24 kwietnia.

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Polonia na świecie · Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Bogdan Domeracki
17 mar, 15:58
„POLACY w kraju Helwetów”… Zapraszamy także do nas...! »
Marie Elizabeth
09 mar, 14:34
Oh je me sens de nouveau en vie après avoir subi beaucoup de traumatismes et de chagrin. Je [...]»
rodric camela
08 mar, 19:02
Cześć przyjaciele chcę podzielić się moim świadectwem i powiedzieć jak cudownie byłem odkąd mój mąż wrócił do mnie [...]»

Najczęściej...