Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2012-04-16 14:46:16 · Czytany 8398 razy · 11 komentarzy
Nowszy Starszy

Uchwała dotycząca przeniesienia środków na finansowanie Polonii odrzucona

Senat głosami Platformy Obywatelskiej odrzucił projekt uchwały sprzeciwiającej się przeniesieniu środków na Polonię z budżetu izby wyższej do budżetu MSZ. Politycy PiS mówią o skandalu i „braku politycznych jaj” wyższej izby parlamentu.

Za odrzuceniem, przygotowanego przez PiS, projektu uchwały głosowało 51 senatorów (50 z PO i niezrzeszony Włodzimierz Cimoszewicz), 28 było przeciw (26 z PiS, 1 z Solidarnej Polski i niezrzeszony Jarosław Obremski), a 4 wstrzymało się od głosu (2 z PO – Alicja Chybicka i Jan Rulewski, Andżelika Możdżanowska z PSL i niezrzeszony Marek Borowski). Obecny na sali obrad marszałek Senatu Bogdan Borusewicz nie wziął udziału w głosowaniu.

Szef senackiego klubu PO Marek Rocki powiedział po głosowaniu, że przekazanie MSZ środków na wspieranie Polonii to „racjonalny ruch”, bo – jak podkreślił – to rząd odpowiada za stosunki z Polakami za granicą.

Senat stracił 65,5 miliona złotych

W tegorocznej ustawie budżetowej 65,6 mln zł na współpracę z Polonią i Polakami za granicą zostało przeniesione z kancelarii senatu do MSZ. Projekt uchwały wyrażającej dezaprobatę wobec tego kroku złożył w senacie wicemarszałek izby Stanisław Karczewski (PiS). Senackie komisje wnosiły o odrzucenie projektu.

Podczas debaty senackiej w tej sprawie doszło do sporu między senatorami PO a PiS. Wiceszef senackiej komisji emigracji i łączności z Polakami za granicą Łukasz Abgarowicz (PO) argumentował, że projekt uchwały ma niewiele wspólnego ze wspieraniem Polaków żyjących na obczyźnie, a jego jedynym celem jest krytyka obecnego rządu.

Według Bogdana Pęka (PiS) PO decydując się na odrzucenie tego projektu uchwały, rezygnuje de facto z walki o podmiotowość senatu, co jest – jak ocenił – „niebywałym skandalem” i otwiera drogę do likwidacji izby w przyszłości. – Myślałem, że w tej sprawie choćby przez przyzwoitość pokażecie polityczne jaja, a politycznych jaj mi tu brakuje po prostu – mówił Pęk.

Spór między MSZ a Senatem w sprawie środków na opiekę nad Polonią trwał od kilku miesięcy. Zwolennicy przekazania tych pieniędzy do MSZ podkreślali m. in., że parlament zachowa kontrolę nad ich wydatkowaniem, bo resort ma składać sprawozdanie w tej sprawie zarówno w Sejmie, jak i w Senacie. Przeciwko przeniesieniu pieniędzy na Polonię do MSZ protestowali niektórzy senatorowie PO, w tym marszałek Bogdan Borusewicz.

Przeciwko przeniesieniu 65,5 miliona złotych z Senatu do MSZ byli także senatorowie koalicyjnego PSL. – Stanowisko senatorów PSL jest jednoznaczne: te pieniądze powinny zostać w Senacie – wyjaśniała senator Andżelika Możdżanowska.

MSZ potrafi to lepiej

Sejm, przyjmując ustawę budżetową na 2012 rok, zdecydował o przeniesieniu pieniędzy przeznaczonych na opiekę nad Polonią (ponad 65 milionów złotych) z Kancelarii Senatu do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, argumentując, że ministerstwo będzie w stanie lepiej te pieniądze rozdzielać, ponieważ lepiej niż Senat wie czego potrzeba Polakom na emigracji. Wicemarszałek Senatu, Stanisław Karczewski (PiS) zgłosił poprawki do ustawy w nadziei, ze senatorowie PO jednak za nimi zagłosują. Tym bardziej – jak twierdzi Karczewski – w kuluarach senatorowie rządzącej partii deklarowali chęć poparcia jego uchwały.

Tegoroczny budżet MSZ bez pieniędzy na Polonię ma wynieść 1,7 miliarda złotych z czego 40 milionów to pieniądze na działalność konsularną, najczęściej pomoc w nagłych wypadkach. Środki na Polonię, którymi obecnie dysponuje Senat są przeznaczone na bieżącą działalność polskich organizacji i środowisk za granicą. Wyższa Izba parlamentu opiekuje się Polonią od 1929 roku.

--

Program POMOST w Radio Wnet (partner medialny magazynu Polonia) przygotowuje debatę polonijną. W dniu 25 kwietnia przy mikrofonie i na łączach internetowych odbędzie się spotkanie z Polakami, by zadać im pytania i wyciągnąć wnioski.

Więcej szczegółów na radiownet.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia na świecie · Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Polonus · 2012-04-18 15:28:26

Tak, jak napisano historia lubi koła zataczać, Polonia ma bardzo duże znaczenie w pomoście Polski ze światem. Jeszcze nas nieraz będziecie potrzebować.

Anna · 2012-04-17 14:34:14

przygotowali sie odpowiednio poprzez media w Polsce zeby obciac finansowanie Polonii

~Anonim · 2012-04-17 14:26:11

do usa: Polacy w czasach ciężkich byli utrzymywani przez Polonię z Zachodu, psychologicznie Polacy też mieli od niej bardzo duże wsparcie. Doszło do tego, że we wdzięczności polskie media ośmieszały Polonię przez ostatnie lata, pokazując widzom i czytelnikom najgorsze sceny z życia świata polonijnego, które są w rzeczywistości minimalne. Żadne medium nie było zainteresowane pokazaniem Polonii z tej dobrej strony, może po to, żeby właśnie teraz się od niej odwrócić? Polityczne było to tak zagrane. Po co wspierać Polonię, która "rozrabia i jest zapijaczona", jak to w Polsce pokazywano bardzo często.

Zofia Wojciechowska · 2012-04-17 14:02:43

Witam, Szanownych Rodaków:) pozdrawiam i zapraszam do przeczytania szerszego opracowania przygotowanego dla czytelników MP. http://polonia.wp.pl/title,Senat-traci-pieniadze-Co-dalej-z-opieka-nad-Polonia,wid,14388508,wiadomosc.html?ticaid=1e46c&_ticrsn=5

~Anonim · 2012-04-17 13:13:34

do usa: zgadzam sie, jak bida piszczala w Polsce to reke latwo bylo wyciagac ale w druga strone to nie pamieta wol jak cieleciem byl. POlacy w jedna strone sa pamietliwi zawsze

Zdzisiu · 2012-04-17 12:47:48

to co senat moze jakies machloje robil z kasa i ja przenosza dalej zeby robili jeszcze wieksze machloje, rzeczwiscie jaja, ale gra warta swieczki, jest si o co spierac

~Anonim · 2012-04-17 12:31:16

ale na wschod idzie dalej pomoc, na zachodzie polonia potrzebuje pomocy???

usa · 2012-04-17 12:28:25

To jest bardzo smutne, że kiedy Polonia była potrzebna Polsce w sensie słania pieniędzy i innych to była miło przyjmowana i pamiętano o niej, kiedy to Polonia często teraz potrzebuje pomocy to Polska ma ją gdzieś. Historia zawsze może jeszcze zmienić kierunek moi drodzy...

chicago · 2012-04-17 11:28:59

to moze zacznijmy pisac o tym, gdzie te pieniadze szly, bo ja tez nie wiem a mieszkam ponad 10 lat w usa, pewnie szly do tych najbogatszych, majacych plecy, te tematy sa bardzo ciekawe, powinniscie isc w to dalej...

jaca · 2012-04-17 11:11:31

Moze bylo mu to obojetne? Ja mieszkam 20 lat poza Polska i dopiero z tych artykulow dowiedzialem sie ze byly jakies pieniadze na Polonie. A kwota 65,5 mln zlotych w ogole wydaje sie byc kompletnie oderwana od rzeczywistosci.

Zofia Wojciechowska · 2012-04-17 04:36:01

Zastanawiam się jak to jest możliwe? - Obecny na sali obrad marszałek Senatu Bogdan Borusewicz nie wziął udziału w głosowaniu.

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...