Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2014-04-04 13:04:00 · Czytany 6363 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Warszawa uczci pamięć Wielkiego Polaka

Pomnik Jana Pawła II- Warszawa (Fot: Internet)

Im bliżej do mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II, która odbędzie się w Watykanie 27 kwietnia br., tym więcej w Polsce rozmaitych wydarzeń z tym związanych. Rośnie liczba organizowanych konferencji, wystaw, konkursów, wydawanych publikacji. Jednym z organizatorów tych obchodów kanonizacyjnych w Warszawie w dniach od 2-27 kwietnia br. jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Pragnie ono w tym czasie zrealizować wiele projektów, które mają na trwałe zmienić kulturalną i duchową przestrzeń miasta. Najważniejsze z nich to: 1. Kanonizacja bł. JP II, 2. Skarb Solidarności, 3. Festiwal Gorzkie Żale i 4. 10-lecie programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy.

Projekt pierwszy rozpocznie czuwanie na pl. Piłsudskiego w 9. rocznicę śmierci papieża oraz kampania społeczna pod hasłem „Jeśli szukasz źródła, idź pod prąd”. 25.04. odbędzie się tam uroczysty koncert pod patronatem Prezydenta RP, 26.04. czuwanie i Event Światła, a 27.04. –  transmisja mszy św. kanonizacyjnej z Rzymu.

Projekt drugi zakłada poznanie idei solidarności od strony naukowej i praktycznej. Dzięki hojnemu wsparciu amerykańskiej fundacji Fetzer Institute 10 wybranych osób będzie przez pół roku spotykać się z najlepszymi polskimi i zagranicznymi ekspertami. Uczestnicy tego programu stworzą praktyczny przewodnik „Solidarność krok po kroku”. Zwieńczeniem programu będzie międzynarodowa konferencja w Parlamencie Europejskim.

Projekt trzeci, Festiwal Gorzkie Żale, odbędzie się pod hasłem „40 dni na pustyni”. Zaplanowano osiem przedstawień teatralnych w przestrzeni miejskiej, w których wezmą udział m.in. takie znane aktorki, jak Stanisława Celińska, Ewa Dałkowska oraz poeta – Ernest Bryll. Ponadto zorganizowane zostaną koncerty pasyjne, animacje dla dzieci i warsztaty kulinarne.

Projekt czwarty to 10-lecie programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy. Z tej okazji w listopadzie br. odbędzie się w Sali Kongresowej PKiN uroczysty benefis pod patronatem prezydenta miasta. Idea tych stypendiów została zapoczątkowana jeszcze przez prezydenta miasta Lecha Kaczyńskiego w 2005 roku. To szczególny i najbardziej owocujący pomnik Jana Pawła II, bo składający się z żywych osób. W ciągu dziesięciu lat stypendia wsparły rozwój blisko 5,5 tysiąca młodych osób: uczniów i studentów.

Wszystkie działania Centrum będą koncentrować się wokół dwóch miejsc w centrum miasta, które na czas kanonizacji staną się miejscami papieskimi. Pierwszym będzie ustawiony przed kościołem św. Anny namiot, w którym odbywać się będą liczne wydarzenia edukacyjne, kulturalne i społeczne, a drugim pl. Piłsudskiego, szczególnie związany z Janem Pawłem II.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Ludzie · Tradycje i zwyczaje

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...