Podziel się   

Świat Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-03-13 21:47:21 · Czytany 3993 razy · 1 komentarz
Nowszy Starszy

Biskup Rzymu znaleziony prawie na końcu świata

W zaledwie drugim dniu trwania konklawe, w piątym głosowaniu, kardynałowie wybrali nowego papieża, mającego zastąpić na tronie piotrowym Benedykta XVI, który abdykował z końcem lutego. Został nim 76-letni Argentyńczyk, jezuita, arcybiskup Buenos Aires, Jorge Mario Borgoglio, w 2001 r. wyniesiony do godności kardynała przez papieża Jana Pawła II. Jest to pierwszy w historii papież pochodzący z Ameryki Południowej. Jak powiedział sam nowowybrany w swoim pierwszym, powitalnym przemówieniu: „konklawe miało za zadanie dać Rzymowi biskupa. Zdaje się, że moi bracia kardynałowie znaleźli go prawie na końcu świata”.

Jorge Mario Borgoglio jako swoje papieskie imię wybrał Franciszek I. Uważa się, że jest to wyrazem inspiracji św. Franciszkiem z Asyżu, choć pojawiają się także głosy, że może chodzić o św. Franciszka Ksawerego, będącego, podobnie jak papież, jezuitą. Oczekuje się, że w najbliższej przyszłości papież wyjaśni, czym kierował się przy wyborze imienia. Jedno jest jednak niemal pewne- jak stwierdził rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi, wybrane imię wyraża "prostotę i ewangeliczne świadectwo", co współgra z osobowością Jorge Mario Borgoglio, który znany jest z tego, że najczęściej podróżuje środkami komunikacji miejskiej.

Msza inauguracyjna, oficjalnie rozpoczynająca pontyfikat Franciszka I, odbędzie się w najbliższy wtorek, 19 marca.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Świat

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do 1 komentarz w tym temacie.

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

jarek · 2013-03-17 08:32:11

Oj to koniec imperium rydzyka.

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Franka Mauro
17 lip, 03:47
To najwspanialsza rzecz jakiej kiedykolwiek doświadczyłem w swoim życiu i muszę podzielić się tym wspaniałym świadectwem. Moje podziękowania [...]»
Gloria Kifita
16 lip, 23:11
What more can i say about this great man. Firstly Dr I will want to say a very [...]»
Elena Vedran
16 lip, 03:24
Nazywam się Elena Vedran. Bardzo się cieszę że mogę dzielić się moim wspaniałym i wspaniałym świadectwem ze wszystkimi [...]»

Najczęściej...