Podziel się   

Polska Pokaż wszystkie »

Wydanie 2012-06 · Opublikowany: 2012-08-05 14:52:35 · Czytany 7643 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

XIII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe

Zawody Balonowe w Krośnie (fot. Jakub Czekański dla krosnocity.pl)

Od 27 kwietnia do 2 maja odbywała się zacięta rywalizacja 21 załóg baloniarskich o Puchar Redaktora Naczelnego Magazynu Lotniczego „Skrzydlata Polska”, której towarzyszył szereg pokazów i imprez kulturalnych zorganizowanych dla mieszkańców Podkarpacia. Przez cały długi weekend majowy można było podziwiać kolorowe czasze balonów, które niczym rajskie ptaki przyozdobiły krośnieńskie niebo.

Skąd wziął się balon? Takie pytanie na pewno kłębi się w głowie niejednego człowieka. A jaka jest odpowiedź? Pierwszy balon ogrzany powietrzem skonstruowano pod koniec XVIII wieku, dzięki czemu człowiek mógł się wznieść w przestrzeń powietrzną.

Od lat 70-tych XX wieku zaczęto organizować na świecie rożne zawody balonowe  (Mistrzostwa Świata, Europy czy kraju). W ostatnich latach sporty balonowe zaczęły się cieszyć ogromną popularnością.

A skąd balony znalazły się na Podkarpaciu? Krosno to miasto w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim. Jest położone przy ujściu potoku Lubatówki do Wisłoka, na obszarze Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej.

Pierwsze Górskie Zawody Balonowe w Krośnie odbyły się w 2000 roku z inicjatywy Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej i Adama Gruszeckiego.  Była to skromna impreza sportowa. Dopiero w 2003 roku nabrała ona dużego rozmachu, gdy w organizację tego przedsięwzięcia włączyło się miasto. Od tego czasu minęło już 12 lat, a w międzyczasie stały się one jedną z największych imprez lotniczych w Polsce. Podczas zawodów organizowane są popisy pilotów samolotowych, szybowcowych oraz spadochroniarzy, a także pokazy lotów śmigłowcem. Dzięki nim Krosno okrzyknięto jednym z głównych ośrodków sportów balonowych w Polsce. Koncerty estradowe towarzyszące zawodom gromadzą niesamowitą ilość gości.

27 kwietnia 2012 r. uroczystego otwarcia XIII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych dokonali zastępca prezydenta Miasta Krosna, Bronisław Baran, oraz prezes Fundacji Otwartych Serc - Zygmunt Jerzyk. Zawody, w których brało udział 25 załóg trwały 6 dni i przyniosły wiele niesamowitych atrakcji.

W tegorocznej edycji organizatorzy zawodów dokonali wielu zmian personalnych. Stanowisko dyrektora sportowego objął w tym roku Pan Witold Filus, który w 2009 zdobył Mistrzostwo Polski. Funkcję asystenta dyrektora sportowego powierzono Igorowi Łobaczowi z Ukrainy, a stanowisko głównego sędziego zajął Litwin - Deividas Pinkevicius.

XIII edycja imprezy rozpoczęła się „Hip-Hop’owym Dniem” na krośnieńskim lotnisku. Koncerty i prezentacje taneczne zespołów: TwoPointOne, WoDo, Groniu, eMatic, Boris urozmaiciły dzień. Gwiazdą wieczoru byli: PeeRZeti i PYSKATY. Tego samego dnia odbyła się również parada i prezentacja załóg balonowych. Imprezę tradycyjnie podzielono na część artystyczną i sportową – tzw. Górskie Zawody Balonowe.

28 kwietnia od godziny 6:00 rano odbywały się konkurencje balonowe. Balony miały startować z Rymanowa, niestety warunki atmosferyczne pokrzyżowały uczestnikom plany. Po dłuższych chwilach wyczekiwania wystartowały z Wietrzna koło Dukli.

Potem zorganizowano V Konferencję Transplantologiczną „Podziel się życiem”, a po konferencji odbyły się kolejne konkurencje. Na koniec dnia wystąpił zespół Ciryam, grający gotycki rock. Po tym koncercie pojawiła się gwiazda wieczoru - zespół Afromental, reprezentujący muzykę funk, reggae, hip-hop i soul. Członkowie zespołu zostali w 2009 roku nagrodzeni Super Jedynką. Widownia oszalała na ich punkcie i wszyscy świetnie się bawili do późnych godzin wieczornych.

29 kwietnia organizatorzy zaprosili wszystkich zainteresowanych na „Balonową Niedzielę Rodzinną”. Tego dnia zorganizowano wiele konkursów oraz zabaw, a także przygotowano program artystyczny dla dzieci. W godzinach porannych, tak samo jak dzień wcześniej, odbyły się konkurencje balonowe. Potem pojawił się Krystian Herba ze swoim show. Zadziwił on wszystkich przybyłych swoją zwinnością i akrobacjami, które wykonał na rowerze. Krystian jest aktualnym rekordzistą świata w pokonywaniu rowerem po schodach najwyższych budynków.

 W tym dniu odbył się również koncert Studia Piosenki Swing, prowadzącego grupowe oraz indywidualne zajęcia wokalne dla dzieci i młodzieży. Koncerty Studia piosenki wzbogaciły pokazy taneczne grup Twister Boys & Crazy Dance. O godzinie 18 zagrał zespół Euroband. W tym samym czasie w „Piwnicy Pod Podcieniami” odbył się recital Zbigniewa Maciasa, który w 1982 roku ukończył łódzką Akademię Muzyczną. Debiutował on w Teatrze Muzycznym w Łodzi, a od 1992 roku jest pracownikiem warszawskiej Opery Narodowej. Zgromadzeni w tym wyjątkowym miejscu mogli uczcić 30-lecie jego pracy artystycznej.

Gwiazdą wieczoru był Rudi Schuberth i zespół Wały Jagiellońskie, którzy swoją muzyką poderwali do tańca całą widownię. Wszyscy bujali się w rytm piosenek „Córka rybaka” czy „Monika, dziewczyna ratownika”.

Następnie swoje show zaprezentował Robert Rozmus. Ludzie zgromadzeni na lotnisku w Krośnie słuchali go z prawdziwym sentymentem, gdyż Rozums jest rodowitym krośnianinem. „Boski Rozi” zrobił ogromne wrażenie, gdyż przebierał się do każdej piosenki, zmieniając swoje stroje sceniczne niczym kapelusze.

Dzień 30 kwietnia minął niesamowicie szybko. Tego dnia odbył się Rock Oil Festiwal i koncert zespołu Anaconda, pochodzącego z Tarnowa. Gwiazdą wieczoru został Leon Hendrix Band. Przybyli na koncert z niecierpliwością czekali, aby ujrzeć na żywo brata legendarnego Jimiego Hendrixa.

We wtorek 1 maja podczas zawodów zagrał zespół Groovińscy oraz laureaci Rock Oil Festival. Wieczór uświetnił występ zespołu Blue Cafe, który do późnych godzin wieczornych bawił wszystkich przybyłych.

Kolejnego dnia zaprezentowano pokaz ratownictwa przedmedycznego oraz przegląd kawaleryjski, czyli pokaz musztry paradnej. Zorganizowano również „Munduriadę”, czyli widowiskowy konkurs służb mundurowych. Pod koniec dnia odbył się pokaz Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej. Z powodu złych warunków atmosferycznych odwołano konkurencje balonowe.

Jak się okazuje, sporty balonowe to niebezpieczny sport. Podczas jednego z pokazowych lotów balon zahaczył o drzewo, a później o dach budynku. W balonie znajdowali się: pilot, fotoreporter PAP - Dariusz Delmanowicz oraz operator kamery realizujący materiał filmowy dla stacji TVN. Pan Delmanowicz doznał urazu stłuczenia nogi i żebra, natomiast operator kamery skręcił sobie kostkę. Całą ekipę przewieziono do krośnieńskiego szpitala.

XIII edycja Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych to niesamowita ilość pokazów powietrznym oraz koncertów. W tym roku zorganizowano również kiermasz rozmaitości. Dla żądnych dodatkowych wrażeń przygotowano specjalnie Lunapark - wesołe miasteczko Jiri Novy. Każdy, kto chciał zaszaleć mógł  skorzystać z  kapsuły bungee, karuzeli, czy wirujących młotów. Hitem tegorocznych zawodów okazała się „bestia" – potężna machina, na której niejedna osoba straciła głos z wrażenia.  Kolejną atrakcją był Slingshot, czyli specjalna kula, którą wystrzeliwano jak z procy na wysokość 55 metrów, z szybkością 160km/h. To dopiero jest adrenalina.

Organizatorzy zadbali o najmniejsze szczegóły. W myśl hasła "nie stójcie w korkach, nie martwcie się, gdzie zaparkować samochód" po Krośnie jeździł bezpłatny autobus, zabierający wszystkich zainteresowanych, którzy chcieli dotrzeć na krośnieńskie lotnisko. Krośnianie mają dwa kina, ale na czas tegorocznej edycji XIII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych sprowadzono również ArtKino, które w specjalnym pojeździe 5D zorganizowało noc horrorów,  noc filmów polskich oraz noc z balonem w tle. Zainteresowani mogli zobaczyć takie filmy jak: „W 80 Dni Dookoła Świata” czy „Podróż Czerwonego Balonika”.

W tym roku do Krosna na XIII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe przyjechało 25 załóg balonowych, z czego 21 załóg brało udział w rozgrywanych konkurencjach. Gościliśmy zawodników z Litwy oraz Węgier. Zawody odbywały się od 28 do 30 kwietnia 2012 r. Podczas tych zawodów rozegrano 17 konkurencji w 4 lotach.

Zwycięzcą XIII edycji został Litwin Rokas Kostuskevicius zdobywając 15550 pkt. Drugie miejsce zajął Bartosz Nowakowski z Aeroklubu Włocławskiego uzyskując 13691 pkt. Trzecią pozycję uzyskał Zbigniew Jagodzik z Aeroklubu Leszczyńskiego gromadząc 12856 pkt.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polska

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Sport

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...