Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-04-29 00:25:21 · Czytany 3928 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Przychylają pszczołom nieba

W ostatnich dniach istniejąca w Polsce od 2004 roku i działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego, międzynarodowa organizacja pozarządowa Greenpeace zorganizowała w Warszawie konferencję prasową inaugurującą budowę 100 hoteli dla pszczół samotnic i dzikich owadów zapylających. Projekt jest efektem zorganizowanej jesienią 2013 roku akcji społecznej „Adoptuj Pszczołę”, podczas której, dzięki wsparciu tysięcy osób z całej Polski, udało się zebrać fundusze na ustawienie hoteli dla dzikich zapylaczy w 17 miastach Polski.

100 hoteli dla dzikich zapylaczy powstaje w ramach kampanii „Przychylamy pszczołom nieba”, mającej na celu zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół miodowych i dziko żyjących owadów zapylających oraz promowanie dobrych praktyk rolniczych, mających na nie korzystny wpływ. W ramach projektu Greenpeace postawi od czterech do ośmiu hoteli dla dzikich owadów zapylających w następujących miastach Polski: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze. W specjalnie dla nich zaprojektowanych konstrukcjach owady znajdą schronienie, miejsce do życia, rozmnażania i pracy. Jednocześnie Greenpeace udostępnił instrukcje budowy różnorodnych modeli hoteli, dzięki czemu każdy zainteresowany może zbudować we własnym zakresie – zarówno mały balkonowy, jak i większy ogrodowy.

Przy okazji zwrócono uwagę, że zjawisko wymierania pszczół nasila się w ostatnich latach. W USA ginie co roku średnio 1/3 pszczół, w Europie 20% (przy czym istnieją regiony, także w Polsce, w których straty sięgają ponad 50%). W Chinach są już miejsca, gdzie nie ma ich w ogóle. Tymczasem wiadomo, że co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie im. Dzięki nim możemy się cieszyć m.in. owocami, warzywami, orzechami i olejami jadalnymi. W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylenia przez pszczoły i inne owady. Potrzebuje go również większość dziko rosnących roślin.

Według raportu organizacji Greenpeace jedną z głównych przyczyn wymierania owadów zapylających są środki chemicznej ochrony roślin stosowane w rolnictwie, w tym przede wszystkim pestycydy. Usuwając je z procesu wytwarzania żywności możemy szybko pomóc pszczołom i  zapewnić im bezpieczeństwo.

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Świat · Zdrowie i uroda

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Ana Filipova
22 lip, 12:24
Jak mogę wyjaśnić to światu że jest człowiek o imieniu DR ISIKOLO który pomógł mi przywrócić mojego byłego [...]»
Antonia Filip
20 lip, 08:02
Jestem bardzo zaskoczony cudownymi doświadczeniami i cudami DR ISIKOLO które zostały rozpowszechnione w Internecie i na całym [...]»
Nora
19 lip, 06:49
Nazywam się Nora Zvonimir jestem tu aby podzielić się świadectwem o tym jak dr Isikolo mi pomógł. Po [...]»

Najczęściej...