Podziel się   

Zdrowie i uroda Pokaż wszystkie »

Wydanie 2011-07 · Opublikowany: 2011-07-02 21:29:35 · Czytany 7666 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy
Artykuł sponsorowany

Co powoduje, że lekarz rodzinny (PCP) jest dobrym lekarzem?

Zacznijmy od tego, kim jest lekarz rodzinny (PCP - Primary Care Physician)? Otóż jest to lekarz pierwszego kontaktu zajmujący się pacjentami w każdym wieku - od niemowląt do osób starszych. Lekarz rodzinny może opiniować lub leczyć całą rodzinę, niezależnie od faktu, czy jest to zwykłe przeziębienie, czy wysokie ciśnienie krwi.    

Pacjenci zwracają się do lekarza rodzinnego z wielu podwodów i bardzo często jest to ten sam lekarz. To powoduje znaczące zbliżenie w relacjach lekarz-pacjent, lepszą znajomości stanu zdrowia pacjenta, i co najważniejsze – osoby zwracające się o poradę lub leczenie nie czują się jak „kolejny bezimienny pacjent“.

„Dla mnie, jako dla lekarza rodzinnego, głównym celem jest troska o dobre zdrowie i samopoczucie moich pacjentów” - wyjaśnia dr Urszula Jabłońska, lekarz rodzinny (PCP) z MetroSouth Medical Center. “To dla mnie niezmiernie istotne, że osobiście poznaję każdą z osób zwracającą się do mnie. Bardzo dbam o to, żeby moi pacjenci czuli się swobodnie, żeby byli otwarci i szczerzy ze mną – to jest niezbędne dla uzyskania dobrych relacji lekarz-pacjent.”

Gdy problem zdrowotny dotyka nas lub naszą rodzinę, niezmiernie ważnym jest to, aby zwrócić się do wykwalifikowanego lekarza rodzinnego. Lekarza, który posiada odpowiednie wykształcenie, wiedzę i doświadczenie, dzięki którym uzyskamy najlepszą poradę i/lub leczenie. Przy wyborze lekarza rodzinnego, Dr. Jabłońska zaleca zwrócenie uwagi na następujące czynniki:

  • Czy twój lekarz słucha cię i rozmawia z tobą o problemach?  Dobry lekarz rodzinny powinien poświęcić czas na wysłuchanie ciebie i twoich obaw, powinien odpowiedzieć na wszystkie pytania i wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Unikaj lekarzy, dla których wizyta pacjenta to wyłącznie wypisanie recepty. Dobry lekarz rodzinny chce poznać ciebie i twoją rodzinę, poznać twoje hobby, pracę, zainteresowania, ponieważ to ogromnie pomaga w wyborze poprawnego leczenia lub w wydaniu poprawnej opinii o problemie.
  • Jak długo oczekuje się na wizytę?  Jeśli musisz czekać miesiące na wizytę do lekarza, to prawdopodobnie ten lekarz będzie niedostępny, kiedy najbardziej będziesz tego potrzebować. Jeśli inny pacjent zrezygnuje z wizyty, czy twój obecny lekarz dzwoni do ciebie, że może cię przyjąć wcześniej? 
  • Czy Twoje poglądy są zgodne z poglądami lekarza? Jeśli w trakcie leczenia wolisz unikać np. antybiotyków, czy twój obecny lekarz dysponuje rozwiązaniem alternatywnym? Lekarz rodzinny powinien zrozumieć i uszanować twoje poglądy.    
  • Jakie jest otoczenie, w którym pracuje lekarz?  Czy personel jest przyjazny?  Czy biuro jest czyste i zadbane? 
  • Czy lekarz jest zatrudniony w przychodni/szpitalu lub prowadzi rozwiniętą praktykę lekarską? Lekarze, którzy prowadzą lub są zatrudnieni w większych ośrodkach zdrowotnych, mogą zwrócić się o dodatkową opinię lub diagnozę do lekarzy specjalistów z danej przychodni lub szpitala. 
Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Zdrowie i uroda

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Biznes i gospodarka · Ludzie · Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...