Podziel się   

Zdrowie i uroda Pokaż wszystkie »

Wydanie 2012-10 · Opublikowany: 2013-01-05 12:23:39 · Czytany 7434 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Nie (i)graj z HIV

Co sześć sekund jedna osoba na świecie zakaża się wirusem HIV. Codziennie w Polsce 2-3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Szacuje się, że ok. 35 tys. Polaków żyje z HIV, z czego aż 70% o tym nie wie. Osoby poniżej 29. roku życia stanowią 57% wszystkich zakażonych.

Wydawać by się mogło, że w dobie Internetu dostępność wiedzy na temat HIV/AIDS spowoduje znaczący spadek rozprzestrzeniania się wirusa oraz wzrost świadomości i tolerancji wobec zakażonych. Niestety, poziom wiedzy Polaków na temat dróg zakażenia HIV jest nadal za mały – co czwarty Polak jest przekonany, że HIV można się zakazić przez ugryzienie komara, a co trzeci, że można zakazić się w toalecie publicznej. Młodzi Polacy coraz więcej podróżują, a wirus HIV nie zna granic. Wprawdzie sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest stabilna, ale w każdej chwili może ulec zmianie ze względu na dramatyczny wzrost zakażeń w krajach sąsiadujących. Podróże stają się coraz łatwiej dostępne, dlatego warto, odwiedzając strony rodzinne, wyposażyć nie tylko walizkę, ale również samego siebie – w wiedzę na temat wirusa HIV.

Wirus HIV nie sieje już takiej grozy jak 15-20 lat temu. Intensywne badania naukowców przyniosły efekt. Mamy cały arsenał leków, które co prawda nie są w stanie usunąć wirusa z organizmu, ale mogą latami trzymać go w szachu. 20-letnia kobieta zakażona HIV, która zaczyna brać nowoczesne leki, ma dziś przed sobą średnio kolejne 44,8 lat życia (20-letni mężczyzna może oczekiwać następnych 42,8 lat). Z wirusem można więc żyć, pracować, a nawet dochować się całkowicie zdrowych dzieci, niezależnie od tego, czy nosicielem jest przyszła mama, czy tata.

Jednak po to, by skutecznie walczyć z HIV, trzeba posiadać wiedzę na temat wirusa oraz – przede wszystkim – znać swój status. Jeśli osoba zakażona nie zrobi testu, może nie wiedzieć o swoim zakażeniu przez 8 – 10 lat. Przez ten czas wirus bardzo szybko mnoży się w organizmie osoby zakażonej i powoduje niszczenie układu odpornościowego, co w konsekwencji może doprowadzić do AIDS.

Wiedząc, jak ważny jest wzrost wiedzy na temat wirusa HIV, wiele organizacji na świecie tworzy kampanie edukujące w tym zakresie. Z tego również powodu krakowskie Stowarzyszenie MANKO prowadzi kampanię PrzeTESTuj się, będącą kontynuacją wcześniejszej odsłony kampanii pod nazwą ryzyKochania. Celem kampanii jest przede wszystkim podniesienie świadomości społecznej, że zagrożenie HIV dotyczy każdego z nas. Statystyki alarmują, że w zastraszającym tempie wzrasta liczba zakażeń u osób w wieku 19-29 lat, dlatego odbiorcami kampanii są głównie studenci, ludzie młodzi, często żyjący z dnia na dzień, szybko zawierający znajomości, również przypadkowe. Osoby takie mają tendencję do ryzykownych zachowań seksualnych, bardzo często nie myślą o konsekwencjach swoich czynów. Promując odpowiedzialny styl życia, chcemy uświadomić możliwe skutki ryzykownych zachowań seksualnych. Akcja ma za zadanie szerzenie wiedzy na temat dróg zakażeń HIV oraz propagowanie idei robienia testów na obecność tego wirusa.

Na stronie internetowej kampanii www.przetestujsie.pl dostępna jest baza punktów w całej Polsce, w których można anonimowo wykonać darmowy test na obecność HIV. Dodatkowo na stronie można znaleźć wiele przydatnych informacji oraz porad na temat HIV/AIDS.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Zdrowie i uroda

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Psychologia i rozwój człowieka

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...