Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-05-29 19:31:03 · Czytany 5159 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Polski rząd oburzony filmem dokumentalnym BBC

londynek.net
Centrum telewizyjne sieci BBS w White City w zachodnim Londynie (zdj. Panhard/Wikipedia)

"Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jeszcze dzisiaj prześle do stacji BBC sprostowanie dotyczące materiału z wypowiedzią byłego kapitana drużyny Anglii Sola Campbella" - poinformowała rzeczniczka resortu, Małgorzata Woźniak. Zawartą w materiale opinię na temat Polski jako kraju rasistowskiego MSZ ocenia jako jednostronną i krzywdzącą.

W programie BBC Panorama, nadanym w poniedziałek wieczorem, pokazano ekscesy kibiców w Polsce, m.in. wznoszenie antysemickich okrzyków oraz atak na studentów z Azji w Charkowie. Autor programu zatytułowanego "Stadiony Nienawiści" Chris Rogers twierdzi, że skrajnie prawicowe grupy na Ukrainie werbują piłkarskich kibiców i szkolą ich w atakach na obcokrajowców. Ponadto pochodzący z Jamajki były angielski piłkarz Sol Campbell przestrzegał, że lepiej nie jechać do Polski na Euro 2012, bo „można wrócić w trumnie".

"Materiał wyemitowany przez stację zawiera niesprawiedliwe opinie mówiące o tym, że w Polsce może być niebezpiecznie podczas turnieju Euro 2012" - poinformowała Małgorzata Woźniak. Podkreśliła, że wypowiedź Campbella: "Zostańcie w domu, obejrzyjcie w telewizji, nie ryzykujcie, ponieważ może się okazać, że wrócicie w trumnie" - mija się z prawdą i jest krzywdząca.

"Jest nam niezwykle przykro, że materiał zawiera jedynie opinie jednej osoby. W materiale nie znalazły się np. wypowiedzi zagranicznych ekspertów w zakresie bezpieczeństwa. Polska policja współpracuje z zagranicznymi policjami, w tym również z brytyjską. Zabrakło także wypowiedzi brytyjskiej policji na temat bezpieczeństwa Euro 2012. Pragnę zaznaczyć, że na czas turnieju do Polski przyjadą również oficerowie łącznikowi m.in. brytyjskiej policji, którzy będą współpracowali i wymieniali się informacjami z polskimi policjantami" - zaznaczyła rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Zapewniła równocześnie, że resort i podległe mu służby "są w pełni gotowe do Euro 2012".

"O braku obaw drużyn biorących udział w mistrzostwach świadczy m.in. fakt, że polskie miasta będą stanowiły centra pobytowe dla aż 13 z 16 reprezentacji - uczestników turnieju Euro 2012. Również reprezentacja Anglii wybrała na swoją bazę polskie miasto. Anglicy podczas całego turnieju będą mieszkali i trenowali w znanym i lubianym przez turystów z Wysp Brytyjskich Krakowie" – dodała Woźniak.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Bosacki oświadczył natomiast, że polska dyplomacja będzie aktywnie propagować w Wielkiej Brytanii treść oświadczenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jak wyjaśnił - „chodzi o to, żeby jednostronne, krzywdzące opinie były równoważone przez informacje pokazujące prawdziwy obraz naszego kraju".

Bosacki podkreślił, że Polska cały czas zaprasza brytyjskich kibiców, przedstawicieli mniejszości etnicznych, Sola Campbella, a także wszystkich innych, którzy chcą przekonać się, jak naprawdę wygląda nasz kraj, a nie czerpać swoją wiedzę o Polsce ze stereotypów.

Źródło: londynek.net

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Świat

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Ana Filipova
22 lip, 12:24
Jak mogę wyjaśnić to światu że jest człowiek o imieniu DR ISIKOLO który pomógł mi przywrócić mojego byłego [...]»
Antonia Filip
20 lip, 08:02
Jestem bardzo zaskoczony cudownymi doświadczeniami i cudami DR ISIKOLO które zostały rozpowszechnione w Internecie i na całym [...]»
Nora
19 lip, 06:49
Nazywam się Nora Zvonimir jestem tu aby podzielić się świadectwem o tym jak dr Isikolo mi pomógł. Po [...]»

Najczęściej...