Podziel się   

Rozrywka Pokaż wszystkie »

Wydanie 2012-04 · Opublikowany: 2012-05-10 10:34:10 · Czytany 8954 razy · 2 komentarzy
Nowszy Starszy

Koziołek Matołek powraca!

Koziołek Matołek w Europejskim Centrum Bajki (fot. P.Rogaliński)

Koziołek Matołek wraca w wielkim stylu! W Pacanowie otwarto interaktywne Europejskie Centrum Bajki jego imienia za ponad 30 mln złotych, a wkrótce powstanie pełnometrażowy film 3D o nowych przygodach bohatera.

Historia Koziołka

Postać stworzona przez Kornela Makuszyńskiego w 1933 roku wreszcie doczekała się międzynarodowej promocji. Od dekady przeżywa ona prawdziwy renesans popularności. Wszystko zaczęło się w 2002 roku, kiedy na polskich i zagranicznych portalach wysyłkowych ukazały się 3 płyty DVD ze znanymi przygodami animowanego podróżnika. Rok później minister kultury zorganizował w Pacanowie 70. urodziny Koziołka Matołka. To dało impuls do kolejnych działań. W 2005 roku powstał pomysł stworzenia nowoczesnego centrum kultury dla dzieci na miarę XXI wieku, a pięć lat później miało miejsce oficjalne otwarcie Europejskiego Centrum Bajki, zdecydowanie godnego swojej nazwy. Wkrótce ma pojawić się też pełnometrażowy film Koziołek Matołek i porywacze zabawek 3D, w którym bohater, tak jak w poprzednich częściach, będzie podróżował przez świat do mitycznego Pacanowa, gdzie podkuwają kozy. Jak można się spodziewać, po drodze przydarzą mu się liczne, niezwykłe przygody. Już teraz można obejrzeć trójwymiarowego koziołka na podstronie Studia Miniatur Filmowych www.matolek.smf.com.pl.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka

Główną atrakcją Pacanowa jest nowy, rozległy budynek w kształcie wielkich bab z piasku – Europejskie Centrum Bajki, w którym poznamy nie tylko samego Koziołka Matołka, ale niemal wszystkich bohaterów baśni z całej Europy. Każda ze wspomnianych „piaskowych bab” to odrębna kraina. Znajdujemy tam więc Bajkowy Przedpokój, w którym każdy może poczuć się jak krasnal, a także Garderobę Czarów, gdzie zaczarowane postaci zostawiły swoje stroje. Następnie, w Sali Wtajemniczenia, zwiedzający zapoznają się z trasą podróży. Wchodząc do Mysiej Dziury, turyści nagle znajdują się w Smoczej Jamie, a stamtąd wędrują na zamek do Pałacowego Korytarza. Widząc po drodze Ptasi Taras, zwiedzający maszerują na Zaczarowany Dworzec Koziołka Matołka, gdzie odnajdują interaktywną mapę Europy z postaciami z różnych krajów, dobrze znanymi z dobranocek. Chwilę później wszyscy wsiadają do Baśniowego Pociągu, który, dzięki nowoczesnej technologii, zabiera pasażerów w ekscytującą podróż do Czarodziejskiego Ogrodu. Zwiedzający czują się tam niczym mrówki, bowiem gigantyczne kwiaty i gęsta trawa, wysoka niczym drzewa, robią piorunujące wrażenie. Kolejnymi atrakcjami są „gadające kamienie”, kwiat paproci, śpiąca Calineczka, Wieża Szachowa, tajemnicza studnia oraz ściana „Bajka Polska” z Panem Twardowskim i baśniami ludowymi. Stamtąd wszyscy udają się do wewnątrz pnia wielkiego dębu i wędrują po Skałach Strachu, gdzie można poczuć ciepły oddech złego smoka, schowanego między głazami. Niedaleko znajduje się też lustrzana Zaczarowana Brama, po przekroczeniu której wkracza się do Skarbnicy Bajek, tajemniczego miejsca z czarodziejskimi kulami. Po odbyciu tej podróży, zachwyceni są wszyscy – nie tylko dzieci i młodzież, ale, co ważne –  również dorośli.

Kolejne atrakcje

Na tym nie koniec niespodzianek. Po zakończeniu zwiedzania na najmłodszych czeka jeszcze plac zabaw, a dla ciut starszych: sala kinowa i teatralna, Biblioteka Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej wraz z czytelnią, księgarnia, kawiarnia i sklep z pamiątkami. Latem można też zwiedzać ogrody: żółty, purpurowy i biały, a w każdym z nich zakątki tematyczne: ogrody smaku, zapachu i dotyku. Zobaczyć można też słynne gruszki na wierzbie. W ogrodach znajdują się cztery altany na kształt chatek, a nieopodal – młyńskie koło i amfiteatr nad stawem.

Europejskie Centrum Bajki regularnie organizuje też liczne wydarzenia i konkursy dla całych rodzin. Jednym z największych przedsięwzięć jest Festiwal Kultury Dziecięcej, odbywający się w pierwszych dniach czerwca. Wówczas cała wieś zmienia się w iście bajkową krainę. Na ulicach wystawiane są stragany, a bajkowe postaci zapraszają na warsztaty ceramiczne i plastyczne oraz kowalstwa i garncarstwa. W sklepach sprzedaje się maskotki Koziołka Matołka i Reksia, a także monety: lokalne Koziołki, świdnickie Rumcajsy, krakowskie dukaty ze Smokiem Wawelskim, łódzkie Łódki z pingwinem Pik-Pokiem i wiele innych.

Przyszłość Koziołka Matołka

W 2013 roku obchodzone będą 80. urodziny głównego bohatera Pacanowa – Koziołka Matołka. Europejskie Centrum Bajki planuje też uruchomić dodatkowe atrakcje – lodową górę z zamarzniętymi eksponatami związanymi z historią bajki oraz tajemniczą salę, gdzie mieszkają wybitni bajkopisarze. Jak widać, Pacanów, niewielka wieś w województwie świętokrzyskim, to szczególne miejsce na mapie Polski i warto je odwiedzić. Dzięki tego rodzaju miejscom i przedsięwzięciom przyszłość nie tylko Koziołka Matołka, ale i wszystkich polskich bajek wydaje się optymistyczna. Możemy być pewni, że twarze naszych dzieci jeszcze długo będą się radować na dźwięk słów:

W Pacanowie kozy kują
więc Koziołek, mądra głowa,
błąka się po całym świecie, 
aby dojść do Pacanowa.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Sławomir · 2019-01-13 06:05:39

Koziołek powstał w otwockim sanatorium jesienią 1932 r. Trwaja poszukiwania potwierdzające miejsce

Zbyszek · 2012-09-20 06:29:27

Ciekawa wiadomość !!! Ale "120 przygód Koziołka Matołka" wydano w 1932 roku, więc w 2013 roku będą jego 81. urodziny! Czyżby w Pacanowie o tym nie wiedziano??

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...