Podziel się   

Zdrowie i uroda Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2015-08-24 15:30:57 · Czytany 6345 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Dbaj o kręgosłup!

Fo: Internet

Coraz więcej ludzi skarży się na doskwierający ból kręgosłupa. Coraz częściej też problem ten dotyczy ludzi młodych. Kręgosłup jest najważniejszym elementem szkieletu osiowego człowieka. Do zadań kręgosłupa należy ochrona rdzenia kręgowego oraz utrzymywanie naszego ciała w stabilnej pozycji. Niestety póki kręgosłup nie zaczyna wysyłać dotkliwych sygnałów bólowych nie zastanawiamy się jak o niego zadbać. Warto wiedzieć, że są sposoby na profilaktyczne dbanie o kręgosłup, które pozwalają uniknąć uciążliwego bólu. 

Współczesny tryb życia sprzyja powstawaniu problemów układu kostnego. Czynniki, które znacząco wpływają na zdrowie naszego kręgosłupa to przede wszystkim: siedzący tryb życia, dźwiganie ciężkich przedmiotów, brak ruchu oraz problemy osobiste, jak  i zawodowe.

Bolesne konsekwencje wad postawy

Do najważniejszych przyczyn bólu kręgosłupa należą wady postawy takie jak: kifoza, skolioza i lordoza. Należy pamiętać, że tylko niewielki procent schorzeń kręgosłupa pojawia się w dzieciństwie. Część z nich można nabyć wraz z wiekiem, jednak przeważająca większość zwyrodnień powstaje w wyniku zaniedbań dzieci i rodziców, małej aktywności fizycznej lub otyłości. Należy pamiętać, że powinniśmy przez cały czas chronić swój kręgosłup poprzez utrzymywanie prawidłowej postawy ciała  oraz systematyczne uprawianie sportu.

Chory kręgosłup charakteryzuje się osłabionymi więzadłami i mięśniami, które odpowiadają za jego stabilizację. To właśnie siedzący tryb życia odpowiada za szybkie słabnięcie i wiotczenie mięśni. Nie należy bagatelizować i lekcewarzyć schorzeń kręgosłupa, ponieważ mogą one mieć bardzo poważne konsekwencje.

Codziennie powinniśmy pamiętać o prostych czynnościach, nawykach, które pozwolą utrzymać nasz kręgosłup w dobrej formie przez lata. Prawidłowe ułożenie ciała podczas wykonywania takich czynności jak: stanie, siedzenie, spanie to proste działania profilaktyczne.  Należy jedynie trzymać się kilku zasad.

Jak stoisz...

Rodzice powinni zadbać o to aby już od wczesnych lat dzieciństwa kształtować u swoich pociech nawyk utrzymywania prostych pleców. Należy pamiętać o wciągniętym brzuchu, utrzymywaniu głowy prosto, napięciu mięśni pośladków, ściągniętych łopatkach i uniesieniu ku górze klatki piersiowej. Początkowo po wprowadzeniu zmian możemy odczuwać lekki dyskomfort, jednak po pewnym czasie dostrzeżemy wiele korzyści płynących ze zmiany postawy ciała. Doskwierający ból pleców ustąpi, a nowa sylwetka doda nam pewności siebie.

Jak siedzisz...

W dzisiejszych czasach bardzo duża liczba osób prowadzi siedzący tryb życia w dzisiejszych czasach prowadzi wiele aktywnych zawodowo osób. Praca przed komputerem stała się normalnością a odpoczynek przed ekranem telewizora jest przez wielu bardzo chętnie praktykowany. Kiedy siedzimy przed monitorem, musimy zadbać o to, aby ekran znajdował się na linii oczu, natomiast klawiatura powinna być tak ułożona w ten sposób aby osoba, która z niej korzysta nie musiała bez potrzeby skręcać tułowia. Nasze łokcie powinny być ułożone w pozycji zbliżonej do kąta prostego, natomiast nadgarstki muszą stanowić przedłużenie rąk. Część lędźwiowa kręgosłupa powinna być oparta na krześle, kolana natomiast starajmy się trzymać cały czas pod kątem prostym. Ważne abyśmy pamiętali o krótkich przerwach w pracy. Ten czas możemy poświęcić na rozciąganie się lub rozruszanie mięśni.

Jak śpisz...

Najkorzystniejszą pozycją dla naszego ciała podczas snu jest leżenie na plecach, jest to pozycja, która w najmniejszym stopniu obciąża nasz kręgosłup. Materac, na którym śpimy, nie pwinnien być ani za twardy,  ani za miękki, powinien natomiast dopasowywać się do krzywizn naszego kręgosłupa. Innym bardzo ważnym elementem związanym z komfortem naszego snu jest poduszka. Wielkość i kształt poduszki należy dostosować do budowy szyjnego odcinka kręgosłupa. Odpowiednio dobrana powinna podtrzymywać odcinek szyjny kręgosłupa w naturalnej, lekko wygiętej pozycji. Świetnym rozwiązaniem są poduszki z pianki z pamięcią.  Pod wpływem ciepła ciała dopasowują się do jego kształtu i tym samym stanowią idealne podparcie dla naturalnych krzywizn kręgosłupa. Poduszki z pianki z pamięcią zapewniają również równomierne rozłożenie ciężaru ciała, co wpływa korzystnie na procesy krążenia i zapobiega bólom kręgosłupa.

Jeśli spędzacie wiele godzin przed monitorem komputera lub winnej statycznej pozycji, w wolnej chwili powinniście dostarczyć organizmowi odrobinę ruchu! Ważne jednak aby pamiętać, że nie każdy sport jest odpowiedni dla osób, którym doskwiera ból pleców. Do najbardziej wskazanych sportów należy: pływanie, nordic walking, pilates i joga. Miejmy na uwadze również to, iż tylko systematyczność i wytrwałość gwarantują uzyskanie pożądanych efektów. Dużo lepiej jest ćwiczyć każdego dnia mało, niż raz na jakiś czas zbyt intensywnie. Trzymajmy się zasady “w zdrowym ciele zdrowy duch”!

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Zdrowie i uroda

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Ludzie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...