Podziel się   

Zdrowie i uroda Pokaż wszystkie »

Wydanie 2010-06 · Opublikowany: 2010-08-01 21:56:16 · Czytany 5390 razy · 4 komentarzy
Nowszy Starszy

Cudowna witamina A

Zastosowanie witamin w przemyśle kosmetycznym w ostatnich latach stało się bardzo popularne, a kosmetyka jest teraz w dużej mierze oparta na zawansowanych badaniach i testach. Nie spotyka się już wiary w cud lub przekonania, że nasz problem skórny nagle zniknie.

Oprócz peptydów obecność witamin w produktach kosmetycznych jest na wagę złota i w miarę pogłębiania się naszej wiedzy na temat fizjologii i budowy skóry, wiemy jak o nią dbać, jak utrzymać ją w dobrej kondycji i jakie metody stosować, aby spowolnić proces starzenia.

Jedną z bardziej popularnych witamin, którą stosuje się w przemyśle kosmetycznym, jest witamina A. Przez długi czas była ona uważana za witaminę ważną dla naszego ciała i skóry, ale lata doświadczeń dowiodły, że ma dużo większe zasługi, niżby się wydawało. Okazuje się, że jest ona obecna w jądrze komórkowym, programuje i normalizuje całą aktywność komórkową, a jednocześnie ma wpływ na DNA. Wszystkie jej formy działają jako jego regulatory, czyniąc  skórę zdrową poprzez wzrost produkcji kolagenu i formowanie się elastyny. Ta witamina wpływa również na procesy pigmentacji i reguluje wydzielanie gruczołów łojowych.

Formy witaminy A możemy podzielić na:

  • Retinol, czyli alkoholową formę tej witaminy, jest efektywny, lecz przy zastosowaniu powoduje podrażnienia i nadwrażliwość na promienie słoneczne. Szybko się utlenia. Powoduje silną eksfoliację (złuszczanie).
  • Kwas retinowy ma inną budowę, lecz powoduje tego samego rodzaju podrażnienia i szybko się utlenia.
  • Palmitynian retinolu - którego obecność w skórze wynosi aż 80 % - powoduje najmniejsze podrażnienia i jest najtrwalszą formą witaminy A, zwaną estrem. Nie jest tak podatna na utlenianie jak powyższe formy. Łatwo można go jednak zniszczyć przez promieniowanie UV.

Nawet jeśli zastosujesz zewnętrznie retinol czy kwas retinowy, to enzymy i tak je przekształcą w ester, a potem powraca on do formy retinolu.

Ze względu na swoją nietrwałość  witamina A powinna być stosowana w połączeniu z witaminą C i E, które są przeciwutleniaczami. Należy używać preparaty zawierające witaminę A przed zaśnięciem, aby uniknąć penetracji przez promieniowanie UV.

Zastosowanie witamin w kosmetyce przynosi rezultaty, lecz jak zawsze należy na nie cierpliwie poczekać i pamiętać o codziennym zastosowaniu kremu z filtrami. Efekty są zaskakujące!

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Zdrowie i uroda

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia w USA · Rozrywka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do 4 komentarzy w tym temacie.

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Olga · 2010-10-23 15:23:29

Ja już nie wierzę w żadne organiczne produkty. Wszyscy naciagaja tylko.....Kiedyś miałam hopla na tym punkcie, a potem okazało się że sieć sklepów, gdzie kupowałam takie produkty nie do końca jest OK. i przestałam. Zwykłe naciąganie na kasę....

Anna · 2010-09-14 14:23:22

Ciekawe, jak można sprawdzić czy rzeczywiście produkty organiczne, są "organiczne"...? Slyszałam, ze jest to bardzo naciągane.

baska · 2010-09-11 18:00:00

ta "oragnicznosc" to kolejny chwyt marketingowy, kupilam calal serie kosmetykow niby organicznych za duze pieniadze i roznicy nie widze zadnej, naciaganie jakies

Patrycja · 2010-09-07 19:55:15

A co z tzw. "organicznymi" kosmetykami, czy można w to wierzyc ze pomagają?

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Marek
21 maj, 03:04
Chwilówki nie są złym rozwiązaniem pod warunkiem że przestrzegamy okresu na jakie są udzielane. Wiele firm oferuje pierwszą [...]»
Kate Igor
19 maj, 04:57
Dziękuję panu dr Isikolo za prawdziwe czary. Natknąłem się na wiele świadectw zeznań DR ISIKOLO rzucającego zaklęcia voodoo [...]»
Renata.37
17 maj, 06:27
Odkryłam jogę dość późno ale może to i lepiej bo teraz mam sprawdzone sposoby na walkę z bólem [...]»

Najczęściej...