Podziel się   

Świat Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-03-13 21:47:21 · Czytany 6573 razy · 1 komentarz
Nowszy Starszy

Biskup Rzymu znaleziony prawie na końcu świata

W zaledwie drugim dniu trwania konklawe, w piątym głosowaniu, kardynałowie wybrali nowego papieża, mającego zastąpić na tronie piotrowym Benedykta XVI, który abdykował z końcem lutego. Został nim 76-letni Argentyńczyk, jezuita, arcybiskup Buenos Aires, Jorge Mario Borgoglio, w 2001 r. wyniesiony do godności kardynała przez papieża Jana Pawła II. Jest to pierwszy w historii papież pochodzący z Ameryki Południowej. Jak powiedział sam nowowybrany w swoim pierwszym, powitalnym przemówieniu: „konklawe miało za zadanie dać Rzymowi biskupa. Zdaje się, że moi bracia kardynałowie znaleźli go prawie na końcu świata”.

Jorge Mario Borgoglio jako swoje papieskie imię wybrał Franciszek I. Uważa się, że jest to wyrazem inspiracji św. Franciszkiem z Asyżu, choć pojawiają się także głosy, że może chodzić o św. Franciszka Ksawerego, będącego, podobnie jak papież, jezuitą. Oczekuje się, że w najbliższej przyszłości papież wyjaśni, czym kierował się przy wyborze imienia. Jedno jest jednak niemal pewne- jak stwierdził rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi, wybrane imię wyraża "prostotę i ewangeliczne świadectwo", co współgra z osobowością Jorge Mario Borgoglio, który znany jest z tego, że najczęściej podróżuje środkami komunikacji miejskiej.

Msza inauguracyjna, oficjalnie rozpoczynająca pontyfikat Franciszka I, odbędzie się w najbliższy wtorek, 19 marca.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Świat

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

jarek · 2013-03-17 08:32:11

Oj to koniec imperium rydzyka.

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...