Podziel się   

Tradycje i zwyczaje Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-05-12 09:14:28 · Czytany 5405 razy · 2 komentarzy
Nowszy Starszy

Dzień Matki

Stanisław Wyspiański,

Druga niedziela maja obchodzona jest w Stanach Zjednoczonych jako Dzień Matki. Historia tego święta sięga czasów starożytnych  i mimo że w niektórych epokach zapominano o tej pięknej tradycji, obecnie jest bardzo chętnie celebrowana.

Starożytni Grecy i Rzymianie wraz z przyjściem wiosny składali hołd matce bogów: Grecy-Rei, a Rzymianie- Cybele. Tym samym hołdowano także płodności i urodzajowi. W czasach nowożytnych za początki zwyczaju obchodzenia Dnia Matki uznaje się celebrowany od XVII wieku w Anglii dzień nazywany „niedzielą u matki”, kiedy to służące i parobkowie, w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, byli puszczani do rodzinnych domów, aby spędzić dzień z matką. Zgodnie z tradycją przynosili oni rodzicielkom drobne upominki.

W Stanach Zjednoczonych pierwsze lokalnie obchodzone uroczystości związane z oddaniem hołdu matkom datowane są na XIX wiek (np. „Dni Matczynej Pracy”, „Dzień Matek dla Pokoju”), jednak dopiero na początku XX wieku udało ustanowić się Dzień Matki, który obchodzony jest po dziś dzień. Początkowo było to święto nieformalne, natomiast w 1914 roku Kongres oficjalnie uznał Dzień Matki przypadający na drugą niedzielę maja. Co ciekawe, w tym samym roku obchodzono pierwszy Dzień Matki w Polsce.

Interesujące jest, że ogromna większość państw, które postanowiły wpisać do swojego kalendarza Dzień Matki, umiejscowiła to święto właśnie w miesiącach wiosennych (głównie w maju), kiedy przyroda budzi się do życia. Wydaje się więc, że starożytne zwyczaje oddawania hołdu matce naturze, choć nie tak oczywiste, widoczne są także w czasach współczesnych.

Wielu Polaków mieszkających w USA staje przed dylematem, czy obchodzić Dzień Matki zgodnie z kalendarzem amerykańskim (w drugą niedzielę maja, więc w tym roku 12.), czy z kalendarzem polskim (26 maja). Dla większości najlepszym rozwiązaniem jest podwójne celebrowanie tego dnia, bowiem sprawiania radości matce nigdy za wiele!

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Tradycje i zwyczaje

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do 2 komentarzy w tym temacie.

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Ania z Chicago · 2013-05-25 12:18:35

Wszystkiego Najlepszego dla wszystkich Mamus juz jutro w Polsce!

Mariones · 2013-05-16 13:55:56

dzień Matki już 26.05 w Polsce, najlepiej wysłać kwiaty, a kurier dostarczy je na miejsce. Polecam kwiatyzdaleka.pl

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Ana Filipova
22 lip, 12:24
Jak mogę wyjaśnić to światu że jest człowiek o imieniu DR ISIKOLO który pomógł mi przywrócić mojego byłego [...]»
Antonia Filip
20 lip, 08:02
Jestem bardzo zaskoczony cudownymi doświadczeniami i cudami DR ISIKOLO które zostały rozpowszechnione w Internecie i na całym [...]»
Nora
19 lip, 06:49
Nazywam się Nora Zvonimir jestem tu aby podzielić się świadectwem o tym jak dr Isikolo mi pomógł. Po [...]»

Najczęściej...