Podziel się   

Zdrowie i uroda Pokaż wszystkie »

Wydanie 2009-12 · Opublikowany: 2010-03-03 13:46:42 · Czytany 9734 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy
Artykuł sponsorowany

Oczy są ważne

Polonia w Chicago posiada coraz więcej wysokiej klasy placówek medycznych. Jedną z nich jest działający od kilku lat wyjątkowy gabinet okulistyczny Ideal Family Eye Care pani dr Sylwii Szewczyk przy 5526 B Milwaukee Ave.

Można w tym miejscu, za pomocą specjalistycznego sprzętu, przebadać wzrok i dobrać odpowiednie okulary. Pomogą w tym fachowcy najwyższej klasy. W gabinecie specjaliści zadbają o jedną z najcenniejszych rzeczy w jaką wyposażyła nas natura, czyli o nasz wzrok. To przecież w dużej mierze dzięki niemu poznajemy całe bogactwo świata, otaczające nas na co dzień.

Okulista to lekarz zajmujący się rozpoznawaniem schorzeń i leczeniem chorób oczu. Jak mówi dr Sylwia Szewczyk, oczy są odzwierciedleniem duszy! To nie tylko poetyckie określenie, gdyż po oczach można poznać, co się dzieje z naszym organizmem. Oko jest jedynym organem, po którym, bez nacinania, można poznać ogólny stan żył i tętnic. Patrząc wewnątrz oka, zobaczyć można co dzieje się, na przykład, z naszym układem krążeniowym. „Dlatego często, badając narządy wzroku, radzę swoim pacjentom wykonanie badań kardiologicznych. Na zrobionych zdjęciach doskonale widać stan naczyń krwionośnych. Świadomość tego, jak ważnym narządem są oczy, niestety, nie jest duża. Ludzie często nie rozumieją potrzeby wykonywania systematycznych badań okulistycznych, zaś lekarz w gabinecie kojarzy im się zbyt często z osobą wybierającą wyłącznie oprawki do okularów. To nieprawda, gdyż okulistyka w ostatnich kilkudziesięciu latach dokonała ogromnego postępu”.

W leczeniu chorób oczu wykorzystywana jest nowoczesna technologia w postaci laserów. Wiele zabiegów, które dawniej wykonywano tylko w warunkach szpitalnych, obecnie można zrealizować w gabinetach okulistycznych. Warto dbać o swój wzrok, aby nie dopuścić do sytuacji, w której interwencja lekarza niewiele już będzie mogła pomóc...

Patrząc na siatkówkę, lekarz może także rozpoznać zmiany wywołane przez cukrzycę. Zdarza się, że pacjenci nie zdają sobie sprawy z faktu, że zapadli na tę chorobę. Tracąc wzrok, przychodzą do okulisty, sądząc, że pomogą im okulary. Jednak w trakcie badania okazuje się, że przyczyna utraty wzroku jest inna. W takich przypadkach same okulary nie pomogą. Czasami nawet ludzie stosunkowo młodzi mają zmiany miażdżycowe. W takich przypadkach pacjenci odsyłani są do specjalistów. Dlatego, zwłaszcza obecnie, gdy ludzie sporo czasu spędzają przed komputerami, a dodatkowo czasami nie najlepiej radzą sobie ze stresem, warto wykonywać systematyczne badania wzroku.

Chcę pracować z Polakami...

Pani doktor nie ukrywa, że tworzyła swój gabinet z myślą o Polonii. Już w czasie studiów chciała stworzyć coś wyjątkowego dla naszej społeczności, także ze względu na dobrą znajomość języka polskiego. Zdawała sobie sprawę z tego, że może dobrze komunikować się z członkami naszej społeczności. Zwłaszcza w USA perfekcyjna znajomość obu języków jest bardzo ważna. Często bowiem tłumacze nie najlepiej mówiący czy to po polsku, czy po angielsku mogą doprowadzić pacjentów do niepotrzebnych stresów. „Miałam taki przypadek, kiedy pacjentka przyszła do mnie, bo dowiedziała się, że będzie „ślepa”. Ślepa a niedowidząca to wielka różnica. Potrzeba więc dobrej znajomości obu języków, aby precyzyjnie wyjaśnić wszystkie niuanse!”

Język, którym posługuje się medycyna jest skomplikowany i nie każdy, nawet biegle posługujący się na co dzień polskim czy angielskim, wychwyci wszystkie różnice. „Kiedyś – mówi dr Szewczyk – przyszedł do mnie pacjent, używający kropli stosowanych przy jaskrze. To poważna choroba, jednak pacjent nie miał takiej świadomości. Kropli używał sporadycznie. Staramy się więc, aby każdy, kto do nas przychodzi, opuszczał gabinet, posiadając pełną świadomość tego, co się z nim dzieje”.

Nie boję się mówić – jesteśmy wyjątkowi!

„Cztery lata temu, zakładając nasz gabinet, zdecydowaliśmy skupiać się także na leczeniu chorób oczu oraz profilaktyce a nie tylko na sprzedawaniu okularów. To zasadnicza różnica w stosunku do wielu popularnych punktów, które przede wszystkim skupiają się na sprzedaży okularów. Leczenie wzroku jest tam na drugim miejscu. My postanowiliśmy postawić także na profilaktykę. Organizując rozmaite prezentacje w polskim środowisku, staram się o tym mówić, przekonując, że okulista nie powinien być lekarzem, do którego trafia się na końcu”.

W przypadku tej kliniki zadbano o to, aby leczenie wzroku połączyć z możliwością wyboru dobrych okularów, a zarazem, aby oferta w tym zakresie była nieco inna niż ta, którą można znaleźć na rynku. Skupiono się na wzorach popularnych w Europie, gdzie, jak sądzę, mają znakomite wyczucie gustu i stylu. Połączenie to znakomicie zadziałało i pacjenci są bardzo z tego zadowoleni. Mają i wysoki poziom leczenia, i modne, europejskie wzory okularów.

Tomasz Kawalec – najlepszy w mieście profesjonalista od doboru okularów dla Ciebie!

Czym różnią się gusta europejskie od amerykańskich? Amerykanki są bardziej konserwatywne. Wybierają oprawki czarne lub szare. W Europie zaś modne są kolory, w ogóle świat jest tam bardziej kolorowy, stąd i okulary są właśnie takie. Europejskie wzory są więc bardziej odważne. Dawniej istniał jeden obowiązujący styl – podobne okulary nosiło całe miasto. Obecnie zaś każdy może stworzyć swój własny styl dzięki doborowi oryginalnych oprawek, może nawet poprawić, czy ukryć pewne wady natury.

Jak dobrać dobre oprawki? Można w tej dziedzinie wiele, ale nie wszystko.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że dobór oprawek jest ściśle uzależniony od siły recepty, czyli od tego, co ma zostać włożone do oprawek. Jeżeli są to wysokie recepty, bez względu na to czy chodzi o plusy, czy minusy, możliwości mogą zostać nieco ograniczone. Tak więc, nie tylko względy estetyczne decydują o wybraniu odpowiednich oprawek. Przy receptach o niższych wartościach plusów czy minusów można pacjentowi powiedzieć: „Każda ramka dla Pani, każda ramka dla Pana”. Możliwości wyboru ograniczają także recepty podwójne czy progresywne, dotyczące, na przykład, okularów do czytania i patrzenia. Względy estetyczne są więc istotne, ale nie można zapominać o ograniczeniach, jakie niosą za sobą konkretne recepty.

Kiedy pokonamy już trudności związane z ograniczeniami niesionymi przez recepty, pamiętać należy, że obowiązują proste i jasne zasady. Okulary powinny się mieścić przynajmniej trzy razy od pierwszej zmarszczki na czole do pierwszej zmarszczki na brodzie. Jeżeli szkła mieszczą się trzy razy w tej proporcji, zachowamy proporcje twarzy. Sporo zależy od rozstawu źrenic. Jeżeli rozstaw ten jest duży, chodzi na przykład o dużego mężczyznę, odpowiednio dobrana ramka poszerzy twarz, na czym często pacjentom zależy.

Polacy, w przeciwieństwie, generalnie nie obawiają się widocznych ramek. Często zresztą przychodzą z nastawieniem, że kupią okulary od konkretnego projektanta. I tutaj pojawiają się kłopoty, bowiem wielu znanych projektantów, na przykład Versace, wypuszcza na rynek tylko, powiedzmy, sto sztuk danego wzoru. Możemy więc kupić kilka sztuk określonego wzoru, ale więcej niestety nie będzie, gdyż seria jest limitowana. Ktoś może mieć pretensje, że kupił dany wzór rok temu i potem nie może go już dostać. Niestety, w przypadku serii limitowanych nie będzie to możliwe.

Bywa i tak, że rozmaite firmy dostarczają więcej kolorowych oprawek na rynek europejski. O ile w USA dany wzór oprawki może być dostępny w jednym odcieniu koloru czerwonego, w Europie odcieni będzie znacznie więcej. Stąd osoba, która spotka jakiś odcień w Europie, może nie dostać go w Stanach Zjednoczonych.

Dobry optyk, znający teorię kolorów, patrząc na pacjenta w odpowiednim świetle, potrafi szybko dobrać odpowiednie oprawki do okularów tak, aby zamknąć całą sferę.

Oczywiście zależy mi na sprzedaży, ale czasami potrafię być uparty. Widząc pacjenta, wykonując pierwsze badania często wiem już jaka oprawka będzie w danym przypadku najlepsza. Choć trzeba pamiętać, że zależy do także od stylu życia. Inne okulary założy osoba często jeżdżąca na nartach, a inne lekarz stomatolog nie mający poza pracą żadnych szczególnych zainteresowań. Specjalnych okularów należy używać do pracy przy komputerze czy prowadzenia samochodu.

Oczywiście marzeniem byłoby, aby okulary dobierać do konkretnej sytuacji i mieć w domu kilka do wyboru. Trzeba pamiętać, że w statystyce okulary zaliczają się do tej samej grupy towarów, co paski do spodni czy damskie torebki. Kogo tylko na to stać, powinien posiadać kilka par okularów!

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Zdrowie i uroda

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska · Polonia w USA · Ludzie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...