Podziel się   

Zdrowie i uroda Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2015-10-30 14:46:40 · Czytany 2796 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Haluksy -skąd się biorą? Mechanizm powstawania choroby

Fot: Internet

Nie ma deformacji przodostopia występującej częściej, niż paluch koślawy. Ostatnie doniesienia szacują globalną częstość występowania palucha koślawego w granicy 23% populacji osób w wieku od 18 do 65 roku życia oraz u 35% populacji osób w wieku powyżej 65 roku życia, choć oczywiście trudno jest precyzyjnie wyznaczyć granicę między normalnym i patologicznym ustawieniem palucha. Przyczyny występowania schorzenia u każdego pacjenta są trudne do zdefiniowania: może to być rodzinna skłonność, choć często powstanie deformacji przypisuje się źle dopasowanym butom. Chociaż występowanie schorzenia w większości  dotyczy osób w średnim wieku i powyżej, to istnieje wielu pacjentów, których deformacja dotyka już w młodym wieku, bez względu na płeć, występując zazwyczaj na jednej stopie, ale czasem i obustronnie.

Patogeneza (mechanizm powstawania choroby) palucha koślawego jest złożona. Powszechnie przyjmuje się teorię o braku równowagi (dysbalansie) mięśniowo – więzadłowym w obrębie zginaczy i prostowników stopy. Nawet w przypadku normalnej stopy, więzadła prostowników i zginaczy ułożone są nieco poza centrum w kierunku bocznym. Jest to równoważone przez inne mięśnie i więzadła stopy, w taki sposób, aby ogólne siły zostały wyrównane. Równowaga ta jest wrażliwa na czynniki wewnętrzne i zewnętrzne (czynniki współistniejące). Energia powstrzymująca pojawienie się deformacji staje się coraz mniejsza, w wyniku czego koślawe ustawienie palucha rozprzestrzeniania swój efekt na całą przednią część stopy.

Haluksom niestety nie można zapobiec. Schorzenie może dotknąć kobiety w każdym wieku. Jeśli jednak na pierwsze  zmiany w obrębie przodo stopia zareagujemy szybko, istnieje szansa na pozbycie się problemu lub zatrzymanie choroby w początkowym stadium. Jeśli zauważysz, że duży paluch zmienia położenie względem reszty palców lub poczujesz ból warto udać się do lekarza ortopedy. Działania we wczesnym stadium takie jak: ćwiczenia, stosowanie klinów między palcowych czy aparatów na haluksy uchronią Cię przed bolesną i kosztowną operacją!

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Zdrowie i uroda

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Ludzie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Ana Filipova
22 lip, 12:24
Jak mogę wyjaśnić to światu że jest człowiek o imieniu DR ISIKOLO który pomógł mi przywrócić mojego byłego [...]»
Antonia Filip
20 lip, 08:02
Jestem bardzo zaskoczony cudownymi doświadczeniami i cudami DR ISIKOLO które zostały rozpowszechnione w Internecie i na całym [...]»
Nora
19 lip, 06:49
Nazywam się Nora Zvonimir jestem tu aby podzielić się świadectwem o tym jak dr Isikolo mi pomógł. Po [...]»

Najczęściej...