Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-06-19 16:29:33 · Czytany 7279 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Siła znaku „Teraz Polska”

Godło

Utworzony po 1989 roku polski wolny rynek, od razu  tryskał nowymi promocyjnymi inicjatywami. Powstawały, jak grzyby po deszczu organizacje społeczne –  związki, stowarzyszenia, towarzystwa, a nawet agencje, które m.in. za cel miały wyłanianie i satysfakcjonowanie najlepszych krajowych firm i produktów. Z czasem tyle ich się namnożyło, że przyznawane nagrody i symbole, traciły na wartości i inicjatywy te upadały. Jednakże w 1991 roku, powstał też konkurs gospodarczy, który  w środowisku biznesowym bez przerwy  cieszy się odpowiednim uznaniem i prestiżem, w skrócie: konkurs „Teraz Polska”.

Jego geneza sięga roku 1991, czyli początków polskiej transformacji gospodarczej i tworzenia się wolnego rynku. To postępujące przemiany zrodziły ideę powołania programu, mającego na celu promocję najlepszych polskich produktów, a także wspieranie działań marketingowych na nowym konkurencyjnym rynku. I już w roku następnym ogłoszono pierwszą edycję tego konkursu, w której wzięło udział 500 firm, które zgłosiły do oceny ponad tysiąc produktów. Trzy lata później w wyniku reformy programu, powstała Fundacja Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, będąca organizatorem niekomercyjnego (bo bywają też komercyjne), konkursu gospodarczego pod honorowym patronatem prezydenta RP. Obecnie godło to przyznawane jest w czterech kategoriach: dla najlepszych produktów, usług, przedsięwzięć innowacyjnych oraz gmin. Do dziś wyłoniono łącznie ponad 500 laureatów spośród ponad 4,5 tysiąca startujących firm. Badania wykazują, że u ponad 80 proc. laureatów godła poprawiła się sprzedaż produktów i usług, a zwycięstwo w konkursie zwiększyło prestiż firmy i zaufanie partnerów gospodarczych. 54 procent odnotowało także wzrost eksportu.

Konkurs z czasem zdobył swoją rangę, przekonało się do jego idei wiele znaczących związków, spółek i fundacji, choćby Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Banków Polskich, Związek Miast Polskich, PZU SA, i wiele innych towarzystw ubezpieczeniowych, które to jednostki, są obecnie fundatorami tego godła. Przewodniczący kapituły godła „Teraz Polska” i prezes PAN, prof. Michał Kleiber, podkreśla, że, „Polska roku 2013 jest zupełnie innym krajem, niż Polska roku 1992. Bez wątpienia ogromna rolę w rozwoju Polski odegrała siła polskiej przedsiębiorczości. Wzmocnienie świadomości marki i kreowanie pozytywnego wizerunku, to dzisiaj dla każdej firmy kwestia priorytetowa. Na rynku stale pojawiają się nowe technologie, a konkurencja jest coraz większa, nie dziwi zatem, że firmy chętnie biorą udział w tym konkursie”. A ponieważ wręczanie tych zaszczytnych symboli, od lat odbywa się w stołecznym  Teatrze Wielkim, przeto powszechnie ceniony uczony dodaje też, iż „organizowana gala finałowa konkursu jest równocześnie swoistym świętem przedsiębiorczości, świętem jakości, solidności i wiarygodności., a przyznana nagroda jest równocześnie ogromnym zobowiązaniem dbałości o kapitał zaufania, o dobry wizerunek polskiej marki gospodarczej”.

W tym roku jury tego konkursu wybierało laureatów spośród 63 nominowanych. Godło otrzymało 14 produktów, 9 usług, 2 innowacje oraz 6 samorządów, w tym, między innymi: firma Balton, prekurson w dziedzinie produkcji stentów uwalniających leki, firma Oknoplast, jeden z pięciu największych producentów okien i drzwi z PCV w Europie, firma PROTE Technologie dla Środowiska, działająca na rzecz poprawy jakości wody i ochrony środowiska naturalnego w Polsce. Wśród nagrodzonych samorządów nagrodę otrzymała gmina Władysławowo, dbająca o mieszkańców, turystów oraz tradycję kaszubską.

Po raz czwarty uhonorowano też laureatów konkursu „Wybitny Polak”, a poszukiwano ich zarówno w kraju, jak i za granicą, na emigracji. Realizacja konkursu za granicą wspierana jest przez polskie placówki dyplomatyczne, których pomoc i znajomość miejscowych środowisk bywa znaczna. W tym roku wsparcia udzieliły, Konsulat RP w Nowym Jorku, Konsulat RP w Chicago oraz Ambasada RP w Norwegii. Spośród zwycięzców edycji krajowej i wszystkich edycji zagranicznych, tytuł „Wybitnego Polaka”, przypadł 2 znanym twórcom kultury, Rafałowi Olbińskiemu i Krzysztofowi Pendereckiemu.

Rafał Olbiński jest polskim malarzem, grafikiem, twórcą plakatów. Mieszka obecnie w Stanach Zjednoczonych. Zdobył ogromne uznanie na całym świecie, a jego prace zdobiły okładki takich, m.in. czasopism, jak „Newsweek”, czy „Time”. Na swoim koncie ma liczne plakaty dla amerykańskich oper. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w USA, Japonii, Francji, Niemczech, Włoszech i in. Za swoje prace otrzymał 150 nagród, w tym złote i srebrne przyznawane przez amerykańskie organizacje artystyczne. W 2006 roku otrzymał Złoty Medal , „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2012 roku, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla kultury polskiej i światowej.

Wybitny polski kompozytor i dyrygent, Krzysztof Penderecki, jest również pedagogiem muzycznym, kierując Akademią Muzyczną w Krakowie. Jest doktorem honoris causa, wielu wyższych uczelni. Zdobył uznanie już pierwszymi swoimi kompozycjami. Seria wielkich dzieł oratoryjno-kantatowych o charakterze religijnym i monumentów symfonicznych, uczyniły go znanym na całym świecie. Sięgając po tematy uniwersalne, Penderecki odrzucił postawę twórcy awangardowego i stał się twórcą syntezy dotychczasowych dokonań. Między latami, 1960 i 1991, napisał ponad dwadzieścia najbardziej znanych dzieł, w tym, m.in. „Tren pamięci ofiar Hiroszimy”, „Pasja wg świętego Łukasza”, „Jutrznia”, Magnificat”, „Polskie  Requiem”, opery: Diabły z Loudun”, „Raj utracony”, „Ubu Król”, utwory orkiestrowe: „II Symfonia Bożonarodzeniowa”, „Adagio”, koncerty: wiolonczelowy, skrzypcowy, altówkowy, utwór kameralny, „Trio smyczkowe”. Penderecki jest również kawalerem Orderu Orła Białego i inicjatorem i przewodniczącym rady programowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lutosławicach.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Biznes i gospodarka · Polonia na świecie · Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...