Podziel się   

Zdrowie i uroda Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2015-09-03 16:47:52 · Czytany 2611 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Kręgosłup szyjny: przyczyny zmian zwyrodnieniowych

Fot: Internet

Kręgosłup szyjny  składa się z siedmiu kręgów układających się w łuk. Kręgi szyjne są stosunkowo mniejsze w porównaniu do pozostałych, pełnią jednak w organizmie bardzo ważną funkcję. Niewiele z nas wie, że to właśnie od odcinka kręgosłupa szyjnego zależy sprawność zmysłów, np. wzroku czy równowagi. Niestety z wiekiem kręgosłup szyjny ulega wyrodnieniom, mogą one powodować takie dolegliwości jak: ból głowy, drętwienie karku czy zawroty głowy.

Aby lepiej zrozumieć przyczyny zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa należy krótko omówić jego budowę. Kręgosłup szyjny składa się z 7 połączonych ze sobą kręgów. W kręgach szyjnych znajdują się wąskie otwory przez które przebiegają najważniejsze nerwy.  Na zmiany zwyrodnieniowe i mikrourazy najbardziej narażone są trzeci, czwarty, piąty i szósty kręg kręgosłupa szyjnego. Szczególnie szkodliwe dla kręgu trzeciego jest długotrwałe siedzenie z pochyloną głową np. przed ekranem monitoru. Wszystkim kręgom kręgosłupa szyjnego najbardziej szkodzi adrenalina, która wydzielana jest w dużych ilościach, kiedy nasze mięśnie są przeciążone. Pod jej wpływem mięśnie mocno się naprężają, a to szkodzi kręgom. W początkowej fazie zmiany zwyrodnieniowe obejmują przestrzeń miedzy piątym a szóstym kręgiem szyjnym.  Natomiast zniekształcenie wszystkich krążków międzykręgowych nazywane jest spondylozją. W pierwszym stadium zwyrodnienia odczuwa się stosunkowo małą elastyczność szyi, z czasem pojawia się silny ból mięśni w okolicach karku. Kolejny etap zaawansowania schorzenia wiąże się jeszcze z silniejszym bólem – spłaszczone krążki międzykręgowe coraz mocniej uciskają na nerwy, co może doprowadzić nawet do czasowego niedowładu ręki. Dyski mogą także naciskać na naczynia krwionośne i powodować niedokrwienie mózgu. Jak widać zwyrodnienia odcinka kręgosłupa szyjnego wiążą się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Istnieje jednak kilka sposobów na to aby chronić kręgosłup szyjny.

Jak chronić kręgosłup szyjny

Krzesło przy biurku powinno mieć regulowaną wysokość. Ważne aby całe stopy dotykały podłogi, Twoje siedzisko nie może uciskać ud i kolan. Krzesłem, które zadba o prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas siedzenia jest  nasz produkt – krzesło ergonomiczne ERGO-LIFESTOOL

  1. Siedząc przy biurku, pamiętaj o tym aby nie pochylać się zbytnio do przodu i nie wyciągać przed siebie głowy.
  2. Podczas pracy przy komputerze umieść ekran monitora na wprost, tak aby znajdował się na wysokości oczu.
  3. Kiedy planujesz długą podróż samochodem zadbaj o poduszkę –rogalik, podtrzymująca głowę.
  4. Wybierz dla siebie poduszkę ortopedyczną, która zapewni prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu. Sprawdź naszą ofertę poduszek ortopedycznych: Tutaj
  5. Podczas rozmowy telefonicznej nie podtrzymuj barkiem aparatu.
Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Zdrowie i uroda

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Dodaj swoją opinię do komentarzy jako pierwszy!

Imię:
Komentarz:
Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Anita
25 maj, 06:36
No to teraz mam zagwozdkę czy lepszy będzie ekspres do kawy saeco czy de longhi ale na pewno [...]»
Marek
21 maj, 03:04
Chwilówki nie są złym rozwiązaniem pod warunkiem że przestrzegamy okresu na jakie są udzielane. Wiele firm oferuje pierwszą [...]»
Kate Igor
19 maj, 04:57
Dziękuję panu dr Isikolo za prawdziwe czary. Natknąłem się na wiele świadectw zeznań DR ISIKOLO rzucającego zaklęcia voodoo [...]»

Najczęściej...