Podziel się   

Sport Pokaż wszystkie »

Wydanie 2010-09 · Opublikowany: 2010-10-30 13:13:11 · Czytany 8080 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Polonijne, czerwcowe szaleństwo tenisowe, czyli Handzel Open 2010

Już od 11 lat, zawsze w pierwsze dwa weekendy czerwca, polonijni tenisiści z Chicago i okolic rozgrywają największy w Ameryce Północnej polonijny turniej tenisa ziemnego Handzel Open. Ponieważ w turnieju tym od wielu lat startują także tenisiści wywodzący się z innych grup etnicznych stąd doroczne tenisowe szaleństwo na twardych i ziemnych kortach Five Seasons Country Club w Northbrook ma w tej chwili międzynarodowy charakter.

Turniej cieszy się dużą popularnością wśród kibiców oraz lokalnych i przyjezdnych tenisistów, a niektórzy z nich uczestniczą w zawodach od pierwszej edycji turnieju w 2000 roku. W 2007 roku w turnieju startowała rekordowa liczba 217 zawodników. Tegoroczna frekwencja stała pod dużym znakiem zapytania. Organizatorzy turnieju obawiali się, że podobnie jak w roku 2006 przegrają konkurs popularności z rozgrywanymi w tym samym czasie mistrzostwami świata w piłce nożnej. Z tego właśnie powodu liczba uczestników turnieju spadła wtedy do 151 zawodników. Na szczęście ich obawy nie sprawdziły się, być może dlatego, że w tegorocznym Mundialu w RPA nie startowali Biało-Czerwoni. Na starcie 11 turnieju Handzel Open pojawiło się aż 187 tenisistów, startujących w siedmiu kategoriach: pro-am, open amatorów, 35 & over, 45 & over, 55 & over, turniej deblowy pro-am i turniej deblowy amatorów.  Kilkakrotnie w ciągu 11-letniej historii zawodów opady deszczu zakłócały przebieg turnieju. Podobnie było również w tym roku. Przelotne deszcze zmusiły organizatorów do przeprowadzenia aż 50% meczów turniejowych na 8 krytych kortach Five Seasons Country Club. Dzięki temu turniej można było zakończyć w planowanym terminie. W tegorocznych zawodach oprócz grona weteranów uczestniczących w turnieju od wielu lat, startowało kilkunastu nowych zawodników, a niektórzy z nich zaprezentowali wysoki kunszt tenisowych umiejętności. Nie obeszło się bez kilku niespodzianek. Do największych z nich należy zaliczyć: porażkę 7:5, 5:7, 3:6 ubiegłorocznego zwycięzcy turnieju w kategorii pro-am Argentyńczyka Javiera Llanesa w ćwierćfinałowym pojedynku z Serbem Djordje Uskokovicem, porażkę w I rundzie 3:6, 6:0, 3:6 zwycięzcy turnieju pro-am w 2004 roku Roberta Kurka z 17 letnim Timem Kopińskim. Warto w tym miejscu podkreślić, że siedemnastolatek z Palos Hills, IL był tegorocznym finalistą turnieju singlowego mistrzostw szkół średnich stanu Illinois w tenisie ziemnym. Turniej singlowy pro-am zakończył się zwycięstwem amerykańskiego tenisisty Scotta Oudsemy. Pochodzący z Kalamazoo w stanie Michigan 24 letni Oudsema w 2007 roku zajmował 151 pozycję w rankingu najlepszych deblistów ATP. Zadowolony z udanego debiutu w polonijnym turnieju Scott obiecał wystąpić w tych zawodach również w przyszłym roku i rozpropagować turniej wśród kolegów, którzy podobnie jak on zajmowali kiedyś znaczące pozycje w rankingu ATP. Bardzo dobrze w turnieju otwartym amatorów zaprezentował się Paweł Gaiński, który po zwycięstwach we wcześniejszych rundach z Ryszardem Minkowskim, Andrzejem Sczepaniakiem oraz Jackiem Grabcem, w półfinałowym pojedynku rezultatem 0:6, 7:5, 6:4 wyeliminował ubiegłorocznego zwycięzcę w tej kategorii Romana Hersztka. W finale, po rozegraniu dobrego meczu, Paweł przegrał 5:7, 4:6 z nowojorskim tenisistą Arturem Bobko. Zgodnie z wieloletnią tradycją dochód z wpisowego organizatorzy turnieju przekazali na cele charytatywne.

W tym roku - podobnie jak 4 lata temu - kwota w wysokości 8 tysięcy dolarów zasiliła konto fundacji kierowanej przez dr Marka Rudnickiego, Polish American Breast Cancer Awareness Program, Amber Coalition. Podobnie jak w latach ubiegłych zwycięzcę i drugiego finalistę turnieju pro-am obdarowano pucharami oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości $1000 i $500. Puchary i nagrody pieniężne w wysokości $600 i $300 otrzymali także finaliści turnieju deblowego pro-am. Pozostałych zwycięzców i finalistów w różnych kategoriach wiekowych oraz w kategorii amatorów open organizatorzy obdarowali pucharami oraz nagrodami rzeczowymi w postaci sprzętu tenisowego, ufundowanymi przez tytularnego sponsora sportowego turnieju firmę Yonex.

XI Turniej tenisowy Handzel Open przeszedł do historii. Przypomnijmy nazwiska finalistów oraz wyniki finałowych pojedynków:

PRO-AM

Scott Oudsema – Brian Heiser  6:3, 6:7 (5), 6:3

Amateurs Open

Artur Bobko – Paweł Gaiński  7:5, 6:4

Men’s 35 Years & Older

Artur Bobko – Fred Gordon  6:4, 6:1

Men’s 45 Years & Older

Jacek Grob – Wojtek Bubień 6:0, 6:1

Men’s 55 Years & Older 

Stanisław Siudyła – Cezary Pawłowski  7:5, 6:3

Men’s Open Doubles Pro-Am

Billy Heiser/Ryan Rowe – Slavko Rodman/Sasha Ermakov  7:6 (5), 7:6 (8)

Men’s Open Doubles Amateurs

Jacek Grob/Albert Piasecki – Igor Fedorov/Conrad Siczek  5:7, 6:1, 6:3

 

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Sport

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...